Konkurs za predaju malih grantova uslijedio je nakon zaključenja konkursa za dodjelu velikih grantova (koji je trajao od 15. oktobra do 15. novembra 2012) u vrijednosti od 20.000 do 250.000 US $.
Za dodjelu malih grantova planiran je budžet u iznosu do 20.000$. Na konkurs se mogu prijaviti nevladine ogranizacije, univerziteti, privatna preduzeća te ostale organizacije civilnog društva u Crnoj Gori.
U cilju zaštite mediteranskog basena kojem Crna Gora pripada, a koji je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija svijeta, sa približno 220 miliona turista godišnje, želi se postići skladnije i adekvatnije integrisanje prirode i turističkog sektora. Upravo se zbog razvoja infrastrukture koju podstiče turistička industrija, preko velikih hidroloških investicija nanosi znatna šteta vodnim resursima, što predstavlja i najveći pritisak na prirodu u regionu, već ugroženu klimatskim promjenama.
Realizacijom projekata očekuje se da će civilni sektor u Crnoj Gori doprinijeti zaštiti i obnovi ekosistema slatkih voda, uspostavljanju održivog upravljanja vodnih slivova. To su samo neki od strateških pravaca za razvoj projekata, definisanih pri postavljanju kriterijuma za dodjelu malih grantova.
Rok za predaju projektnih prijedloga je 15. decembar 2012. Konkurs je osim u Crnoj Gori raspisan i u u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Jordanu, Kapverdskim ostrvima, Libanu, Libiji, Maroku, Makedoniji i Tunisu.
CEPF je osnovan kako bi doprinio zaštiti biološki najbogatijih i najugroženijih regiona svijeta, poznatih kao vruće tačke biodiverziteta. CEPF je zajednička inicijativa Francuske agencije za razvoj, međunarodne nevladine organizacije Conservation International, Globalnog fonda za životniu sredinu (GEF), Vlade Japana, fondacije John D. i Catherine T. MacArthur i Svjetske banke.
Osnovni cilj CEPF-a je obezbijediti uključenje civilnog društva u očuvanje