Koalicija NVO formirana je na inicijativu i u koordinaciji Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), i čini je još 15 organizacija.
Marina Vuković iz CRNVO rekla je da će pažljivo i kontinuirano pratiti proces reformi u oblastima pravosuđa, osnovnih ljudskih prava i sloboda i antikorupcijskih politika koje čine poglavlje 23.
Vuković je navela da će koalicija redovno i objektivno informisati domaću i međunarodnu javnost o svim nedostacima i pozitivnim pomacima u tim oblastima i zagovarati izmjene u zakonodavnom, institucionalnom i implementacionom okviru.
- Smatramo da Vlada Crne Gore ne smije ponoviti loše primjere pojedinih zemalja članica EU koje je karakterisao vrlo visok stepen tajnosti, odnosno zatvorenosti pregovaračkog procesa- rekla je Vuković i podcrtala da Vlada od početka pregovaračkog procesa mora obezbijediti kontinuitet u informisanju građana o toku procesa.
Predstavnici Koalicije pozvali su Vladu da princip transparentnosti sadržan u brojnim usvojenim strateškim dokumentima oživi u praksi, tokom pregovaračkog procesa.
- Tako što će blagovremeno pružiti na uvid javnosti mjerila za otvaranje i zatvaranje poglavlja 23 i ostalih, akcione planove za implementaciju mjerila za poglavlje 23 i ostala poglavlja, izvještaje o implementaciji obaveza definisanim mjerilima i pregovaračke pozicije Crne Gore za 23. i ostala poglavlja, kazala je Vuković.
Izvršni direktor LGBT Forum Progres, koja je dio koalicije, Zdravko Cimbaljević, poručio je da LGBT zajednica u Crnoj Gori, čiji je, kako je kazao, Forum transparentni i vidljivi reprezent, u procesu evropskih integracija vidi svoju istorijsku šansu kako bi crnogorsko društvo u stvarnosti i svakodnevnom životu prihvatilo toleranciju kao svoju primarnu nacionalnu vrijednost.
- Iskustva EU članica, uključujući i Hrvatsku, ukazuju da je izostalo ili pak bilo vrlo zakašnjelo zajedničko djelovanje NVO na planu monitoringa sprovođenja reformi u oblasti 23 i zagovaranja promjena koje će zaista doprinijeti boljitku u životu svih građana, naveo je on.
Cimbaljević je podsjetio da, prema poslednjem istraživanju javnog mnjenja, oko 60 odsto građana misli da je homoseksualnost bolest.
Ljiljana Raičević iz Sigurne ženske kuće rekla je da im višegodišnje iskustvo u radu daje pravo da tvrde da je i dalje više nego očigledna nespremnost donosioca odluka da se pitanje ženskih prava stavi na listu prioriteta.
Prema njenim riječima, crnogorske NVO ne smiju biti pasivni posmatrači toka pregovaračkog procesa Crne Gore sa EU, kao najzahtjevnije faze pridruživanja.
- NVO ne smiju dozvoliti da pitanja ženskih prava budu razmatrana isključivo u okviru poglavlja 19 – socijalna politika i zapošljavanje, kao što je bio slučaj sa Hrvatskom, već ženska prava moraju dobiti adekvatan prostor i u okviru poglavlja 23, navela je Raičević.
Na konferenciji su govorili i predstavnici Centra za monitoring, Centra za građansko obrazovanje Koaliciju još čine Juventas, Akcija za ljudska prava, Centar za demokratiju i ljudska prava, Institut Alternativa, Evropski pokret u Crnoj Gori, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja, Centar za ženska prava, Fondacija za stipendiranje Roma, Udruženje mladih sa hendikepom, Centar za antidiskrimianciju Ekvista i Anima.
Članice koalicije prošle su višemjesečni proces obuka na teme sadržaja poglavlja 23, metodologije monitoringa i izvještavanja i kreiranja komunikacione strategije od hrvatske ad hoc Koalicije NVO za praćenje pregovora u području poglavlja 23.