Ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović kazao na okruglom stolu povodom javne rasprave o Nacrtu tog zakona, da se u prethodnom periodu često dešavalo preplitanje nadležnosti komunalne policije sa odgovarajućim inspekcijskim službama, kao i da je cilj novog zakona razgraničenje poslova, javila je Mina.
Brajović je naveo da je veoma važan razlog donošenja novog zakona ocjena da će se drugačijim organizovanjem komunalne policije i davanjem ovlašćenja koja do sada nijesu postojala, “kao što su dovođenje, provjera identiteta i sredstva prinude”, doprinijeti sprječavanju prekršaja komunalnog reda kao i preventivnom djelovanju.
On je kazao da bez takvih ovlašćenja komunalna policija ne bi bila u stanju da ispuni svrhu postojanja, i istakao da će zakon jasno propisati mehanizme kontrole za upotrebu definisanih ovlašćenja.
- Mehanizmi kontrole uključuju obavezu podnošenja pismenog izvještaja o svakoj upotrebi sredstava prinude kao i obavezi načelnika komunalne policije i rukovodilaca službe da ocjenjuju opravdanost i pravilnost upotrebe sredstava prinude i o tom obavijeste organ nadležan za policijske poslove, rekao je Brajović.
Prema Nacrtu zakona, komunalni policajac ovlašćen je da upozorava, usmeno naređuje, provjerava identitet, primijeni ovlašćenja prema maloljetnicima, ulazi u tuđi stan, dovodi, pregleda osobe i predmete, privremeno oduzima stvari, ali ima pravo i na video nadzor i upotrebu sredstava prinude.
Što se tiče sredstava prinude, Nacrtom je predviđeno da ona može biti upotrijebljena "samo ako komunalni policajac u obavljanju posla na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije protivni napad". Precizirano je da sredstava prinude obuhvataju fizičku snagu, službene palice i sredstva za vezivanje.
“Ako komunalni policajac ne može da utvrdi identitet osobe, ona će je, bez odlaganja dovesti nadležnom organu za policijske poslove radi utvrđivanja identiteta”, kaže se u Nacrtu.
”Komunalni policajac, po ovlašćenju načelnika i rukovodioca službe može ući i pregledati prostor, u prisustvu vlasnika, korisnika ili odgovorne osobe u tom prostoru”.
Komunalni policajac može, kada je ovlašćen zakonom, podnijeti i prekršajni nalog kao i zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, prijavu nadležnom organu, ali i podnijeti i obavijestiti drugi nadležni organ da preduzme odgovarajuće mjere.