Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • „Komunica“ traži intervenciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa: Groblja su državna imovina, ne mogu biti crkvena svojina

„Komunica“ traži intervenciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa: Groblja su državna imovina, ne mogu biti crkvena svojina

Pokrenuta inicijativa za ispravku nezakonitih upisa vlasništva nad grobljima

„Komunica“ traži intervenciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa: Groblja su državna imovina, ne mogu biti crkvena svojina Foto: Komunica
Portal AnalitikaIzvor

NVU „Komunica“ podnijela je danas Zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Inicijativa za pokretanje postupka radi utvrđivanja prava svojine na grobljima kao javnim dobrima u opštoj upotrebi i usaglašavanja knjižnog stanja sa važećim propisima.

Podnosilac inicijative za NVU „Komunica“ je Vladimir Nikaljević.

Kako je navedeno u saopštenju za javnosti iz NVU Komunica, Zaštitniku imovinsko-pravnih interesa obratili su se polazeći od činjenice da su groblja, kao posebne površine od javnog interesa, u crnogorskom pravnom poretku normirana kao „lokalna dobra u opštoj upotrebi kojima raspolažu opštine“ (član 16 alineja 6 Zakona o državnoj imovini).

Podsjećaju da Ustav Crne Gore u čl. 58 stav 3 utvrđuje da su „prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi u državnoj svojini“, te saglasno tome, ova dobra (groblja) ne mogu biti u privatnoj svojini.

„Pravni status groblja, pored Ustava i Zakona o državnoj imovini, uređuju još i Zakon o komunalnim djelatnostima i (opštinske) Odluke o uređenju i održavanju groblja i sahranjivanju. Dakle, saglasno Ustavu i važećim propisima, sva groblja u Crnoj Gori moraju biti isključivo u državnoj svojini i nije moguće da budu objekt privatne svojine, što podrazumijeva da ne mogu biti u svojini vjerskih zajednica ili drugih privatno-pravnih lica“, navode iz Komunice.

Međutim, kako dodaju, u postupcima formiranja novih katastarskih operata krajem 80-ih i tokom 90-ih godina prošlog vijeka, izvršeni su nezakoniti upisi mjesnih groblja na vjerske organizacije bez pravnog osnova.

„Naime, uoči i tokom izlaganja podataka premjera, katastarskog klasiranja zemljišta i utvrđivanja stvarnih prava na nepokretnostima, postupajuće Komisije su, zanemarivanjem odredbi zakona koji su tada bili u primjeni (Zakon o premjeru, katastru i upisima prava na nepokretnostimai Zakon o državnom premjeru, katastru i upisaima prava na nepokretnostima), kao i odredbi Pravilnika o izlaganju na javni uvid podataka premjera, katastarskog klasiranja zemljišta iutvrđivanja stvarnih prava na nepokretnostima,tj. bez ikakvog pravnog osnova, izvršile upise groblja na različite subjekte crkvene provinijencije“, ukazuju.

Stoga su, kako dodaju, Zaštitniku/ci imovinsko pravnih interesa dostavili i precizne podatke o nezakonitim upisima za teritorije područnih jedinica Danilovgrad, Podgorica, Cetinje, Bar i Nikšić gdje su se upisi vršili nezakonito na vjerske organizacije.

Komunica je u Inicijatvi Zaštitinku precizno navela i listove nepokretnosti i posjedovne listove, kao i rješenja komisija za izlaganje podataka premjera, katastarskog klasiranja zemljišta i utvrđivanje stvarnih prava na nepokretnostima, i ostala dokumenta koja su poslužila kao osnov predmetnih upisa, koje Zaštitinik/ca može dodatno pribaviti ili provjeriti službenim putem od Uprave za nekretnine – Područnih jedinica Danilovgrad, Podgorica, Cetinje, Bar i Nikšić.

Polazeći od izloženog stanja, Komunica zahtijeva da Zaštitnik/ca inicira odgovarajuće pravne postupke radi usaglašavanja knjižnog stanja sa važećim propisima.

„U tom pravcu se zahtijeva da Zaštitnik/ca imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, pred mjesno nadležnim Osnovnim sudovima, pokrene postupke - protiv Mitropolije crnogorsko primorske i drugih pravnih (crkvenih) lica radi utvrđenja prava svojine na kat. parcelama – grobljima na teritorijama navedenih opština“, navode iz ove NVO.

Istovremeno, imajući u vidu činjenicu da je određeno zemljište i druge nepokretnosti iz državne svojine u katastar nepokretnosti upisano na subjekte koji nemaju status pravnog lica, a nalazi se van obuhvata generalnog ili detaljnog urbanističkog plana, urbanističkog projekta ili lokalne studije lokacije, a shodno pozitivnim pravnim propisima treba da bude upisano na Crnu Goru, Komunica zahtijeva da Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, kod Uprave za nekretnine i mjesno nadležnih područnih jedinica, zatraži brisanje kao vlasnika svih subjekata koji ne mogu biti nosioci prava svojine i drugih stvarnih prava na nepokretnosti koju čine groblja, i istovremeno zatraži upis prava na Crnu Goru – svojina 1⁄1 ipravo raspolaganja 1⁄1 u korist pojedinih opština ili Prijestonice.

Iz Komunice su obavijestili javnost da su održali konsultacije sa većim brojem profesora, advokata i pravnika sa ciljem detaljnog utvrđenja odgovornosti i vodjenja postupaka protiv lica koja su nezakonito izvršila ili omogućila upise/prepise grobalja, kao državne imovine, na privatna pravna lica.

„Stoga je u saradnji sa STEGA-om i Udruženjem pravnika Crne Gore podnijela veći broj krivičnih prijava, na bazi uvida u listove nepokretnosti na osnovu kojih je nesumljivo utvrđeno postojanje većeg broja nezakonitih upisa koje upućuju na postojanje krivičnih dijela koje se odnose na nesavjestan radu u službi i na zloupotrebu službenog položaja, o čemu će javnost biti uskoro posebno i potpuno informisana“, zaključuju u saopštenju za javnost.

Portal Analitika