Konjević i Bošković gostuju u emisiji "Hej Sloveni" na Gradskoj televiziji.
"Ovo nije odluka koja nema mana", poručio je Konjević.
Specifična situacija
Rekao je kako je situacija na Cetinju specifična.
"Ne zaboravite da je DPS 12 godina apsolutno vladao gradom, osim posljednje četiri godine. Dug Prijestonice je došao na 38 miliona, dakle puna četiri gradska budžeta. Petog decembra, DPS je izgubila izbore na Cetinju. Mi smo do 30. avgusta bili pod nekom sumnjom, a onda smo odjednom postali tradicionalni partneri. Pod sumnjom su uvijek oni koji nijesu mijenjali svoju politiku", dodao je on.
Nudili smo im zajednički nastup
Upitan da li vjeruje Konjeviću kada kaže da je SDP ušao iskreno u razgovore sa cetinjskim DPS-om, Bošković je istakao kako može da vjeruje, ali da je ispalo drugačije.
"Mogu da vjerujem da je ušao, ali je na kraju završio u krevetu sa onima sa kojima nije želio. Oni će to morati da objasne svom biračkom tijelu. DPS je pobjednik izbora na Cetinju, iskreno je bila otvorena za okupljanje kompletnog crnogorskog bloka, sva naša istraživanja su govorila da bi DPS i SDP u zajedničkom nastupu uzeli više od 75 odsto glasova na Cetinju. Raško Konjević je bio dobro upoznat sa tim", istakao je Bošković.
Poštuju, dodao je, odluku SDP-a.
DPS odbio oba modela
Konjević je kazao kako su DPS-u ponudili na kraju dva modela - ili da četiri godine gradonačelnik Cetinja bude nestranački kandidat sa liste SDP, ili sistem rotacije između dva gradonačelnika SDP-a i DPS-a.
"Kolege iz DPS-a su poslale preko Twittera poruku da oni predlažu treći model - da od četiri politička mjesta u lokalnoj upravi tri budu partijski kandidati DPS-a, a da prve dvije godine gradonačelnik bude nestranački kandidat sa liste SDP-a. Znači, SDP u prve dvije godine ne bi imala nijednog predstavnika", naglasio je Konjević, dodajući kako su dva mjeseca pregovarali sa DPS-om kako bi došli do rješenja.
Nijesu, ipak, mogli da dozvole "da sve bude po starom".
"Mi sa Demokratama i URA nijesmo imali nikakav dogovor, niti ga imamo. Oni su podržali koalicioni savez SDP i Stare garde LSCG ne zato što su za nas, nego što su željeli da DPS ode u opoziciju", dodao je Konjević.
Rekao je da je logično bilo da rukovodstvo SDP-a podrži odluku opštinskog odbora na Cetinju.
SDP od starta nije htjela dogovor
Bošković je kazao kako SDP od samog starta nije htjela dogovor, što se vidjelo iz njihovih nastupa - od lokalnih funkcionera do potpredsjednika te stranke.
"Bez ikakve potrebe SDP ulazi u aranžmane sa onima protiv kojih se borimo na državnom nivou", istakao je.
Konjević ga je pitao da li će DPS iste te stranke podržati na državnom nivou.
"Tačno je da postoji neka sličnost između onoga na Cetinju i onoga na državnom nivou. Ali samo je prividna. Jer, da imamo opciju na nivou države da podržimo SDP ili da zajedno tvorimo vlast, nikad ne bismo radili ono što radimo. Biramo ono što je manja šteta za državu", odgovorio mu je Bošković.
Da nema nikakve sličnosti između situacije na državnom nivou i na Cetinju, potvrđuje - kako je rekao Bošković - i to što je SDP nakon dešavanja u prijestonici dobila čestitke od Jovana Markuša, Milana Kneževića, Vladislava Dajkovića...
"Za ono što se dešava na državnom nivou, svi oni govore da će da blokiraju Crnu Goru. Da li vam je sada jasna razlika", rekao je Bošković.
Konjević je pitao zašto DPS može da podrži Dritana Abazovića i Vladimira Jokovića na državnom nivou, a ne želi SDP i Staru gardu LSCG na Cetinju.
Pravo na drugačiji stav
O reakciji potpredsjednice stranke Draginje Vuksanović-Stanković, koja je kritikovala odluku o formiranju vlasti na Cetinju, Konjević je kazao da ga je ona upoznala sa tvitom prije nego je objavljen.
"Imala je rezervisaniji stav u odnosu na odluku cetinjskog odbora. Odavno smo poznati kao subjekt gdje ljudi u rukovodstvu imaju pravo da iskažu drugačiji stav. To je godinama radio i Džavid Šabović. Mi tu vrstu demokratije njegujemo. Ako neko smatra da svoj stav treba da iznese ne snosi nikakve posljedice. Ali budite uvjereni da će gospođa Vuksanović jednako zastupati stavove koje je zastupala i prije sa pravom da se sa nekim odlukama predsjedništva ne slaže", rekao je Konjević.
Bošković je ocijenio da postupak sa Cetinja SDP teško može objasniti svojim biračima i članstvu.
"To je crvena lampica, dolazi do sumnje kako bi se ponašali ako dođe do mogućnosti da suverenistički blok fomira vlast na državnom nivou", kazao je Bošković.