Nevjerovatno hrabro, za neke i neočekivano ofanzivno, nastupili su igrači Saudijske Arabije na današnjoj utakmici u Lusailu. Ekipa sastavljena od igrača iz domaćeg šampionata, mahom onih koji nastupaju za Al Hilal, šokirala je jednog od ključnih favorita za osvajanje Svjetskog prvenstva.
No, ko je naročito zaslužan za izdanje Saudijske Arabije u kakvom ih nikad ranije nijesmo vidjeli? Odgovor je očigledan - francuski stručnjak Erv Renar, koji je pred današnji meč postavio besprekornu taktiku, pripremivši i motivišući igrače na najbolji mogući način.
Danju igrao, noću uklanjao otpad
Ko je Erv Renar?
Tokom osamdesetih je igrao za Kan, a nakon toga i za još nekoliko ekipa nimalo zvučnog naziva. Jedna od njih je Draginjan, za koju bi, tokom druge polovine devedesetih, preko dana trenirao, a noću i u ranim jutarnjim satima – uklanjao otpad. Nedugo zatim, osnovao je svoju firmu.
“Kada sam ulazio u trenerski posao, uporedo sam vodio i preduzeće koje se bavilo čišćenjem objekata”, svojevremeno je govorio Renar.
Počeo da živi san u Zambiji
Prekretnica u njegovom životu dogodila se 2008. godine. Dva dana nakon što je izborila plasman na afrički Kup nacija, Zambija je otpustila dotadašnjeg selektora i na njegovo mjesto dovela u to doba ne baš poznatog Renara, koji je do tada vodio niželigaški sastav Šerburga.
Renar je na Kupu nacija uveo Zambiju u četvrtfinale, a potom se nakratko rastao od te selekcije. U međuvremenu je vodio Angolu i alžirski USM, da bi se već 2011. godine vratio u Lusaku.
Godinu kasnije – bajka je počela. Renar je, u konkurenciji giganata afričkog fudbala, Zambiji donio jedini naslov prvaka kontinenta u istoriji, slaveći u polufinalu nad favorizovanom Ganom (1:0), a u finalu, nakon jedanaesteraca, nad ‘već viđenim’ prvakom, selekcijom Obale Slonovače.
Još dva puta se vraćao u Afriku
Uslijedio je njegov angažman u Sošou, sa kojim nije uspio opstati u francuskoj Ligi 1, te se vratio na kontinent uspjeha. Sa Obalom Slonovače je 2015. ponovio uspjeh koji je ostvario tri godine ranije sa Zambijom – drugi put postao je prvak Afrike.
Da mu francuski šampionat ne prija, uvjerio se nakon toga – gdje je otpušten nakon 13 kola na klupi Lila. I naravno, opet se vratio u Afriku. Ovog puta, kao selektor Maroka odveo je tu selekciju na SP u Rusiji, što je bio njihov prvi plasman nakon 20 godina. Državu Magreba napustio je 2019, nakon eliminacije na Kupu nacija.
Oduševio Saudijce, a danas i fudbalsku planetu
Odmah je našao novi angažman, i to kao selektor Saudijske Arabije. Lako je odveo Saudijce do Katara, pri čemu je postao i stranac na klupi te selekcije sa najviše ostvarenih pobjeda (18).
No, koliko god da su bili oduševljeni njim, teško je da su navijači Saudijske Arabije mogli i da povjeruju kako će njihov nacionalni tim pod Renarovim vođstvom srušiti Argentinu. I to na kakav način…