Na sastanku upriličenom povodom boravka predstavnika Svjetske zdravstvene organizacije, Ministarstva unutrašnjih poslova Rumunije (Odjel za vanredne situacije) i ,,Robert Koh” instituta iz Berlina bilo je riječi o crnogorskom odgovoru na pandemiju i potrebi daljeg osnaživanja multisektorske saradnje, kao i iskustvima partnera iz Njemačke i Rumunije.
Sastanak u Ministarstvu unutrašnjih poslova dio je procesa periodičnog pregleda nacionalnog odogovara na Kovid-19 u Crnoj Gori, tokom kojeg će se sagledati iskustva i preporučiti mjere za osnaživanje kapaciteta za prevenciju, pripremljenost i odgovor na krizne situacije.
Na sastanku su predstavnici Direktorata za zaštitu i spašavanje prezentirali strateški, regularni i institucionalni okvir za upravljanje kriznim situacijama u Crnoj Gori, bez obzira na vrstu i tip hazarda.
Učesnici su saglasni da je neophodno kontinuirano osnaživati multusektorsku saradnju u upravljanju kriznim situacijama, posebno kada je riječ o biološkim hazardima.
Krizni operativni centar u javnom zdravlju je važna pretpostavka koja proizilazi iz Međunarodnog zdravstvenog sporazuma (Međunarodni zdravstveni pravilnik) i važna komponenta upravljanja kriznim situacijama. Riječ je o projektu koji bi u sebi objedinio tradicionalne javno-zdravstvene usluge i druge funkcije, a u cilju unapređivanja kapaciteta za odgovor i upravljanje kriznim situacijama. Uspostavljanje ovog centra finansijski će podržati Evropska unija, a ekspertsku podršku pružiće Svjetska zdravstvena organizacija u partnerstvu sa Njemačkom i Rumunijom.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje.