Rezultati mjerenja kvaliteta vazduha, objavljeni na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, pokazuju da je tokom cijele noći koncentracija praškastih čestica bila preko 100 µg/m3.
Kako se navodi, koncentracija ugljen monoksida bila je ispod propisane vrijednosti. Srednja dnevna koncentracija PM10 čestica juče je iznosila je 103,27 µg/m.
Iz Agencije su ranije saopštili da je uzrok prekoračenja čestica u direktnoj vezi sa meteorološkim faktorima, smjerom i brzinom vjetra, vazdušnim pritiskom i visokim temperaturama koje su uzrokovale veliki broj požara.
Specijalista higijene iz Instituta za javno zdravlje, Zorica Đorđević, kazala je da koncentracija PM10 u vazduhu veća od 100 µg/m3 može izazvati određene zdravstvene tegobe kod građana, ali većina simptoma nestaje kada se te vrijednosti normalizuju.
"Svaka vrsta praškastog zagađenja predstavlja opterećenje za respiratorni sistem čovjeka, a uticaj na zdravlje zavisi od veličine i sastava čestica, dužine izloženosti i od imunoloških sposobnosti organizma”, kazala je Đorđević agenciji MINA.
Ona je pojasnila da se oznaka PM10 odnosi na veličinu čestice, i obuhvata one manje od deset mikrona.
“Što su čestice manjeg dijametra, dublje ulaze u pluća pri svakom udahu i mogu da uzrokuju štetne zdravstvene efekte, čak i pri relativno niskim koncentracijama. Čestice mehanički nadražuju sluznicu disajnih organa, a sposobnost bakterija i drugih zagađujućih supstanci da se vezuju na površinu čestica pojačava štetni uticaj na zdravlje”, navela je Đorđević.
Ona je kazala da većina simptoma nestaje kada se normalizuje koncentracija PM 10, tako da „kod većine zdravih ljudi više dovode do neprijatnosti, nego do rizika po zdravlje”.
Prema njenim riječima, s obzirom na to da je posljednjih dana povećana koncentracija PM10 čestica zabilježena u prijepodnevnim satima, potrebno je smanjiti izlazak u spoljnu sredinu, koristiti klima uređaje i ne provjetravati prostorije.