Nakon Plava, Gusinja i Sarajeva, u organizaciji crnogorsko-slovenačkog zavičajnog društva Plava i Gusinja „Izvor“ proteklog vikenda, u njihovim prostorijama u Kranju, održana je promocija časopisa Komuna s posebnim akcentom na posebna tematska izdanja posvećena Plavu i Gusinju.
U ime organizatora, dugogodišnji predsjednik društva Šemso Đešević, istakao je da je za njih ova promocija jedan mali praznik i prilika da se okupe i susretnu sa eminentnim gostima.
On je u prisustvu brojnih članova društva, njihovih gostiju i medija ukratko predstavio tridesetdvogodišnji rad društva koje je više od tri decenije posebno aktivno na očuvanju kulture, tradicije i običaja zavičaja i države Crne Goreiz koje su došli da žive u Sloveniju.
„Komuna tekstualno i slikovno, oblikovana na svojstven i originalan način, kao i dokumentovano svjedočenje o prošlosti, predstavlja pravi primjer kako se na profesionalan i mnogo lijep način sa sjajnim dizajnom može praviti novina na koju se mogu ugledati i mnoge sredine u regionu, a sve u duhu zajedništva i promoterstva kulturne baštine, običaja i tradicije naroda i narodnosti koji žive u Crnoj Gori i naravno u dijaspori, istakao je Đešević, napominjućida upravo posebna tematska izdanjaposvećena Plavu i Gusinju potvrđuju da je tako i, kako je naveo, sami po sebi predstavljaju udžbenike za buduća pokoljenja.
On je izrazio očekivanja da će sada kada je uveliko izašla van okvira Crne Gore u Komuni ubuduće mnogo veći prostor imati i oni koji stvaraju u regionu, a imaju mnogobrojne veze sa Crnom Gorom.
„Čestitam uredništvu časopisa koje je na veoma poseban i vrhunski profesionalan način osjetilo svevremeni damar crnogorske stvarnosti naslonjene na bogatu tradiciju i sa pogledom u budućnost, ukoričivši je u ekskluzivan medijski novitet zvučnog imena Komuna“, naglasio je Đešević.
Publicista i predsjednik Programskog odbora časopisa, mr Željko Rutović osvrćući se na tematska izdanja Komune kazao je da je ovaj časopis „kolektivna memorija bića Crne Gore, svih vjera, nacija i kultura, arhiv svakog pojedinca, njegovih želja, misli i osjećaja“.
Naglasio je i da je očigledna ambicija osnivača i izdavača Komune bila, jeste i biće da multikulturalno biće Crne Gore bude karakter svih naših tragova koji jesu i nisu poznati ovdašnjem opusu koji na prirodan način treba da postane valorizovan u našim sjećanjima.
On je takođe rekao daistorija ljudskog roda i civilizacije nije ništa drugo nego istorija njegovih tragova te da u tim tragovima ostalo je svekoliko trajanje.
„Tamo gdje nije bilo tih tragova, civilizacija je upadala u probleme, što znači da čuvanje tragova o narodu, njegovoj kulturi i državi jeste civilizacijsko, kulturološko, duhovno pitanje i obaveza svake generacije, jer njihov edukativni transfer upravo jeste doprinos čuvanju i njegovanju identiteta posebno danas u izazovnim globalnim procesima dominacije, kulturološke unifikacije i savremene medijske manipulacije, istakao je on.
Naglasio je da je Komuna crnogorska agora, zbir različitih glasova sjećanja o nama, o našim tragovima, o našoj prošlosti zarad nekin novih čitača i tumača naše prošlosti i njene velike vrijednosti.
Na kraju je konstatovao da svaki broj Komune, pa i ovi posvećeni Plavu i Gusinju, predstavlja pisanopredanje za nove generacije.
„Riječ je o kulturološkom tkanju svijesti i savjesti svijesti svakog od nas o nama samima, o drugom, o našim precima, biljezima, usudima, pregnućima i državotvornim vinućima pa je zato važno reći koliko je prijeko potrebna, snažna i značajna Komuna, koja na plemenitoj misli građanskih posvećenika i intelektualaca ostavlja vrijedno tkanje”, rekao je Rutović.
Prema riječima gl. i odg. urednika Komune mr Amera Ramusovića časopis je štampano sjećanje.
„Moja naslijeđena dobrobit crnogorske nematerijalne kulturne baštine-njeni jezik, običaji, tradicija, njen duh i njena duhovitost, njen kolorit i crno-bijela potka, doživljaj i događaj“, istakao je između ostalog Ramusović,obraćajući se prisutniuma.
On je naglasio da je nasušna potreba svih koji su ikada bili u bilo kojem obliku dodira sa Crnom Gorom i njenim životom da čuvaju i te kako bogatu crnogorsku baštinu, tradiciju i običaje svih naših naroda, za šta se od prvog broja sada daleke 2011. godine, pa sve do 50. jubilarnog, koji će uskoro ugledati svijetlo dana, opredijelila i Komuna.
“Vi ovdje u Kranju i cijeloj Sloveniji dokazujete i dokazivali ste sve ove teške i turbulentne godine koje su za nama, vašu vezu sa matičnom državom i rodnim krajem, vi ste svojim radom i uz dosta muke i problema mnogo toga postigli u ovoj lijepoj zemlji koja je vaša druga domovina zajedno sa majkom Crnom Gorom, kazao je on.
„Optimista sam da će oni koji žive u Crnoj Gori, a zajedno sa brojnim crnogorskim iseljenicimakoji su iz ko zna iz kojih razloga stigli i u Sloveniju, nastojati da je prezentacijom jezika, kulture folkora i ostalih tradicionalnih vrijednostinaroda koji žive umatici i širom svijeta sačuvaju je od raznih nasrtaja i krivotvorenja istorije, jer samo tako će zajedno taj put, uvjeren sam biti nastavljen kao podstrek za buduće generacije i pokoljenja koja dolaze i koja će osjetiti blagotvorno dejstvo ulaska Crne Gore u krug evro-atlanskih zemalja“, rekao je Ramusović.
Na kraju promocije, razmijenjeni su pokloni, a Ramusović je uručio Miralemu Huseinoviću, predsjedniku ZD „Izvor“ zahvalnicučasopisa za podršku i afirmaciju baštine i tradicije Crne Gore.
U muzičkom programu učestvovale su članice folklornog ansambla ZD „Izvor“ u koreografiji Najle Hodžić koje su izvele splet igara iz plavsko-gusinjskog kraja , a vrijedni organizatori su na kraju promocije priredili druženje uz degustaciju specijaliteta iz bogate kuhinje njihovog rodnog kraja.