Abiznis

I Hrvati i Grci spremni za gradnju autoputa

Izvor

"Mi ćemo graditi taj put. Nećemo odustati i završićemo ga na vrijeme", rekao je Žderić u izjavi za Televiziju Crne Gore. On je rekao da "nema ničeg spornog" u tome što je Konstruktor od crnogorske vlade zatražio da se "na kratko" produži rok za pribavljanje bankarskih garancija za gradnju autoputa.

Istovremeno, Janis Lafaz glavni projektant drugorangiranog grčko-izraelskog ponuđača Aktor, saopštio je današnjoj Pobjedi da su oni spremni za izgradnju autoputa, ukoliko Hrvati ne dostave garancije.

"Spremni smo da pregovaramo o svim detaljima, ali od vaše Vlade nismo dobili ništa zvanično" rekao je Lafaz.

Iz crnogorske vlade je najavljeno da će "za svaki slučaj" biti otvoren pregovarački proces o gradnji autoputa sa drugorangiranim ponuđačem, grčko-izraelskim konzorcijumom Aktor.

Savjet za izgradnju autoputeva, kojim je predsjedavao premijer Milo Đukanović, konstatovao je prošle sedmice da garancije koje je predao hrvatski Konstruktor “ne obezbjeđuju konačno zaključenje finansijskih ugovora, zbog čega Savjet smatra da treba uzeti u obzir i alternativna rješenja”. Istovremeno, kako bi se postigla ušteda u vremenu, u slučaju da Konstruktor ni za dva mjeseca ne zaključi finansijsku konstrukciju, Savjet je predložio Vladi, da otpočne i preliminarne pregovore sa drugorangiranim ponuđačem i tokom pregovora zatraži bolju finansijsku ponudu od Aktor/HCH konzorcijuma koja bi bila na nivou hrvatske.

Na taj način bi minimizirali gubitak vremena za koje će biti potrebno da prvo ili drugorangirani ponuđač zatvori finansijsku konstrukciju, i stekli sigurniju poziciju kada je u pitanju izvjesnost zaokruživanja, smatraju u Vladi.

Hrvatski Konstruktor je ranije, u tenderskom postupku, dobio odobrenje da gradi autoput od Bara do granice sa Srbijom, dužine 170 kilometara.

Početak radova ozvaničen je jesenas u selu Gornje Mrke kod Podgorice, kada su svečanosti prisustvoli osim crnogorskog premijera, predsjednici Vlade Hrvatske i Srbije Jadranka Kosor i Mirko Cvetković.

Hrvati su za kompletan autoput ponudili neto sadašnju vrijednost od 2,77 milijardi eura, od čega bi učešće države bilo 1,74 milijarde eura. Konstruktor je za glavnu dionicu budućeg autoputa od Podgorice do Mateševa ponudila cijenu od 910 miliona eura, uz učešće države od 603 miliona eura. Grčko-izraelski konzorcijum je za kompletan autoput ponudio cijenu od 3,92 milijardi eura uz učešće države od 2,78 milijardi eura, dok je za dionicu od Podgorice do Mateševa ponuđeno 1,2 milijardi od čega bi državno učešće bilo 845 miliona eura.P.A.

Portal Analitika