Politika

"Neophodno je afirmisati standarde tolerancije i slobodne debate"

Koprivica: Oba kandidata da osude uvrede i zlonamjerne komentatore

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) poziva kandidate za predsjednika Crne Gore koji učestvuju u drugom krugu izbora Mila Đukanovića iJakova Milatovića da u svojim javnim nastupima pozovu svoje aktiviste isimpatizere da u preostalim danima kampanje striktno poštuju međunarodne standarde fer izbornog procesa, naveo je izvršni direktor CDT Dragan Koprivica.

Koprivica: Oba kandidata da osude uvrede i zlonamjerne komentatore Foto: CDT
Portal AnalitikaIzvor

„Iako smo svjesni činjenice da idemokratski izborni procesi ponekad podrazumijevaju ioštrije riječi, energičnije suprostavljanje stavova, pa ipovremeno podizanje tenzija, smatramo da je veoma važno da sami kandidati javno pozovu na elementarno korektan odnos premapolitičkim protivnicima. Izuzev nekoliko incidenata, izborni dan a iprethodna kampanja je prošla u relativno mirnom iprihvatljivom tonu, pa je neophodno da svi činioci izbornog procesa daju svoj dopinos da tako iostane“, navodi Koprivica.

Kandidati bi, kako dodaje,shodno izbornim standardima ikodeksima dobrih praksi, trebali organizovati i voditi izbornu kampanju na način koji doprinosi prijatnoj i mirnoj atmosferi tokom perioda kampanje, glasanja, prebrojavanja i postizbornog perioda iponašati sa osjećajem odgovornosti i dostojanstvapoštujući pravadrugih kandidata, birača i drugih članova zajednice. Govornici na političkim skupovima trebajuizbjegavati upotrebu jezika koji je zapaljiv ili klevetnički, koji prijeti ili podstiče nasilje u bilo kom obliku protiv bilo kojeg drugog lica ili grupe osoba.

Takođe, kandidati se trebaju obavezatida neće izdavati, službeno ili anonimno, pamflete, biltene ili postere koji sadrže jezik ili materijal koji prijeti ili potiče nasilje.

„Usvojeni metod političke kampanje darazličiti akteri izvan Crne Gore vrijeđaju simpatizere iglasače oba kandidata, nazivaju ih pogrdnim imenima, stvaraju različite vrste sumnjivih zaključaka ikonstrukcija zahtijevajavnuosudu. Tim našeg portala Raskrinkavanje.me je ustanovio da je u prethodnih nekoliko dana, ovim kanalima, do dijela crnogorskih medija a preko njih igrađana/ki, stiglo mnoštvo neprihvatljivih navoda,nagovještaja o tenzijama i izbornim krađama, priča o “bogohulnicima”, “izdajnicima”, “glupanima” ijoš puno neprihvatljivih stavova koji su upućenikandidatima ili njihovim pristalicama. Smatramo da su ovo opasne pojave od kojih se kandidati, ukoliko plediraju da imamo demokratski izborni proces, direktno trebaju ograditi“, kaže Koprivica.

Kako dodaje, pored ovogana društvenim mrežama, u domaćoj produkciji, svakim danom se povećava broj novih “informacija”, saznanja o kandidatima, njihovih izmišljenih izjava i sličnih konstrukcija koji su dio prljave i nedozvoljene kampanje.

„U ovom dijelu pozivamo isve profesionalne medije kojima jevažan Kodeks novinara/ki Crne Gore da budu brana ovim pojavama i ne dozvole da zlonamjerni ljudi dobiju svoj prostor u njihovim sadržajima. Izborni standardi kažu da ukampanjama pristrasnost nekog medija nije poželjna ali nije ni zabranjena, ali tolerisanje stvaranja atmosfere uvreda, tenzija, radikalizacije izbora ili nasilja svakako jeste. Neophodno je afirmisati standarde tolerancije i slobodne debate ali i snositi odgovornost riječi i djela koja se afirmišu u medijskim sadržajima. Vjerujemo da je interes svakog dobronamjernog građana/ke miran i pošten izborni proces. Još jednom pozivamo sve ključne aktere da javno daju svoj doprinos u ovom pravcu“, zaključuje Koprivica.

Portal Analitika