On je dodao da SDP u većem dijeliu, posebno kada je riječ o evropskim i atlantskim integracijama, podržava opredjeljenje Vlade Igora Lukšića.
„Ne slažemo se u oblasti odnosa prema lošem investitoru u KAP-u. Ukoliko Vlada ne vidi sve loše posljedice koje je proizveo ruski investitor i ukoliko joj je važnije partnerstvo sa njim, onda ta Vlada nema našu podršku. U tom slučaju bi SDP predložio političke konsultacije svih parlamentarnih partija i njihov rezultat bi opredijelio dinamiku daljih procesa“, kazao je Konjević.
On je dodao da SDP ima svoj prijedlog zaključaka koje će ponuditi Skupštini i u kojima je sadržana potreba raskidanja partnerstva sa ruskim vlasnikom zbog nepoštovanja ugovora i teških posljedica njihovog vođenja KAP-a.
„Tako je samo dug prema EPCG najveći koji je KAP imao u posljednih 5-6 godina. Drugo što piše u našim zaključcima, je da država pomogne očuvanje proizvodnje, uz dovođenje kompetentnog menadžmenta, a nekih je kontakata u vezi s tim bilo. Takođe, nužna je u narednim mjesecima izrada studije koja bi pokazala pod kojim uslovima i na koji način je održiva aluminijska proizvodnja u Crnoj Gori. Naravno, očuvanje većinskog državnog vlasništva u EPCG nijednog trenutka ne smije doći u pitanje“, naglašava Konjević.
Na pitanje da li to znači raskid koalicije sa DPS-om, Konjević je kazao da će izbori biti ove godine, jer je Vlada u četvrtoj godini mandata. On je dodao da postoji niz ustavnih mogućnosti – da se predloži skraćenje mandata Skupštini, da se sastavi nova Vlada, koja bi promijenila politiku zbog koje je izgubila povjerenje, ili da se formira neka prelazna tehnička vlada koja bi pripremila nove izbore.
„Nijednu od ovih, ali ni neke druge mogućnosti, ne treba isključiti“, kazao je Konjević.
Upitan o stavu SDP-a o zahtjevu opozicije da se izmijeni Ustav u dijelu identitetskih pitanja, Konjević je odgovorio:
„Opozicija, nažalost, uporno otvara identitetske teme, čime pokazuje da još neće da se otrgne iz predreferendumske atmosfere...Konačnu riječ o ovim pitanjima ne daju partije, i poslanici, nego građani, tropetinskom većinom ukupnog broja birača na referendumu, jer je tako predviđeno najvišim pravnim aktom. Ukoliko DPS i neke opozicione partije misle da za to imaju podršku građana, neka probaju, SDP zna da građani Crne Gore vole svoja državna znamenja.“