“Iako je napravljen značajan korak naprijed u povećanju transparentnosti rada Skupštine, iako je djelimičan napredak ostvaren i u jačanju njene kontrolne uloge, poslanice i poslanici nijesu imali dovoljno autoriteta za pokretanje stvarnog dijaloga o komplikovanim problemima čije rješavanje zahtijeva kvalifikovanu većinu, pa je Skupština u prvih godinu rada u ovim oblastima imala samo epizodnu ulogu”, naveo je Koprivica, napominjući da je, nakon godinu rada ovog saziva, jasno da nema političke volje za izbornu reformu.
“Partijama su u protekloj godini bili mnogo važniji bojkoti, političke igre i nadgornjavanja od interesa zajednice i društva. Ovim je izgubljeno dragocjeno vrijeme, pa preostaje da se izborno zakonodavstvo, ako ikad, mijenja u izbornim godinama. Zato u ispunjavanju ovog važnog političkog kriterijuma za članstvo u EU nijesmo napravili nikakav napredak. Po istom modelu, poslanice i poslanici su se ponašali kada je u pitanju izbora članova Sudskog savjeta, pa se, zbog tog neodgovornog ponašanja, nastavila praksa izgovora i okrivljavanja, dok reforma sudstva stoji”; naglasio je Koprivica.
Slično je i sa izborom sudija Ustavnog suda, “pa zbog ovog “odgovornog” ponašanja političkih elita polako klizimo u dodatnu pravnu nesigurnost našeg društva”.
“Pored štete našem evropskom putu, pored nemogućnosti da pozitivno utiče na unutrašnju stabilnost, ovakav položaj Skupštine, nemogućnost rješavanja problema i njena institucionalna inferiornost dovode nas do situacije da sve veći broj javnih aktera zagovara uključivanje međunarodne zajednice kao posrednika u rješavanju društvene krize. Nažalost, dok potencijal za tenzije i sukobe svakim danom raste, sve smo bliži nekoj vrsti međunarodnog protektorata, a većina poslanika vlasti i opozicije igra samo njima poznate političke igre”, zaključuje Koprivica.