Kako se navodi u Odluci o naknadi za komunalno opremanje koju je usvojila Vlada, naknada za prvu zonu iznosi 126 eura, za drugu 112, za treću 98 eura, za četvrtu i petu 70, odnosno 56, a za šestu 42. Naknada za sedmu zonu neće se naplaćivati.
Istu odluku Vlada je usvojila i za opštinu Mojkovac, a naknada za komunalno opremanje u toj opštini kreće se od 18 eura koliko je predviđeno za treću zonu, do 45 eura za IA zonu i četvrtu. Naknada za prvu zonu iznosi 33,75 eura, za drugu 22,50 eura, a za petu zonu se ne plaća.
- Visina naknade utvrđuje se u zavisnosti od stepena opremljenosti građevinskog zemljišta, prosječnih troškova komunalnog opremanja, zona, vrste objekata i učešća investitora u komunalnom opremanju. Naknada se obračunava po metru kvadratnom neto površine objekta i po metru kvadratnom otvorenog prostora na parceli namjenjenog za obavljanje djelatnosti na osnovu revidovanog glavnog projekta i izvještaja o reviziji – navodi se u odluci.
Prava i obaveze između investitora i lokalne samouprave po pitanju naknade uređuju se ugovorom.
Naknada se uplaćuje u ukupnom iznosu jednokratno ili u mjesečnim ratama, na posebni uplatni račun budžeta Opštine.
- Jednokratno plaćanje podrazumijeva plaćanje naknade u cjelokupnom iznosu u roku od petnaest dana od dana zaključenja ugovora, u kom slučaju investitor ima pravo na umanjenje za 20 odsto od obračunate vrijednosti naknad - navodi se u odlukama obje opštine.
U slučaju da investitor zakasni sa plaćanjem naknade, obračunava se zatezna kamata u skladu sa zakonom.
Iznos naknade u obje opštine se umanjuje za 50 odsto za objekte kojim se rješava stambeno pitanje neto površine do 200 kvadrata.
Za objekte u biznis zoni opština Bar umanjuje iznos naknade za 80 osto, a opština Mojkovac za 100 odsto. Kada su u pitanju vjerski objekti, u Baru se naknada umanjuje za 50, a u Mojkovcu za 80 odsto.