Prvi događaj ove vrste u Crnoj Gori održan je u NEST habu, u organizaciji NVO „Gnijezdo“, pod pokroviteljstvom Delegacije Evropske Unije u Crnoj Gori, a u saradnji sa Ministarstvom nauke, Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), kompanijom Telenor, Glavnim gradom, Privrednom komorom Crne Gore, Erste bankom i Fondacijom Petrović Njegoš.
Prvonagrađeni „Komposter“ predstavlja rješenje koje za cilj ima iniciranje prikupljanja i konverzije organiskog otpada i sličnih proizvoda u kompost pomoću aplikacije koja bi povezivala pojedince i kompanije širom Crne Gore, omogućavajući im da aktivno učestvuju u ovom procesu, a kao naknadu za to dobijali bi njegove krajnje proizvode. Ideju za bavljenje ovom tematikom članovi tima, kojeg je predstavljao Boris Radunović, našli su i u podacima o količini proizvedene hrane koja se ne upotrijebi, već neadekvatno baca na deponije, istovremeno povećavajući i emisiju ugljendioksida.
Koncept drugoplasiranog projekta „ButtMade“ vezan je za rješavanje problema otpada koji nastaje konzumacijom cigareta, odnosno kreiranje zaokruženog procesa koji podrazumijeva njegovo prikupljanje, odvajanje organskog i neorganskog dijela i na kraju obradu i recikliranje u novi proizvod – filere za 3D štampače od kojih bi se pravile didaktičke igračke. Ideju je predstavila Nevena Keković, istakavši da je cilj da se od neorganskog dijela opuška cigarete napravi topljena plastika, koja bi potom bila prerađena u koristan predmet. Kao polazna osnova za razmatranje ove ideje uzet je i podatak da više od 35 odsto stanovnika Crne Gore konzumira cigarete.
Trećeplasirani „BioCycle“ predstavio se takođe idejom o preradi materija za kompostiranje, a u ovom slučaju riječ je o kreiranju specifične gradske kompost šeme kroz edukaciju, povezivanje i djelovanje zajednice u upravljanju biološkim otpadom. Polaznu osnovu su, kako je istakao Ivan Bošković koji je prezentovao ideju, između ostalog, vidjeli i u podatku UN da plodno tlo nestaje usljed brojnih faktora. Primarni cilj je edukacija stanovništva kako bi se rasteretio centralizovani sistem odlaganja otpada i time, uimjesto u kontejnerima i bez svrhe, organski otpad bio upotrijebljen za izradu komposta.
U završnici takmičenja predstavljene su ideje deset odabranih finalista, koji su ušli u uži krug nakon što se na konkurs prijavilo više od 40 autora projekata.
Climathon Podgorica bio je 24-satni hakaton, na kojem su učesnici predlagali inovativna rješenja za probleme u gradskim sredinama, koji se tiču klimatske krize. Događaj je bio hibridnog karaktera, odnosno organizovan djelimično uživo sa gostovanjima i programom, dok su takmičari i članovi žirija komunicirali i predstavljali ideje putem Zoom platforme.