To je Pobjedi kazao izvor blizak strankama koje učestvuju u pregovorima o formiranju vlade.
Na ovaj način manjinska vlada dobila bi podršku 49 poslanika, što je bila želja i namjera mandatara Dritana Abazovića kada je predstavio taj koncept.
Izvor Pobjede kazao je da je do kasno u noć Abazović pregovarao sa vrhom SNP-a o tom kompromisu i da je postignut mali napredak napredak.
''Pregovori su u toku. Nije sve gotovo ali smo se pomjerili malo unaprijed'', rekao je izvor Pobjede blizak vrhu stranaka koje pregovaraju.
Predsjednik SNP-a Vladimir Joković i poslanik te stranke Dragan Ivanović juče nijesu odgovorili na pozive Pobjede kako bi prokomentarisali ovu informaciju.
Prethodno je Ivanović saopštio da je SNP spreman za određene ustupke kada je u pitanju manjinska vlada, jer, kako je rekao, svaki dan nefunkcionisanja izvršne vlasti šteti građanima.
Podsjetio je na izričit stav da ne prihvataju da dio nove vlasti budu DPS, SDP i SD, ali i naveo da se posljednih dana pojavila opcija da bi u vladu trebalo da uđu SDP i SD.
''Ostavljena je mogućnost da se razgovara ovih dana o tome da, ako ne i jedna i druga, barem jedna partija, posebno SDP bude sastavni dio te vlade. Mi o toj mogućnosti smo dali svoje mišljenje. Ostajemo pri tome, s tim što smo otvoreni za razgovor i nalaženje nekih mogućnosti'' naveo je Ivanović.
U subotu, kada je to izjavio, Ivanović je istakao da ništa nije bilo definitivno dogovoreno, ali i da nema ovlašćenje da kaže koja varijanta je bila u igri.
''Nećemo tražiti mišljenje DPS-a po svaku cijenu. Spremni smo na neke ustupke. Koje? O tome nema definisanog stava partije. Brzo ćemo ga imati, jer smo svjesni činjenice da je svaki dan kašnjenja vlade šteta po građane'' rekao je Ivanović.
SNP-u je ranije, kako su saopštavali i odlučili na sjednici Glavnog odbora, bilo neprihvatljivo da dio nove vlade budu SDP i SD, a negodovanje zbog potencijalnog zajedničkog vršenja vlasti dolazilo je i iz ove dvije partije.
Oni su u više navrata isticali da će podržati samo evropski nastrojenu vladu koja bi funkcionisala na principima građanske, sekularne, evropske i evroatlantske Crne Gore. Zahtjevali su i da se SNP, kroz sporazum koji su pripremili, odredi u odnosu na genocid u Srebrenici i agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu.
Taj sporazum SNP nije potpisao, a lider te stranke Vladimir Joković kazao je ranije da će o takvim pitanjima razgovarati kada dođu na dnevni red. Naknadno je, u emisiji „Načisto“, konstatovao da je Rusija izvršila agresiju na Ukrajinu, i da će SNP između puta Crne Gore u EU i tradicionalnih odnosa prema Rusiji uvijek birati put prema EU.