Dugin je, znamo, trebao da se vozi automobilom koji je vozila njegova ćerka na povratku sa zajedničkog gostovanja na Festivalu tradicije, ali u posljednjem trenutku se navodno ukrcao u drugi automobil. Eksplozivna naprava postavljena ispod automobila, na vozačevoj strani, detonirala je dok je Dugina vozila očevu Toyota Land Cruiser za Moskvu, saopštili su ruski istražioci.
Ruski izvori, uključujući vođu ruskih separatista iz takozvane Donjecke Narodne Republike, Denisa Pušilina, u početku su tvrdili da je meta ovog napada, za koji su optužili "teroriste ukrajinskog režima", vjerovatno bio Dugin, a da je njegova ćerka ubijena greškom.
Ukrajinci su brzo odbacili odgovornost za ovo jezivo ubistvo. Mihajlo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, izjavio je: "Ukrajina, naravno, nema nikakve veze s tim jer mi nijesmo kriminalna država, što je Ruska Federacija, a još manje teroristička država."
Ruska verzija: Ubica ušla u zemlju, ali pobjegla
Međutim, ruska federalna bezbjednosna služba (FSB) je, upadljivo brzo (manje od 48 sati nakon napada), objavila preliminarne rezultate istrage i kao počiniteljku imenovala 43-godišnju ukrajinsku državljanku Nataliju Vovk.
FSB, podsjetimo, tvrdi da je Vovk došla u Moskvu s 12-godišnjom ćerkom krajem jula, iznajmila stan u zgradi u kojoj je i Dugina živjela i otud je pratila, a zatim otišla i na Festival tradicije na kojem su gosti bili Dugin i njegova kći, prije nego što je podmetnula bombu pod Duginov automobil. Na kraju je, navode ruski istražitelji, pobjegla u Estoniju, i to s ukrajinskim registarskim tablicama na automobilu.
FSB je objavio i snimke navodne ubice s nadzornih kamera na kojima ova navodno ulazi u Rusiju u svom Mini Cooperu, ulazi u zgradu u kojoj živi Dugina te nakon obavljenog posla odlazi u Estoniju iz Rusije.
Samo što je, kako je primijetio moskovski dopisnik Financial Timesa Max Seddon, nijedan od tih snimaka ne povezuje direktno s ubistvom. Usto, potpuno je nejasno zašto bi ukrajinska specijalka otišla u ovako opasnu misiju sa svojom malenom ćerkom i tako je izložila riziku.
FSB je objavio i dokument koji je navodno pronašao, a koji potvrđuje da je Vovk pripadnica ukrajinskog odreda Azov, koji Rusi zovu nacističkom i terorističkom organizacijom. Opet, prilično je nejasno kako su došli do tog dokumenta a da nisu uhvatili njegovu vlasnicu.
Odgovornost preuzeli tajanstveni ruski partizani
A osim što je odred Azov porekao da je Vovk ikad bila u njihovoj službi, neki su već izrazili ozbiljnu skepsu oko autentičnosti dokumenta, poput finskog istraživača Laurija Linnamäeja. On je na Twitteru objavio rezultate digitalno-forenzičke analize koju je sproveo i prema kojoj je fotografija dokumenta fabrikovana.
U međuvremenu se javio i otac navodne ubicekoji je za rusku agenciju RIA Novosti prenio da mu je ćerka rekla da je u Litvaniji - a ne Estoniji - te da je prethodno služila u ukrajinskoj vojsci - ali ne u odredu Azov.
I dok Ukrajinci odbacuju odgovornost, u nedjelju ju je preuzela dosad nepoznata organizacija navodnih ruskih protivrežimskih partizana, koja sebe naziva Nacionalna republikanska armija. Njihovo saopštenje pročitao je bivši zastupnik ruske Dume, koji je prije nekoliko godina prebjegao u Ukrajinu zbog neslaganja s Putinovom agresivnom politikom, Ilija Ponomarev.
Ponomarev tvrdi da ovi ruski partizani stoje iza niza gerilskih akcija proteklih mjeseci, što se očito odnosi na tajanstvene požare i eksplozije širom zemlje.
Sergej Sumlenji: Duginu je možda namjerno žrtvovao njen otac
Dugina je pozivala na genocid Ukrajinaca, na javna smaknuća ukrajinskih zarobljenika i nazivala ih podljudima (nacistički termin za takozvane niže rase), tvrdi rusko-njemački spoljnopolitički analitičar i žestoki kritičar Kremlja Sergej Sumlenji u razgovoru za Deutsche Welle. Svakako treba naglasiti da je, uz sve navedeno, Dugina bila civil i da je njeno ubistvo očito bilo ilegalno, ko god ga je izveo.
Sumlenji je na Twitteru iznio nekoliko mogućih scenarija o ubistvu Dugine, za koju kaže da je bila "odana i bitna nacistička propagandistkinja" ruskog režima, ali da je bila daleko od političke zvijezde.
Njen otac je daleko poznatiji od nje, ali ni on nije bio toliko bitan kako se predstavljao, zaključuje Sumlenji i dodaje da je "Kremlj njegove ideje uzimao, krao, prisvajao, koristio, ali njemu nikada nije dopušteno da pripada užem krugu Kremlja".
Ovaj analitičar smatra da je moguće da je ekstremno desničarski filozof bio ciljana meta, ali ako je ona meta, da je njen otac vjerovatno znao za to, pa čak i sam planirao ubistvo. To ne bi bilo toliko neobično s obzirom na Duginova okultno-mitološka vjerovanja u kojma smrt i žrtvovanje igraju značajnu ulogu, zaključuje on.
Kao potvrdu navodi dva članka. U prvom, iz 2020, Dugin tvrdi "da se djelovi elite trebaju njegovati s jednom svrhom - da budu ubijeni (žrtvovani) usred izazovnih vremena kako bi društvo moglo magično da otkupi izgubljenu podršku bogova".
U drugom, koji nije napisao Dugin, ali je objavljen na njegovoj ezoteričnoj i ekstremno desničarskoj stranici Arctogaea, tema je upravo "mistična tradicija žrtvovanja djece, uključujući slučaj oca koji je žrtvovao život svoje ćerke".
Ipak, najrealističnija mogućnost je, po Sumlenjiju, da iza ubistva stoji FSB ili neka druga služba kako bi to pripisala Ukrajincima, no opet se povlači pitanje motiva.
Jedan mogući motiv je eskalacija rata "igrajući na kartu da nas Ukrajinci ubijaju u Moskvi", a drugi, suprotni motiv, je priprema terena za završetak rata slanjem poruke nacionalistima da ućute, inače će im se dogoditi isto. Sve zavisi, napominje Sumlenji, od toga kakva će propaganda kampanja uslijediti nakon ubistva: "Moramo uzvratiti!" ili "Vidite kakvo nam je ludilo Dugin donio."
Što se tiče scenarija po kojem su ukrajinski specijalci izveli napad, ovaj analitičar je skeptičan jer smatra da bi u tom slučaju za metu uzeli nekog od prominentnijih ratnih propagandista koji su redovno na televizijskim ekranima.