Politika

Kodeksi ponašanja su za savjest, a ne za lijepe manire

Izvor

Iz civilnog sektora, međutim, ukazuju da kodeks za poslanike, kao i u drugim javnim zanimanjima, mora da obavezuje na osnovne principe istine, pravde, pravičnosti i odgovornosti, a manje na to da poslanici smiju da razgovaraju tokom radnih sesija. Otvara se pitanje da li kodeksom apelovati na savjest ili na manire poslanika.

Neki ne poštuju ni himnu

Poslanik Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković smatra da „ne treba trčati“ sa uvođenjem posebnog kodeksa o ponašanju poslanika, jer i sada postoje pravila koja poslanici moraju poštovati, a često to ne čine.

- Govorimo o kodeksu ponašanja, a neki poslanički klubovi ne poštuju ni himnu. Neki su i Ustav cijepali. Ako se ne poštuje Ustav, šta predstavlja ako neko okrene leđa predsjedniku – kaže za Pobjedu Vuković.

Prema njegovim riječima, uvođenje posebnog kodeksa značilo bi kolektivno priznanje da poslanici rade na način koji nije primjeren parlamentu.

- Mislim da ta samokritika u ovom momentu nije utemeljena – kazao je Vuković.

On, međutim, priznaje da ima u Skupštini Crne Gore nekada neprimjerenog ponašanja.

- Neke ekscesne situacije bi trebalo eliminisati. Često imamo veliku galamu, histeriju nekih poslanika koja prerasta u, tako da kažem, ljudsko bjesnilo i frustriranost jednom partijom i njenim prvim ljudima. To je razlog da se zabrinemo kuda ide parlament – istakao je Vuković.

On je upitao koja bi sankcija bila djelotvorna.

- Postoje i sada mjere udaljavanja iz parlamenta, ali nikada nijesu primijenjene, iako je bilo razloga za to – kazao je Vuković.

Iskustva drugih: U Danskoj poslanici dolaze i u farmerkama

Miodrag Vuković smatra da treba sagledati uporedna iskustva, pa razgovarati o kodeksu.

- Nemojmo biti veći katolici od pape. Poslanici crnogorskog parlamenta, bez obzira na ekstremno visoke temperature u Podgorici, imaju obavezu da budu u odijelima, dok takva praksa nije u nekim drugim zemljama – kaže Vuković.

On ističe da, recimo, u parlamentu Danske nijesu tako rigorozna pravila.

- Bio sam u prilici da vidim da poslanici danskog parlamenta učestvuju u raspravi u košuljama kratkih rukava, sa različitim dezenima, u farmerkama, čak i u patikama - kaže Vuković.

On je naveo i primjer holandskog parlamenta u kojem, kada se odlučivalo o veoma bitnoj tački, odnosno o slanju holandskih trupa u mirovne misije, nije bila obaveza svih poslanika da budu prisutni.

- Bilo ih je samo šest. To ne znači da su drugi dangubili, već obavljali druge poslove – kaže Vuković.

Spahićev kodeks

Prema nacrtu kodeksa koji je predložio Ervin Spahić zabranjeno je:

- davanje izjava koje nisu potkrijepljene dokazima;

- govoriti protiv ličnosti, prekidati govornika, niti na drugi način narušavati tok sjednice, red u sali, u kancelarijama i na hodnicima;

- sjedjeti i stajati leđima okrenuti predsjedavajućem;

- konzumirati alkohol i hranu u toku sjednice;

- u toku sjednice čitati knjige, novine i publikacije koje nijesu vezane za njihove parlamentarne dužnosti;

- koristiti mobilne telefone niti laptopove na način kojim se ometa tok sjednice;

- isticati zastave i ambleme u toku sjednice;

- razgovarati na sjednici osim ako je to neophodno, pod uslovom da ne ometaju njen tok;

- koristiti izraze i riječi koje mogu vrijeđati ili omalovažavati drugoga;

- glasno razgovarati u hodniku na način koji ometa tok sjednice;

- u vrijeme održavanja sjednica, kao i na drugim javnim mjestima, gdje učestvuju kao predstavnici Skupštine poslanici moraju nastojati da budu prikladno i uredno odjeveni;

- napuštanje sjednice za vrijeme obraćanja predsjedavajućeg ili gosta.

Portal Analitika