Politika

Kodeks poslanika: Izbjegavati davanje izjava bez dokaza

Izvor

U Nacrtu, dostavljenom agenciji MINA konkretno je navedeno šta poslanici smiju da rade u parlamentu a šta ne, a da bi u slučaju kršenja kodeksa mogli da plate i do 50 odsto mjesečne nadoknade.

„Predao sam generalnom sekretaru crnogorske Skupštine Nacrt kodeksa o ponašanju poslanika, da se upoznaju sa tim radi eventualnog formiranja radne grupe i da, ukoliko su ostali zainteresovani, to usvoje“, rekao je Spahić agenciji MINA.

Kako je pojasnio, u državama regiona postoje slični primjeri. „Mislim da je normalno propisati kako poslanik treba da se ponaša u parlamentu i šta je dozvoljeno a šta ne da radi. To svuda postoji“, naveo je Spahić.

Kako se navodi u Nacrtu, poslanici treba uvijek da se ponašaju na način kojim će nastojati da održe i dalje jačaju povjerenje javnosti u integritet Skupštine.

“Poslanici su odgovorni za svoje odluke i djelovanje i moraju se podvrgavati svakoj kontroli koja je primjerena dužnosti koju obavljaju. Poslanici su obavezni da objelodane privatne interese koji se odnose na njihovu javnu dužnost i preduzmu korake ka sprječavanju sukoba interesa na način kojim se štiti javni interes”, piše u Nacrtu.

Poslanici, dodaje se, neće donositi odluke kojima bi za sebe, svoju porodicu ili prijatelje ostvarili finansijsku i drugu korist.

Kako je ukazano u Nacrtu, izabrani zvaničnici ne smiju se finansijski, niti na bilo koji drugi način obavezivati prema osobama i organizacijama izvan crnogorskog parlamenta koje bi mogle uticati na obavljanje njihovih službenih dužnosti.

“Povjerljive informacije koje dobiju u toku obavljanja svojih parlamentarnih dužnosti treba da koriste samo u vezi s tim dužnostima, a nikako s ciljem sticanja finansijske ili druge koristi za sebe i za druge”, navodi se u dokumentu.

Precizira se da poslanici naročito imaju dužnost da redovno prisustvuju sjednicama, komisijama i radnim tijelima Skupštine, a odsustvo je dozvoljeno samo u opravdanim situacijama u skladu s poslovnikom.

Prema Nacrtu kodeksa, poslanici ne smiju napuštati sjednicu za vrijeme obraćanja predsjedavajućeg ili gosta, treba da izbjegavaju davanje izjava koje nisu potkrijepljene dokazima i ne smiju sjedjeti niti stajati leđima okrenuti predsjedavajućem.

U dokumentu piše da poslanici ne smiju konzumirati alkohol i hranu u toku sjednice, čitati knjige, novine i publikacije koje nisu vezane za njihove parlamentarne dužnosti.

“Poslanici ne smiju koristiti mobilne telefone niti laptopove na način kojim se ometa tok sjednice, ne smiju isticati zastave i ambleme u toku sjednice niti razgovarati na sjednici osim ako je to neophodno, pod uslovom da ne ometaju njen tok“, piše u Nacrtu.

Precizira se da poslanici ne smiju koristiti izraze i riječi koje mogu vrijeđati ili omalovažavati drugoga i drugačijeg,“riječi koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo i narušavaju dignitet Skupštine, te podstiču na mržnju i nasilje”.

“U svom radu će isključiti bilo kakvu pristrasnost prema drugačijoj političkoj ideologiji, rasi, vjeroispovijesti, naciji, polu ili drugim mogućim predrasudama. U vrijeme održavanja sjednica, kao i na drugim javnim mjestima, gdje učestvuju kao predstavnici Skupštine Crne Gore, će nastojati da budu prikladno i uredno odjeveni”, piše u Nacrtu.

Ukazuje se da bi se za nepoštovanje kodeksa izrekla pismena opomena, novčana kazna i javna opomena objavljena u sredstvima javnog informisanja.

Novčana kazna može se izreći jednokratno u visini do 50 odsto mjesečne nadoknade koju prima poslanik.

Javna opomena, precizirano je, stavlja se na internet stranicu Skupštine u trajanju od 30 dana.

Spahić očekuje da će poslanici kodeks podržati jer je to,kako je rekao, u svačijem interesu

Portal Analitika