Show biz

Ko vlada svijetom: muškarci ili žene?

Izvor

 Iza takve prezentacija šefova država ili vlada postoji zapravo namjera da se demonstrira muška prevlast, smatra sociološkinja i mirovna aktivistkinja, Ute Šojb. Ona dodaje da je u stvarnosti, međutim, ta prevlast postala šuplja, virtuelna i za većinu muškaraca u svakodnevnom životu – nepostojeća. U svojoj najnovijoj knjizi, Ute Šojb je prikupila dokaze za tešku krizu tradicionalnog muškog identiteta.

„Proces globalizacije, pun protivrječnosti, omogućio je ’jeftinim’ ženama širom svijeta da izađu na tržište rada. To kod muškaraca izaziva paniku, jer osećaju da polako gube pozicije na tronu hranioca, odnosno glave, porodice.“

Težnja za muškom dominacijom: Kada dođe do krize resursa, ili do međunacionalnih sukoba, takve muškarce je lako vrbovati za vojsku ili paravojne jedinice. Ute Šojb kao jedan od primjera navodi balkanske ratove:

„Muškarci postaju nasilni ili se naoružavaju; oni žele da ponovo uspostave mušku dominaciju i podređenost žena. To ide zajedno sa veličanjem rata i herojstva te prirodne prevlasti muškaraca; sa fetišizacijom oružja i stvaranjem slike neprijatelja.“

SAD u nezavidnoj situaciji : Zanimljivo je i to što je američki predsednik Obama kao crnac okončao 500-godišnju prevlast bjelaca.

„Ne samo zbog svjetske ekonomske krize, jedina preostala supersila SAD nalazi se u nezavidnoj situaciji. Samo je pitanje vremena i kada će Kina i Indija učiniti još po koji korak napred kao privredne sile. Posljedice za simbolički svetski poredak su enormne.“

Žene u uniformi ponašaju se kao muškarci : Žene, homoseksualci, crnci, svi oni koji su smatrani slabijima, stapaju se  u jednu veliku prijetnju za dosadašnje bele elite, smatra Ute Šojb. Ona već dugi niz godina radi u Ženskom savjetu bezbednosti, mreži mirovnih aktivistkinja iz Nemačke koje su povezane sa istomišljenicama širom svijeta. Osim toga, koordinatorka je projekta „Hiljadu mirovnjakinja“, koji dokumentuje mirovne aktivnosti žena u civilnom društvu. Upoznala je mnogo žena u vojnoj uniformi, i iskustvo joj kaže da se takve žene ponašaju kao – muškarci. Agresivna muškost se kao osobina ne može redukovati samo na muškarce. Zbog toga žene poput Ute Šojb nastoje da se povežu sa progresivnim muškim grupama. Tokom narednih decenija očekuju se novi sukobi oko zemaljskih resursa i nove klimatske promjene.

„Bez aktivnog učešća žena i progresivnih muškaraca neće biti moguće civilno rešavanje tih sukoba...“ tvrdi ona.

Radio Dojče Vele

 

Portal Analitika