Pored glavne pregovaračice Zorke Kordić, u radu Kolegijuma učestvovao je i ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović, u svojstvu šefa Delegacije za vođenje pregovora na Međuvladinoj konferenciji sa EU, kao i predstavnici ministarstva vanjskih poslova, unutrašnjih poslova, te finansija i socijalnog staranja, s obzirom na učešće ovih resora u radu odgovarajućeg Koordinacionog tijela za primjenu međunarodnih restriktivnih mjera.
Kako navode, u svjetlu reperkusija ukrajinske krize na evropsku perspektivu naše zemlje, ukazano je da posebno tokom francuskog Predsjedništva Savjetu EU treba intenzivirati institucionalni i administrativni odgovor na aktuelne obaveze iz evropske agende, posebno na planu vladavine prava.
"Time će se potvrditi zajednička posvećenost procesu evropske integracije i pojačati angažman prema državama članicama EU, što je istovremeno i jedna od dodatnih prednosti novog pristupa u pregovorima, pretočenog u revidiranoj metodologiji proširenja. Konstatovano je da je uz poštovanje principa regate, pozicija Crne Gore jasna u smislu najnaprednjeg kandidata u procesu. Stoga je, u susret objavi nonpejpera Evropske komisije o stanju u vladavini prava, neophodno pojačati napore u poglavljima 23 i 24 u cilju ubrzanja neophodnih reformi, a u skladu s Akcionim planom za adresiranje preporuka EK", navodi se u saopštenju.
Rukovodeći se visokom podrškom građana članstvu u EU, Kolegijum je zaključio da će blagovremeno adresiranje preporuka naših evropskih partnera doprinijeti da crnogorsko društvo osjeti značajan podstrek za dalju demokratizaciju i benefite koje članstvo sa sobom nosi.