Politika

Kome odgovara ,,betoniranje dokaza“

Prijedlogom Vlade Dritana Abazovića, sa kojim se saglasilo Osnovno tužilaštvo u Podgorici, tunel koji vodi od stana u Njegoševoj ulici do depoa Višeg suda u Podgorici biće zatrpan i betoniran, iako je istraga u jeku i još nijesu uhapšena četvorica identifikovanih ,,rudara“ niti je poznat motiv, kao ni imena nalogodavaca. Kriminolog, profesor Velimir Rakočević, upozorava da će naprasnim zatrpavanjem tunela biti trajno onemogućena bilo kakva rekonstrukcija mjesta zločina tokom dalje istrage.

Kome odgovara ,,betoniranje dokaza“ Foto: Vlada Crne Gore
PobjedaIzvor

Prema informacijama Pobjede, Uprava za nekretnine sklopila je u četvrtak ugovor sa kompanijom ,,Geo-put project“ iz Podgorice da u najskorijem roku obavi posao zatrpavanja tunela, shodno prijedlogu Vlade Crne Gore.

To je za naš list potvrdio Dejan Tomašević, vlasnik kompanije.

- Danas će početi pripremni radovi, a ugovorom je definisano da se zatvori tunel i predloženo je da se betoniraju dvije do tri zidne šupljine, a dio tunela koji ide ispod ulice između Višeg suda i susjedne zgrade da se napumpa betonom i vrati u pređašnje stanje – kazao je za Pobjedu Tomašević.

Sada je izvjesno da će posao zatrpavanja famoznog tunela - koji je naočigled crnogorskog sektora bezbjednosti svakodnevno kopan od početka jula, a otkriven tek 11. septembra – biće završen najvjerovatnije u narednih deset dana.

,,ZATRPAVANJE“ ISTRAGE

Nijesu poznati motivi za ovakvu akciju Vlade Crne Gore i davanje saglasnosti resornog tužilaštva.

Mediji su izvijestili još 28. septembra da je Vlada Dritana Abazovića usvojila ,,Prijedlog za davanje saglasnosti za preduzimanje aktivnosti u cilju dovođenja u prvobitno stanje tunela“.

Formalni razlog ove odluke Vlade čudno je obrazložen - da se sve hitno mora uraditi - ,,zbog neobezbijeđenosti tunela, kao i saobraćajnice i pješačke zone ispod kojih je iskopan“.

Uviđaj koji su, svojim prisutsvom u značajnoj mjeri ugrozili premijer i ministri 12. septembra, okončan je tek dva dana kasnije, ali istraga koju, makar formalno, vodi podgoričko Osnovno tužilaštvo još je u punom jeku.

Koji su su onda stvarni motivi Abazovićevog kabineta da se, što hitnije, onemogući naknadni pristup mjestu na kojem je izvršeno krivično djelo i zbog čega je ODT odmah dalo saglasnost?

Sve to otvara ključno pitanje: kome odgovara da se ,,betoniraju dokazi“ i onemogući puna rekonstrukcija izvršenja krivičnog djela?

ISHITREN POSTUPAK

-Kada se analizira što je sve do sada urađeno, struka kaže da je betoniranje lica mjesta definitivno preuranjeno i ishitreno. Prije svega zbog toga što se na taj način direktno onemogućava obavljanje rekonstrukcije događaja - ocijenio je za Pobjedu kriminolog i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Velimir Rakočević.

Kako ističe, rekonstrukcija je krivično-procesna ili dokazna radnja koja ima snagu uviđaja i uvijek se obavlja u ovako delikatnim situacijama kada treba utvrditi ključne činjenice i provjeriti dokaze. Prema njegovim riječima, rekonstrukcija se radi da bi se krivična stvar riješila u potpunosti i svodi se na tzv. simulaciju događaja.

- Ako sve bude betonirano, onaj praktični način njenog sprovođenja biće nemoguće realizovati. Prostorno-ambijentalni uslovi su ključni za rekonstruciju. Ona se obavlja na mjestu događaja čiji izgled treba da bude istovjetan, ili što približniji, njegovom stanju u vrijeme izvršenja krivičnog djela. Prilikom rekonstrukcije događaja na otvorenom vodi se računa čak i o vremenskim, odnosno meteorološkim, uslovima. Pravila struke nalažu da se rekonstrukcija obavlja čak u isto doba dana i godine, pod sličnim okolnostima koje su vladale u vrijeme izvršenja krivičnog djela – navodi Rakočević.

On posebno ističe činjenicu da se radi o podzemlju, pa bi bilo neophodno da se ono konzervira i obezbijedi svim raspoloživim sredstvima - fizičkim i tehničkim - dok se do kraja ne sprovedu i sve ostale dokazne radnje, uključujući i eventualna naknadna vještačenja.

- One se mogu utvrditi samo na licu mjesta koje je nepromijenjeno nakon izvršenja krivičnog djela, tako da odluka o betoniranju ovog tunela nije, ni u kom slučaju, u skladu sa pravilima struke – ocjenjuje Rakočević.

Kako će, onda, istražitelji pripremiti dokaze za eventualno podizanje optužnice, čak i da svi do sada identifikovani budu uhapšeni i privedeni u Osnovno državno tužilaštvo?

(NE)USPJEŠNA POTRAGA

Podgoričanin Predrag Mirotić za sada je jedini uhapšeni u slučaju ,,Tunel“ i nalazi se u pritvoru. Tužilac Marko Mugoša ga sumnjiči za ,,kriminalno udruživanje i pomaganje u teškoj krađi i sprečavanju dokazivanja“. Mirotić se na prvom saslušanju branio ćutanjem.

Četiri dana nakon otkrića tunela, istražitelji su objavili identitete četvorice ,,rudara“ iz Srbije: Veljko Marković (32), Milan Marković (53), Dejan Jovanović (30) i Vladimir Erić (32).

Iako je izdata međunarodna potjernica, a v. d. direktora Uprave policije Nikola Terzić nakon sastanka sa policijskim kolegama u Beogradu najavio njihovo brzo hvatanje, dvadesetak dana kasnije, nema znakova da će ,,rudari“ uskoro biti uhapšeni.

Policija je preko medija objavila i stop kadar sa snimka nadzorne kamere - ženske osobe za koju se sumnja da je bila dio ove grupe, ali za sada nije razjašnjena njena uloga, niti je Pobjeda dobila odgovore iz Uprave policije i ostala je nepoznanica za koje aktivnosti je konkretno bila zadužena za sada neidentifikovana ženska osoba.

Ono što je do sada poznato je da je riječ o Katarini Baćović. Za sada istražitelji imaju jasne indicije koje ukazuju da je Baćović, pod lažnim identitetom Andrijana Marić, iznajmila privatni stan iz čijeg su podruma ,,rudari“ prokopali tunel do depoa Višeg suda u Podgorici.

Osim toga, mediji su otkrili da je Baćović nevjenčana supruga Tonija Đokaja koji se trenutno nalazi u pritvoru zbog otmice T. J. krajem maja ove godine, a kojem se istovremeno sudi za pripadništvo kriminalnoj organizaciji odgovornoj za međunarodni šverc većih količina narkotika.

Iako su inspektori uspjeli da povežu Baćović sa pritvorenim Đokajem, bliskim kriminalnoj grupi iz Tuzi koja se bavi švercom narkotika i cigareta, za sada nema materijalnih dokaza koji ukazuju da iza prokopavanja tunela stoji neka od kriminalnih grupa, mada su premijer Abazović i prvi čovjek policije Terzić tvrdili da iza svega stoje pripadnici ,,kavačkog klana“.

Zato je lice mjesta – tunel – i dalje vrlo važno za dokazivanje indicija iz istrage.

PROBLEM DOKAZIVANJA

- Ako se ova lica pohapse i budu izručena našoj državi, biće od njih različito prikazivanje izvršenja krivičnog djela, u smislu davanja različitih verzija na koji je način nešto urađeno. Upravo je svrha rekonstrukcije da se različito prikazane radnje ili situacije provjeravaju i da se objektiviziraju na licu mjesta, kako bi se došlo do istine. Ono što je važno istaći je da se rekonstrukcija može obavljati u svim procesnim fazama. Iako je najcjelishodnije njeno obavljanje u fazi istrage, ili čak izviđaja, imamo nemali broj slučajeva iz prakse da se ona obavlja i u fazi glavnog pretresa, ukoliko treba utvrditi određene činjenice ili izvesti dokaze – kaže profesor Velimir Rakočević.

Na pitanje da li odluka o zatrpavanju tunela može potencijalno ugroziti budući sudski postupak i da li, zapravo, ide na ruku odbrani okrivljenih, Rakočević kaže da odbrana ovu situaciju apsolutno može iskoristiti.

- Može je iskoristiti tako što će tražiti rekonstrukciju, znajući da je nemoguća. Na to imaju legitimno pravo i mogu iskoristiti tu činjenicu i da tužilaštvu naprave problem – rekao je on.

Rakočević je, komentarišući činjenicu da je ODT dalo saglasnost za izvršenje građevinskih radova, kazao da je - iako ta saglasnost formalno postoji - u pitanju veoma kompleksan slučaj i da će odbrana sigurno koristiti sve moguće načine da se akteri ovog teškog krivičnog djela amnestiraju od odgovornosti.

DRŽAVNA ,,BRANA“ ISTRAZI

Dan nakon otkrića tunela koji vodi do depoa Višeg suda, premijer Dritan Abazović, ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić i ministar pravde Marko Kovač sa saradnicima su se pojavili na licu mjesta – u podrumu stana u Njegoševoj ulici i potom u depou - iako uviđaj nije bio završen.

Istog dana u popodnevnim satima premijer Abazović je, praktično kao rukovodilac istrage, objavio da je ,,neko iz Višeg suda morao biti povezan sa kopanjem tunela“.

Nikada javnosti nije zvanično obrazloženo da li su visoki državni funkcioneri imali zvaničnu dozvolu ODT koje je vodilo istragu, kao što javnosti nije pojašnjeno da li su boravkom na licu mjesta mogli kontaminirati dokaze koji su se tek prikupljali.

Nakon javnih kritika uslijedila je i prva, zvanična, osuda njihovih postupaka. Demokratska partija socijalista Crne Gore je 25. septembra podnijela krivičnu prijavu protiv Abazovića, Adžića i Kovača zbog toga toga što su ,,neovlašćenim boravkom u prostorije Višeg suda u Podgorici, gdje se čuvaju dokazi, ugrozili sudske postupke koji se vode pred ovim sudom, čime su kao saizvršioci izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja“.

Samo tri dana kasnije, 28. septembra, Vlada Dritana Abazovića naložila je hitno zatrpavanje tunela. Da li se time pokušava ,,zatrpati“ i odgovornost za neodgovorno ponašanje?

Portal Analitika