Politika

U 13 opština

Skupština usvojila izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi: Izbori se odlažu za jesen

Skupština Crne Gore na današnjoj sjednici usvojila je izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, kojom je predviđeno pomjeranje datuma ovogodišnjih lokalnih izbora u 13 opština za 30. oktobar

Skupština usvojila izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi: Izbori se odlažu za jesen Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Predlagači akta su Dragan Ivanović (SNP), Miloš Konatar (URA), Danijel Živković (DPS), Kenana Strujić - Harbić (BS) i Draginja Vuksanović - Stanković (SDP).

Za izmjene Zakona glasao je 61 poslanik, 45 za, 16 je bilo protiv i nije bilo uzdržanih.

Zakon će na snagu stupiti danom objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.

RASPRAVA:

Govoreći o predloženim izmjenama, poslanik Demokratske Crne Gore Momo Koprivica kazao je da je riječ o "antizakonu i aktu bez presedana".

"Ovim antizakonom se definiše datum održavanja izbora, što se nikad nije dešavalo, a njim nije predviđeno ni produženje mandata odbornicima u lokalnim skupštinama", poručio je on.

Spremni smo da uklonimo datum iz finalnog teksta

Miloš Konatar (URA) istakao je da je od sredine prošle godine postojalo više inicijativa da se lokalni izbori održavaju u jednom danu, tako da predložene izmjene nijesu ništa novo.

"Poslanici koji su protiv ovog zakona iznose argumente protiv kojih su u novembru i sami bili kad su podnosili ovakav zakon", konstatovao je, ističući da su predlagači spremni da iz finalne verzije Zakona izbrišu odredbu o datumu održavanja izbora.

Neki nijesu principijelni

Predrag Sekulić (DPS) kazao je da neki poslanici nijesu principijelni, jer su se predstavnici svih partija svojevremeno na Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva saglasili kako bi sve izbore trebalo održati istog dana.

"Čuo sam puno argumenata protiv ovog Zakona, ali nijedan od njih ne pije vodu. Ako ste se zalagali ranije za odlaganje izbora, ne znam zašto ste danas protiv", poručio je on opoziciji.

Radunović: Nećemo na Cetinje dok ne čujemo glas razuma

Slaven Radunović (DF) prvo je objasnio zbog čega nijesu bili na prethodnoj sjednici.

"Nećemo biti na sjednicama na Cetinju dok se odatle ne čuje glas razuma, dok ne shvate da žive u državi sa braćom i komšijama koju moraju da poštuju", naglasio je on.

Nije mu, kazao je, jasno zašto se žele odložiti vanredni izbori u Budvi i Tivtu i time produžiti prinudna uprava u tim opštinama.

"Tamo je paralisan rad, a to su dva grada koja daju 60 odsto prihoda od turizma", konstatovao je Radunović.

Vukić: Jedino SNP nije odstupala od ovog stava

SNP je jedina partija koja nije odstupala od stava da treba održati izbore u jednom danu, poručio je poslanik te stranke Dragan Vukić.

"Danas je došao trenutak da to možemo da realizujemo kroz prijedlog izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi", rekao je on.

Bogdanović: Ovo je nakaza od Zakona, predložili su je cirkuzanti

Boris Bogdanović (Demokrate) rekao je da je za njih nova Vlada nelegitimna, revanšistička i pučistička i da će se tako odnositi prema njoj.

"Ono što je cirkus nad cirkusima - zgrada Vlade postala je klasično parking mjesto za političare iskompleksirane lošim ili najlošijim izbornim rezultatom. Narod nikad neće zaboraviti ovo", poručio je on.

O prijedlogu Zakona kazao je da je u pitanju "bježanija od suda naroda".

"To je kukavičluk i uzaludno nadanje da je narodu kratko pamćenje. Cirkuzanti su predložili ovakvu nakazu od prijedloga Zakona, kojim se definiše i propisuje termin održavanja lokalnih izbora, prvi put se u istoriji Crne Gore na ovakav način derogiraju nadležnosti predsjednika države", dodao je, ističući da su predstavnici djelova doskorašnje parlamentarne većine postali sluge DPS-a.

Ako Zakon stupi na snagu, istakao je, svaki dijalog o izbornoj reformi sa Demokratama je završen.

Vuksanović - Stanković: Pokazali ste da vam smetaju žene

Bogdanović je predsjednicu Danijelu Đurović u više navrata nazvao poslanicom, na što je reagovala Draginja Vuksanović - Stanković (SDP) pitajući ga da li je degradira zbog toga što je žena.

"Inače ste više puta pokazali da vam smetaju žene u ovom parlamentu. To je pokazao i bivši predsjednik Skupštine", istakla je ona.

Bogdanović je kazao kako je Đurović za njih poslanica, jer je za predsjednicu izabrana na "nelegitimnoj sjednici".

Nema ulaženja u nadležnost predsjednika države

Vuksanović - Stanković ustvrdila je da su zakonske izmjene usklađene sa Ustavom, jer su one u skladu sa javnim interesom.

"Ovim prijedlogom Zakona se ne ulazi u nadležnost predsjednika države. On je raspisao izbore, mi Zakon možemo da donesemo ili ne, a na njemu je da odluči da li će izbore odložiti ili ne", poručila je ona.

Martinović: Đurović zbog sujete krši poslovnik

Vladimir Martinović (Demokrate) kazao je kako ne mogu, ni kao ljudi ni kao legalisti, priznati da je Đurović predsjednica Skupštine, dodajući da ona favorizuje poslanike iz nove većine.

"Time vas ne omalovažavamo i nemojte zbog toga i zato što imate dozu sujete kod sebe kršite poslovnik tako što ćete aršine usmjeravati kako odgovara vašim ideolozima i mentorima", istakao je Martinović.

Radulović: Povucite prijedlog

Na nedavna dešavanja na Cetinju vratio se i Branko Radulović (DF).

"Ono nije ni crnogorsko, ni liberalno, onako se odnijeti prema djeci, to je pjesma multietničke Crne Gore, a nije baš dolično i fukarluk je pjevati druge pjesme koje pjeva Tompson. Nikad se onako nijesu šikanirala djeca", naglasio je Radulović.

Potreban je, kaže unutrašnji dogovor kako bi se došlo do radikalnih reformi, pa i do onih koje se tiču izbora. Što se aktuelnog prijedloga Zakona tiče, on je kazao da treba, ipak, održati izbore tamo gdje je prinudna uprava, ali i tamo gdje su već zakazani. Tražio je od predlagača da povuku prijedlog.

Brajović: Bolje da smo do rješenja došli kroz rad Odbora

Interes crnogorskog društva je da svi izbori budu u jednom danu, a najbolji put da se do toga dođe jeste rad Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, poručio je Ivan Brajović (SD). No, kako je dodao, očito nema spremnosti da se unesu nova rješenja u Zakon o izboru odbornika i poslanika.

Odnosiće se prema predloženom rješenju onako kako vide njihov uticaj na poboljšanje kvaliteta života građana, poručio je.

Konatar: Amandmanom mičemo datum iz teksta

Nakon uvodnih obraćanja, Miloš Konatar kazao je kako je podnio amandman, te da u Zakonu neće biti datuma održavanja izbora, već da će samo stajati kako oni treba da budu održani istog dana.

"Tako da mislim da se sada stiču uslovi i da je otklonjena bilo kakva dilema", ocijenio je Konatar.

Milatović: Prekršena je izborna volja

Kako je kazao Janko Milatović (DF), volja birača u Crnoj Gori je prekršena.

"Naša izborna volja je prekršena i izdata voljom jednog čovjeka egzotičnog prezimena koji je došao iz SAD, a koji se preziva kao i jedan sa juga Amerike. To pokazuje da je kolonijalni status Crne Gore neumitan", ocijenio je on.

Pejović: Svi smo krivi

To što kroz Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu nije došlo do usaglašavanja povodom održavanja izbora, krivica je svih, istakla je Daliborka Pejović (DPS).

"Upravo oni koji najviše kritikuju, bili su zaduženi da otvore set ovih osjetljivih političkih pitanja, među kojima nije bilo samo održavanje izbora u jednom danu, već i otvorenih lista i participacije žena", naglasila je ona.

Na početku današnje sjednice, verifikovani su mandati novim poslanicima Bogdanu Božoviću, Mehmetu Zenki, Adnanu Strikoviću i Sulju Mustafiću.

Koprivica: Zašto nijeste sa Đukanovićem dogovorili da izbori budu istog dana u junu?

Zašto DPS nije umolila svog predsjednika da objedini sve izbore tako što će ih raspisati istog datuma u junu, upitao je Momo Koprivica. 

"Zašto ove partije koje tvore manjinsku Vladu, a koje su za izbore u jednom danu, kada su dogovarale sa Đukanovićem manjinsku Vladu, nijesu dogovorile i objedinjavanje izbora? Ne, oni su dogovorili da se izbori održe u oktobru, da se pobjegne od suda građana, zato što kriju ono što je u SKY aplikacijama", rekao je on.

Aleksić: Neki ne bi imali ni trećinu glasova koje su dobili prošli put

Budimir Aleksić (DF) rekao je kako zakonski prijedlog predstavlja pokušaj bježanja od izbora.

"Te stranke ne bi imale na izborima za mjesec ni trećinu glasova koje su dobili na prošlim lokalnim izborima ili parlamentarnim iz 2020. godine. Ovdje se kontinuirano bježi od istine, pravde i demokratije", istakao je Aleksić.

Bečić: Mi smo zemlja čuda i u dubokoj smo krizi

Aleksa Bečić (Demokrate) najprije je komentarisao ranije opaske o tome kako nije uvažavao poslanice, demantujući to, navodeći da je dobio mnogo pohvala od rukovodstva Ženskog kluba Skupštine.

Kazao je da je Crna Gora zapala u duboku društvenu i institucionalnu krizu, a da su poslanici potpuno suprotno Ustavu sazvali sjednicu na kojoj su donosili najkrupnije odluke.

"Zemlja smo čuda jer danas imamo Vladu u kojoj praktično nema predstavnika skoro 90 odsto građana, koju čine partije koje imaju više ministara nego poslanika, Vladu koja je izabrana suprotno Ustavu", ocijenio je Bečić, dodajući da će aktuelna Vlada biti upamćena kao ona sa najkraćim mandatom.

Crna Gora je zemlja čuda, dodao je, i zbog svega što stiže od strane Europola, praćenja, ali i slučaja Vesne Medenice.

Ako zakon bude usvojen, Demokrate će podnijeti ostavke u Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu, ponovio je i on.

Paunović: Sramota svih nas

Poslanica Miloslava Paunović (SNP) poručila je da je zakon predlagan već nekoliko puta. Kako je dodala SNP u svom programu ima upravo stavku objedinjavanja izbora u Crnoj Gori, te navodi da je sramota svih prisutnih funkcionera što ranije nisu riješili ovo pitanje.

''Na tom stanovištu smo bili prije izbora a na istom stavu smo i danas. Ono što čujemo da to nije objedinjavanje nego bijeg od izbora upravo govori o tome da smo se trebali složiti tada. Ova izmjena zakona o lokalnoj samoupravi ne rješava problem trajno jer smo već imali izbore u opštinama koje smo propustili da objedinimo. Naravno imaćemo uvijek vanredne izbore, ali sramota svih nas je što nismo uspjeli da se dogovorimo. Neka ovo bude samo početni korak da se uspostavi red na tom polju'', kazala je Paunović.

Bulatović: Ovim zakonom stvaramo političku pijacu

Poslanik Predrag Bulatović (DF) poručio je da usvajanjem Zakona politika i pravo prestaju da postoje.

''Danas, a nakon formiranja nove parlamentarne većine i nakon usvajanja ovog zakona gdje se uvodi pravilo da izbora ne mora biti i da većine nisu bitne, u Crnoj Gori je sve dozvoljeno i idemo na političku pijacu, dovodimo zemlju u nestabilnost. Ovome je prethodilo kršenje izborne volje građana i vraćanje DPS-a na vlast. Za to su odgovorni SNP i GP URA'', kazao je Bulatović.

Kako je dodao protivnici Vlade i trenutne parlamentarne većine moraju razmišljati o objedinjavanju vrste djelovanja. On je dodao da se danas usvaja zakon o odlaganju i bijega od izbora.

Popović: Zakon već duže vrijeme u proceduri

Poslanik Andrija Popović (LP) kazao je da je Zakon već dugo u proceduri.

''Trebao je da bude usvojen prije tri mjeseca, on je bio već usvojen, vratio ga je predsjednik države. Sljedeće usvajanje od Skupštine znači da je taj Zakon izvršan. Ali, desilo se što se desilo, raspale se Skupština i Vlada, blokiran je bio najveći parlamentarni dom već tri mjeseca i nadam se da ćemo sada uspjeti da uradimo što tada nismo mogli. To je evropski standard, to od nas traže i EK i ODIR. Vjerujem da će u tom nekom drugom pokušaju kroz reformu izbornog zakonodavstva, do kraja godine, uspjeti da dostignemo taj evropski standard da se izbori u sve 24 crnogorske opštine se održe u jednom danu kao što je slučaj u većini evropskih, demokratskih država'', kazao je Popović.

Raičević: PzP neće podržati Zakon

Poslanik Vladan Raičević (PzP) porulio je da Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, nije pripremio normativni okvir kako bi se lokalni izbori održali u jednom danu.

''U jednom podijeljenom političkom društvu nismo ostvarili konstruktivni politički dijalog koji bi stvorio valjani pravni okvir koji bi zadovoljio preporuke. Ne sumnjam da će i ovaj Zakon biti vraćen te će sačekati bolju političku klimu. Pokret za promjene će biti protiv ovog Zakona'', kazao je Raičević.

Janović: Moramo misliti na turističku sezonu

Nikola Janović, poslanik DPS-a, istakao je da bi u ovom trenutku svi trebali da razmišljaju o turističkoj sezoni.

''Naročito u svijetlu činjenice u kakvom je stanju ekonomija naše države nakon vlasti koja je bila u proteklih godinu i po dana. Imali smo prilike da čujemo u ranijim raspravama po istom pitanju ''da bi bilo krajnje neracionalno da se nastavi praksa sa učestalim održavanjem lokalnih izbora''. Dakle, sve što su rekli tada neka podrže i danas i neka doprinesu rješenju situacije'', kazao je Janović.

Milačić: Ako se narod ne bude pitao na izborima, pitaće se na ulici

Poslanik Marko Milačić (PCG) kazao je da govori prvi put u pičističkom sazivu Skupštine te da je pokrenuo krivične prijave protiv svih poslanika koji su učestvovali u formiranju nove Vlade.

''Ako je neko želio da objedini izbore, a treba, trebalo je to uraditi odmah. Ovdje govorimo o najbrutalnijem kršenju Ustava, Zakona, pravde i gažnju izborne volje građana'', kazao je Milačić.

Milačić je kazao da je građanima jasno da je u Crnoj Gori formirana nova vlast.

''Vama u DPS-u i SDP-u svaka čast, vi niste sporni. Sporni su oni koji su odlučili da idu sa Lazovićem, Belivukom i njihovim partnerima. Sve vidimo, vidimo sa kim je formirana nova parlamentarna većina. Ja sam kazao dok je obarana Vladam, da nismo obarali vladu nego parlamentarnu većinu. Tako je i bilo, tako je počeo proces'', kazao je Milačić.

Milačić je poručio da će se PCG do kraja boriti za slobodu.

''Oslobodićemo Crnu Goru iz ralja kriminala. Ako neko ne dozvoli danas, a neće, da se narod pita na izborima, pitaće se na ulici. Demokratski, složno, zrelo, mudro i odlučno. Bilo je poziva i danas. Što se tiče PCG, uvijek otvorena vrata kada su protesti u pitanju, ali odmah'', kazao je Milačić.

Dobričanin: Sabraće se narod opet a posle nema nazad

Poslanik Vladimir Dobričanin kazao je da je objedinjavanje izbora ''hajdučija''.

''Da li idemo u anarhiju? Ne znam šta želite da postignete sa ovim? Nama svi od vrhovnih državnih tužioca, preko vrhovnih sudija i predsjednika do vrha policije svi bave kriminalom. Ovdje imamo tri policajca koja imaju više od 50 miliona eura. Da li ste svjesni šta se dešava u ovoj državi ili hoćete sve da prekrijete. Zapamtite jedno, ovaj narod se jednom skupio, sabraće se narod opet. Pazite se toga jer posle nema nazad'', kazao je Dobričanin.

Nikolić: Cilj da se građani rasterete političkog naboja

Poslanik Andrija Nikolić smatra da postoje tri ključna elementa koja treba da upozore poslanike kada počnu raspravu.

''Svi smo se kao politički subjekti dogovorili da svojim potpisom koncentrišemo izbore u jednom danu smatrajući da je to racionalan pristup. Drugo, iza objedinjavanja izbora stoje izvještaji od naših partnera iz EU, kao i EK i ODIR. Treće, i rekao bih najvažnije, je da su sve prethodne inicijative o pokušaju objedinjavanja lokalnih izbora dolazile u trenutku pojačane polarizacije politike u Crnoj Gori, odnosno nepredviđenih posljedica dugotrajuće političke krize'', kazao je Nikolić.

Kako je dodao ključna poruka ideje je da se građani u Crnoj Gori konačno rasterete političkog naboja.

''Moramo naći valjana rješenja i uvesti zemlju u zonu stabilnosti gdje će naše razlike biti dodatni motiv za političke konsenzuse. Učlanjenje u EU je vrhovni cilj ovog društva i potrebno je da svi uđemo u određena odricanja'', kazao je Nikolić.


Portal Analitika