„Saobraćajni policajci bili su veoma ljubazni prema meni, imajući u vidu koliko sam bio pijan. Svaka im čast! Prije nego što te uvedu u ćeliju, uzmu ti mobilni, ključeve, sve što imaš kod sebe, i ujutro ti vrate. Sad je u 'betonjerki' super, sve je čisto, miriše, okrečeno je. A i mnogo je svježije nego napolje, tako da čovjek može i dobro da se ispava.“ Ovim riječima Podgoričanin D.S. opisuje svoj boravak u čuvenoj podgoričkoj „betonjerki“, u kojoj je nedavno proveo noć na triježnjenju od pijanstva, nakon što ga je uhvatila policijska saobraćajna patrola. Kaže da je sve bila igra slučaja; on nije htio za volan ali, eto, nagovoriše ga drugi...
„Nijesam htio da vozim, ali me neki drugovi i drugarice zamoliše da ih prebačim do kuće. Tek što sam ušao u auto, kad ono - patrola! Prvo što sam rekao bilo je - nemojte ljudi, nijesam pio. Dadoše mi aparat za duvanje. Imao sam 1,9 promila. Što ćeš, ostadoh bez vozačke i još plaćam kaznu. Ali, zaslužio sam“, govori kroz osmijeh sagovornik Portala Analitika.
Vozačima u Crnoj Gori, prema novom Predlogu zakona o bezbjednosti saobraćaja, dozvoljena je vožnja sa najviše 0,3 promila alkohola u krvi.
Novi zakon stupa na snagu tek poslije Nove godine, tako da vozači još uvijek mogu voziti po aktuelnom zakonu, koji dozvoljava do 0,5 promilam alkohola.
„Interesantno i poučno iskustvo“: Prema podacima sa specijalizovanog sajta vozite.com, to znači da će muškarac prosječne visine i težine moći da popije kriglu piva od 0,5 litara ili čašu vina od 0,2 litra koja sadrži 16 grama alkohola. Ili - dvije čašice rakije od 0,03 litra koje sadrže oko 18 grama alkohola... Ako žele da ne pređu dozvoljenu granicu.
A što se dešava ako se za volan ipak sjedne i ako se popije iznad dozvoljene količine, na svojoj koži osjetili su sagovornici Portala Analitika koji su zbog vožnje u pijanom stanju morali da provedu noć u „betonjerki“.
Tri sagovornika, sa kojima smo se dotakli teme, pristali su da podijele iskustva o tome kako je prespavati u, kako su rekli, „podrumskim ćelijama“ podgoričke jedinice CB-a. Umjesto imena, koja su poznata redakciji, koristićemo inicijale. Za Podgoričane - D.S. B.S. i R.P. (sva trojica u dvadesetim godinama) - privođenje i triježnjenje u takozvanoj „betonjerki“ nije bilo tako traumatično iskustvo. Kroz smijeh pričaju o svojoj „gluposti i nepromišljenosti“ koja ih je dovela do interesantnog, ali i poučnog iskustva.
Podgoričanin D. S. kaže da ga je saobraćajna policija zbog vožnje u pijanom stanju pokupila četiri puta u posljednjih nekoliko godina. Navodi i da su pripadnici policije uvijek bili veoma ljubazni prema njemu, kaže da nijesu loši uslovi u novim, renoviranim prostorijama UP.
A samo sam htio da preparkiram auto: Njegov „sapatnik“, B.S. priča kako je imao 1,63 promila alkohola u krvi kad ga je policija zaustavila u noći između jednog petka i subote, oko 1,30 poslije pola noći. A htio je, kaže, „samo da preparkira auto“.
„Htio sam samo da preparkiram auto i zaustaviše me. Samo što sam krenuo, deset metara nijesam vozio kad, ispred mene, niotkuda, izleće patrola! Dadoše mi da duvam. Kažem - nijesam ni dva piva popio. Dunuh, kad ono 1,63 promila! E, kako su me gledali... Poslije me pita policajac što mi je davao da duvam - koje ti je to pivo, da ga i ja kupim?“ I B.S. ima samo riječi hvale za postupanje službenika MUP-a.
„Super su bili, korektni. Dali su mi da potpišem neki izvještaj. Valjda sam ga potpisao, i ne sjećam se. Dolazim u 'betonjerku' i očekujem neki smrad i mrak, kad ono - čisto, miriše posteljina, svi ljubazni. Zatim sam ušao u ćeliju sa mojim cimerom R.P. Tu je bio jedan udoban, veliki krevet, i baš sam fino spavao. Jedino mi je smetalo što ne gase svjetlo, sve ostalo je super. Ima čak i lavabo u ćeliji“, opisuje B.S. uslove triježnjenja za „opuštene“ vozače-pivopije.
Naša dva sagovornika saglasni su da su dobro prošli. Sada kažu da su zadovoljni što ih je pokupila policija jer, priznaju, u „kakvom smo stanju bili, predstavljali smo opasnost za sebe i druge“.
Za razliku od njih, R.P. koji je dijelio ćeliju sa B.S. nije baš toliko zadovoljan što je morao da provede noć na triježnjenju.
„Imao sam samo 0,52 promila. Uhvatiše me ispred kuće. Baksuz, samo sam 0,02 imao preko granice, ali su po tom pitanju izgleda rigidni. Ništa popio nijesam bez dva piva. Taman sam htio da se parkiram kad, evo je patrola...“, priča R.P.
Vikendom uhvate i do 100 lica: Uprava policije saopštila je Portalu Analitika da saobraćajne patrole najviše prekršaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola registruju u danima vikenda, petkom, subotom i nedjeljom.
Sva trojica naših sagovornika „pokupljeni“ su u noći između petka i subote.
„Patrole uhvate u vožnji pod djejstvom alkohola izneđu 80 i 100 lica za ta tri dana na teritoriji Crne Gore. Na mjesečnom nivou, brojka iznosi oko 600, navodi se u odgovorima iz Uprave policije koje potpisuje pomoćnik direktora UP Nikola Janjušević.
On navodi da je još uvijek na snazi stari Zakon o saobraćaju koji dozvoljava do 0,5 promila alkohola u krvi. Ukoliko je promil viši, procedura je, kaže, sljedeća:
„To lice se isključuje iz saobraćaja, podnosi se odgovarajuća prekršajna prijava, privremeno se oduzima vozačka dozvola, lice se lišava slobode i privodi se sudiji za prekršaje. Kazna za učinjeni prekršaj se kreće od 50 do 150 eura i njena visina po važećem Zakonu o bezbjednosti saobraćaja na putevima zavisi od nivoa alkohola u krvi. Neće istu kaznu dobiti onaj koji ima 0,6 promila alkohola u krvi i onaj koji ima 3 promila“, navodi Janušević.
Portalu Analitika potvrđene su i tvrdnje naših sagovornika vezanih za uslove jedinicama za zadržavanje. Sve je renovirano, okrečeno i uslovi su „kao u hotelu“, kako kaže B.S.
„U svim područnim jedinicama i ispostavama policije učinjeni su značajni napori da se poboljšaju uslovi u prostorijama za zadržavanje lica i smatramo da su ti uslovi na zadovoljavajućem nivou“ navodi se u dopisu pomoćnika direktora UP.
Kad idem na pivo, ključeve ostavljam kući: A kako je iskustvo u betonjerki uticalo na one koji su u njoj boravili? Je li imalo ikakvog pedagoškog i vaspitnog efekta? Da više ne piju, ili, barem, ne voze kad popiju?
„To iskustvo me nije mnogo potreslo. Štaviše, strijepnje i tjeskobu kako će porodica reagovati, ublažila je upravo supruga, koja me je rano ujutro čekala ispred zgrade Osnovnog suda, nakon što sam dao izjavu sudiji. Očekivao sam od nje mnogo oštrije kritike. A i kod sudije sam dosta dobro prošao“, priča B.S.
Roditelji nisu ni obavještavani o iskustvu „sina grešnoga“. „Sudija i supruga bili su mi veoma naklonjeni tog jutra. Od sudije sam, s obzirom na okolnosti, dobio blagu novčanu kaznu, a žena mi je samo rekla da sam dobro prošao. Nije dužila priču, viđela je valjda da se kajem. Častila me kafu i rekla da legnem da odmaram, jer nijesam izgledao baš najbolje. Tada mi je bilo lakše jer mi je važno bilo samo da se njoj ne zamjerim“, kaže B.S.
Svoj odnos prema „povremenom opuštanju uz koje hladno pivo“ nije promijenio zbog rečenog iskustva, ali prema vožnji u takvom stanju, ipak - jeste.
„Kad popiješ, svašta ti pada na pamet. Samo znam da od kad sam priveden, kad odem da popijem, ključeve od auta obavezno ostavljam kući, čisto za svaki slučaj“, veli B.S.
Balša KNEŽEVIĆ