"Treba reći da je Beograd imao 980 pozitivnih u jednom danu, danas će biti niži brojevi. Ako smo u subotu imali za petak 980, ja sam za Beograd rekao da može da dođe do 2.000. Pred vikend je praktično bilo 10.000 zaraznih na ulici i u takvoj situaciji je bolje ostati kod kuće", kaže dr Predrag Kon.
Prema njegovim riječima, trenutno nema pravnog okvira za donošenje vanrednih mjera, ali treba kontrolisati i izolaciju i kućni karantin.
Još jedno upozorenje za Srbiju: Ovo se neće zaustaviti bez restriktivnih mjera
"Od marta pričam da je to bilo moguće u vanrednom stanju i da je ono bilo značajno, jer nam je omogućilo efikasno djelovanje", objašnjava Kon.
"Mi smo na masovno testiranje prešli još u aprilu, tada je bilo teško i čekalo se. Mi nismo bolji nego što jesmo - ne možemo da budemo bolje organizovani od osnove od koje krećemo, ali je izuzetan uspjeh do koje mjere su se proširili laboratorijski kapaciteti", dodaje Kon.
Prema njegovim riječima, ponovo neko smatra da je Krizni štab odgovoran za sve veći broj zaraženih, ali da to nije tačno i da je groteskno.
"Groteskno je što se napada Krizni štab" navodi, ali dodaje da Krizni štab nosi odgovornost jer nije uspio da ubijedi građane da poštuju mjere.
"Nismo bili sposobni i niko nas nije slušao", kaže.
Na pitanje kako komentariše izmjene Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti, koja podrazumijeva da će komunalna policija kontrolisati sprovođenje mjera, Kon navodi da ga to ne interesuje.
"Mene taj zakon kao ljekara ne interesuje. Mene zanima da je odvojeno šta je kućna izolacija, šta kućni karantin, šta je izolacija u kolektivnom smještaju. Sve su to ograničenja kretanja i dotiču najosnovnija ljudska prava i zato je to pitanje za pravnike. Ne učestvujem u pisanju tog zakona. Ja sam učestvovao u pisanju zakona 2004. Zakon ne proizilazi iz Kriznog štaba", objašnjava.
Prema njegovim riječima na samom Kroznom štabu se svi zahtjevi koji su pristigli razmatraju i donosi se odluka, pa prema tome na Kriznom štabu nema dogovaranja i tu se dolazi pripremljen.
"Mi iz medicinskog dijela imamo običaj da se sastanemo i prije. Zanimljivo je kako ljudi vide Krizni štab kao centralno mjesto odlučivanja, čak neko to naziva i fantomskom grupom", dodaje dr Predrag Kon.