Ročište za kontrolu optužnice protiv Miloša Kulića i Dejana Rovčanina, koji su optuženi za šverc oko 60 kilograma kokaina na brodu „Jadran“, odloženo je danas pred Višim sudom u Podgorici za 20. novembar.
Kako je saopštila sutkinja Vesna Kovačević, ročište nije moglo da se održi jer optuženi Kulić nije dobio poziv suda i da nijesu ispunjene procesne pretpostavke za isti.
Kovačević je dodala da je advokat Dragan Mitrić, branilac Kulića sudu dostavio podnesak 24. oktobra u kojem traži da se odloži ročište za kontrolu optužnice, jer je nedavno angažovan kao branilac.
Advokat Mitrić je istakao da je navedena pogrešna adresa u optužnici te da se njegov klijent nalazi na adresi u Plužinama.
-Kulić je iz medija saznao da je protiv njega podignuta optužnica – naglasio je on.
Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo optužilo je nekadašnjeg svjedoka saradnika Miloša Kulića da je pripadnik kriminalne organizacije koja je pokušala da prošvercuje 60 kilograma kokaina školskim brodom/Rl ,,Jadran” iz Crne Gore u Tursku 2019 godine.
Osim Kulića, optužnicom SDT-a obuhvaćen je i Dejan Rovčanin za još jedno krivično djelo ne navodeći o kojem se djelu radi.
Tužilac Siniša Milić je ukazao na mogućnost spajanja postupka u predmetu Jadran sa ovim, ukoliko Viši sud potvrdi optužnica gdje je prvooptuženi Kulić.
Stariji vodnik na brodu ,,Jadran” Kulić se na optužnici SDT-a našao pošto je 9. novembra prošle godine odustao od iskaza datog u istrazi a kojim je optužio Nikšićanina Dejana Rovčanina i srpskog državljanina Vladimira Račića da su tokom 2018. godine oformili su kriminalnu organizaciju kojoj su pristupili Vojin Stupar, podoficir Vojske Crne Gore Duško Radenović, Tivćanin Radomir Osmajić.
Kulić je tada na suđenju koje je bilo zatvoreno za javnost upravo zbog njegovog saslušanja, ustvrdio da je iskaz protiv optuženih u predmetu ,,Jadran” dao pod pritiskom.
„Prethodnu izjavu sam dao pod prijetnojm i silom. Bio sam u strahu“, kazao je Kulić u kratkoj izjavi medijima.
Međutim, kako je Pobjedi tada saopšteno, on pred sudom nije otkrio ko mu je prijetio u istrazi.
Sud je potom Kuliću ukinuo status svjedoka saradnika na predlog državne tužiteljke Jelene Protić upućene na rad u Specijalno tužilaštvo.
Pola godine prije odustanka Kulića od optužujećeg iskaza, vijeće sudije Radovića je uvažilo zahtjev advokata odbrane I donjelo rješenje prema kojem se iz spisa predmeta izuzima Zapisnik o pretresanju školskog broda ,,Jadran” kao pravno nevaljan dokaz.
Sud je obrazlažući odluku naveo da pretresu broda Jadran nisu prisustvovali svjedoci a što je bilo obavezno po zakonu.
Prema navodima optužnice, zadatak okrivljenih u ovom predmetu bio je da na školski brod „Jadran“ sakriju kokain koji je trebalo da se preveze u Tursku. Pošiljka kokaina trebalo je da bude plaćena heroinom koji bi na isti način bio prokrijumčaren u povratku.
Kulić i Radenović su kokain spakovan u rance dovezli do školskog broda ,,Jadran“ i Radenović je, kako se osnovano sumnja, drogu smjestio u spavaonu, ispod svog kreveta, a dio u vojničke ormariće.
Kulić je u istrazi istakao da Osmajić nije znao da je droga unešena na brod.