Abiznis

Komisija da donosi zaključke o prodaji kompanija u stečaju?

Izvor

Komisija na današnjoj sjednici nije donijela zaključke o privatizaciji pljevaljske kompanije, čiji je vlasnik Dragan Brković, već je odlučeno da u narednih nekoliko dana zatraži pravno tumačenje od Kolegijuma Skupštine koji će dodatna pojašnjenja tražiti od radnih tijela parlamenta.

“Potrebno je pravno tumačenje u vezi toga da možda ne ulazimo u sferu nelegalnog rada Komisije, s obzirom na to da li se stečajni postupak smatra privatizacijom ili je to sudski postupak”, rekla je poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Hidajeta Bajramspahić.

Predsjednik Komisije i poslanik Nove srpske demokratije (Nova), Andrija Mandić, prihvatio je da se sačeka pravno tumačenje Kolegijuma, odnosno odbora za ustavna pitanja i politički sistem, kao i da se na tu temu razgovara sa predsjednikom Skupštine Rankom Krivokapićem.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Zoran Jelić ocijenio je da bi, s obzirom na to da je u Vektri Jakić krajem maja uveden stečaj, trebalo pozvati i stečajnog upravnika kako bi se dobile informacije o tome šta se trenutno dešava u preduzeću.

“Od stečajnog upravnika bi dobili kvalitetnije informacije jer se vlasnik ni danas nije odazvao pozivu, a nije ni Komisija prihvatila njegov raniji poziv da njeni članovi posjete tu kompaniju”, rekao je Jelić.

Nakon toga bi se, kako je naveo, mogli donijeti zaključci. Sjednici danas nijesu prisustvovale Jelićeve kolege, Zoran Gospić i Đorđije Pinjatić. Za poslanika Socijalističke narodne partije (SNP), Svetozara Golubovića postoje nejasnoće u vezi sa realizacijom investicionog programa.

“Koliko je investicionog programa realizovano kupoprodajnim ugovorom? Bilo je predviđeno da Vektra Montenegro uloži šest miliona eura u Vektru Jakić. U dopisu predstavnika kompanije imamo da je desetostruko viša vrijednost uložena, tako da nemamo tačan podatak”, rekao je Golubović.

Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Branko Radulović, smatra da je danas trebalo “završiti priču sa Vektrom Jakić” i donijeti zaključke.

“Mogli smo pozvati i menadžment Crnogorske komercijalne banke (CKB) i drugih banaka i onda bi ušli u jednu priču koja više priliči vrhovnom državnom tužiocu, jer očito da je u velikoj mjeri taj čovjek (Brković) radio nešto protivzakonito kao što je uvijek i radio devedesetih godina. To nije nikakva novost”, kazao je Radulović.

Mandić je pozvao članove Komisije da se u narednih nekoliko dana izjasne o predlogu zaključaka u vezi privatizacije Vektre Jakić koje im je proslijedio, odnosno da pripreme kontra predloge ili dopune postojećih.

Radulović je na sjednici ponovio zahtjev PzP-a da se za mjesec posjeti nikšićka Željezara kako bi se članovi Komisije bliže upoznali sa namjerama i planovima novog vlasnika, turske kompanije Toščelik /Toscelik Profile & Sheet Industry/. Za Radulovića su, kako je rekao, kontradiktorni pojedini parametri koje su nedavno saopštili predstavnici Toščelika.

“Izjava novog menadžmenta koja se tiče nekoliko parametara me je zabrinula. Tih pet podataka su kontradiktorni, a odnose se na obim proizvodnje i njenu strukturu zatim na ukupni prihod od 500 miliona eura koji se očekuje sa samo 350 radnika i ulaganjima od 35 miliona eura”, precizirao je Radulović.

On je predložio da Komisija uputi inicijativu da novi menadžment za mjesec kroz dubinsko posmatranje stanja i tehnoloških perfomansi napravi strategiju dugoročnog razvoja Željezare. Jelić međutim smatra da ne postoje isti aršini kada je riječ o posjetama preduzećima koje obavljaju članovi Komsije.

“Imali smo poziv od Vektre Jakić, nijesmo bili, a sada nemamo poziv za Željezaru i sami idemo tamo”, poručio je Jelić.

Mandić je objasnio da se ta dva slučaja razlikuju, jer se kod nikšićke kompanije radi o praćenju privatizacije, dok je kod Vektre Jakić bilo riječi i o kontroli.

Komisija je odlučila i da njeni organi u narednih 15 dana sačine prvu verziju izvještaj za prošlu godinu na osnovu svih zapisnika, kao i da se usaglase zaključci u vezi privatizacije Željezare i Elektroprivrde (EPCG), koje su sačinili Golubović i poslanik Nove, Strahinja Bulajić, kako bi i oni postali sastavni dio tog dokumenta.

Portal Analitika