Poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović Stanković pitaće Konjevića koje je radnje njegov resor preduzeo na saniranju bezakonja prethodne ministarke Olivere Injac i vraćanja ukupnog sistema u okvire vladavine prava imajući u vidu da se radi o resoru izuzetno važnom i osjetljivom za kredibilitet Crne Gore kao članice NATO?
- Ministarstvo odbrane je za mandata prethodne ministarke bilo prepoznato po nizu nezakonitih radnji i odluka o čemu je javnost upoznata. Takođe, njen rad pratile su brojne optužbe o diskriminatornom ponašanju i progonu onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci – konstatovala je Vuksanović Stanković.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Predrag Bošković pitaće Konjevića da li je Ministarstvo odbrane ponovilo prijedlog za povećanje našeg učešća u misiji KFOR prema Savjetu za odbranu i bezbjednost.
Bošković je konstatovao da se završetkom misije u Avganistanu otvorila potreba za povećanim učešćem u nekoj od postojećih misija i operacija, ističući da je, u skladu sa našim potrebama i resursima, misija na Kosovu najprihvatljivija.
Takođe, Boškovića zanima da li je odluka Vlade iz septembra 2019. godine i dalje na snazi o uspostavljanju vojno-strelišnog poligona na Sinjajevini. Ako nije, šta Ministarstvo odbrane i Vlada planiraju da urade u najkraćem roku da vojsci Crne Gore obezbijede mjesto za nesmetano vježbanje i gađanje.
S tim u vezi, poslanik Demokratskog fronta (DF) Dragan Bojović pita da li su Ministarstvo odbrane i Vlada Crne Gore odustali od izgradnje vojnih poligona na planini Sinjajevini s obzirom na to, kako je rekao, da planina Sinjajevina, pored toga što ima izuzetne poljoprivredne i turističke potencijale, predstavlja ekološki veoma važno područje, u samom središtu naše države, od čijeg očuvanja u dobroj mjeri zavisi zaštita i održanje cjelokupnog ekosistema Crne Gore.
Njegovog kolegu iz poslaničke klupe Janka Milatovića interesuje da li je Vlada Crne Gore spremna da u narednim mjesecima organizuje ekshumaciju i dostojno sahranjivanje žrtava građanskog rata 1941 - 1945. godine, koje su, kako je rekao, hladnokrvno poubijane i bačene u jame u okolini Nikšića?
- Кao što je poznato, u građanskom ratu u Crnoj Gori 1941. - 1945, na raznim stranama, stradao je veliki broj ljudi. Gotovo osam decenija kasnije u Crnoj Gori i dalje imamo masovne grobnice u kojima su oni koji su likvidirani bez suđenja, kao klasni i politički neprijatelji. U okolini Nikšića, Gornjem Polju, Кrnovu i na još nekim lokacijama su jame u kojima se i danas nalaze posmrtni ostaci hiljade ljudi. Smatramo da bi ovo bio veoma važan potez Vlade, odnosno prvi korak u kontekstu suočavanja sa vlastitom prošlošću, što su već uradile sve druge države bivše SFRJ – naveo je Milatović u obrazloženju.
Poslanica DPS-a Daliborka Pejović pitaće ministra odbrane na koji način može riješiti problem školovanja kadeta na prestižnim specijalizovanim međunarodnim vojnim školama, s obzirom na to da je, kako je rekla, postupak odabira u ranijim slučajevima bio “najblaže rečeno nekredibilan”.
Njena koleginica iz istog poslaničkog kluba Lidija Kljajić traži informaciju dokle se stiglo sa projektom izgradnje kasarne u Andrijevici i dinamikom radova.
Dvojezična nastava i funkcionisanje školstva
Nakon Konjevića na poslanička pitanja odgovaraće ministar prosvjete Miomir Vojinović.
Poslanik DPS-a Ivan Mitrović pitaće ministra da li će se dvojezična nastava, u odjeljenjima u kojima je započeta, sprovesti do kraja osnovno školskog obrazovanja?
- Na ideju Ministarstva prosvjete tokom 2016/2017 godine, Vlada Crne Gore, odnosno resorno ministarstvo započelo je realizaciju pilot projekta, po kome se dio nastave u prvom razredu osnovne škole realizovao na engleskom jeziku. Od te 2016. godine do danas realizovano je nekoliko ciklusa obuka nastavnika kako razredne, tako i predmetne nastave za nastavu na engleskom jeziku. Školske 2017/2018. godine nastava po ovom modelu je realizovana u četiri razreda osnovne škole, 2018/2019. ukIjučeno je još četiri odjeljenja prvog razreda, pa je ukupno bilo osam odjeljenja u kojima je bila dvojezička nastava. Isti trend upisa djece po ovom programu je nastavljen i u narednim godinama, pa je takom 2019/2020. godini upisano još četiri odjeljenja, godinu kasnije još tri, dok je prethodne školske godine upisano pet odjeljenja. Znači da je u Crnoj Gori ove školske godine bilo ukupno 20 odjeljenja koja su ufiila po ovom modelu. Ova aktivnost Ministarstva prosvjete smatrana je značajnim iskorakom u osavremenjavanju i unaprjeđenju nastavnog procesa i obrazovnog sistema u cjelini. Da li će se kao takva i nastaviti u odjeljenjima u kojima je nastava započeta do kraja osnovno školskog obrazovanja – objasnio je Mitrović.
Poslanica Bošnjačke partije (BS) Kenana Strujić Harbić pitaće Vojinovića da li smatra da je kompletno školstvo dovedeno do ivice funkcionisanja i hoće li 43. Vlada i on kao resorni ministar preduzeti nešto da se počne raditi na saniranju štete koju je u Ministarstvu prosvjete načinila prethodna administracija?
- Imajući u vidu da je fokus rada Ministarstva prosvjete u poslednjih 17 mjeseci sveden isključivo na revanšižam, bespravne smjene direktora, zatim mobing i veoma malu uključenost inspekcija, mišljenja sam kao i mnogi građani i prosvjetni radnici da se sve radilo isključivo i samo na štetu djece i odraslih koji pohađaju obrazovne institucije - navela je Strujić Harbić u pitanju upućenom ministru Vojinoviću.
Sjednica je zakazana za 10 sati.