Državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Petar Koprivica, saopštio je danas da ne postoje dokazi da su osobe sa spiska koji je predao poslanik DPS-a, Andrija Nikolić, upisane u birački spisak druge države.
"Nakon što je juče pred kraj radnog vremena poslanik DPS-a i ovoga puta, kao i uoči izbora u Podgorici, Ministarstvu unutrašnjih poslova predao spisak sa 206 imena za koja tvrdi da su nezakonito upisana u birački spisak, i to ponovo nakon zaključenja biračkog spiska kada se na njemu ne može intervenisati, radi istinitog informisanja javnosti saopštavamo sljedeće: prvo, spisak koji je predat od strane poslanika Nikolića sadrži 206 imena lica bez jednog jedinog dokaza da su ova lica upisana u birački spisak drugih država", istakao je Koprivica.
Dostavljeni spisak, pojašnjava Koprivica, sadrži samo imena i datume rođenja ovih lica i jednu rečenicu u kojoj iznose sumnju da su ova lica upisana u birački spisak Bosne i Hercegovine.
"Drugo, očigledan je identičan modus operandi poput onog iz septembrra prošle godine u predvečerju izbora u Podgorici. Podsjećamo da su u to vrijeme prvobitno tvrdili da postoji 3.300 birača upisanih u biračke spiskove tri države. Nakon toga je spisak spao sa 3.300 na 2.300, pa sa 2.300 na 1.910, a detaljnom provjerom je utvrđeno da je od 1.910 lica čak 1.905 upisano u birački spisak u vrijeme Vlada DPS-a i da ni jedno lice nije upisano u birački spisak za vrijeme aktuelne Vlade", navodi Koprivica.
On ističe da ni tada, kao ni sada, DPS nije podnio ni jednu krivičnu prijavu, iako su, ističe Koprivica, tvrdili da će to učiniti.
"Jer naravno, za isto nemaju osnova", poručuje Koprivica.
Iako je, dodaje Koprivica, spisak sa ovim imenima dostavljen nakon zaključenja biračkog spiska, službenici ministarstva su izvršili detaljnu provjeru i utvrdili da je od 206 lica više od 90% upisano za vrijeme vlasti DPS-a, odnosno njih 186, dok je 20 lica upisano u birački spisak nakon 2020. godine u skladu sa zakonom, a dominantno zbog sticanja punoljetstva.
"Ministarstvo unutrašnjih poslova, niti bilo koji drugi državni organ ili subjekt ne smije vršiti provjere javnih portala drugih država, jer bi na taj način bio kršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti. U tom smislu, podsjećamo na mišljenje AZLP br. 06-11-2731-4/21 od 29.4.2021. godine u kojem se kaže da provjera od strane Državne izborne komisije da li je lice sa biračkim pravom u Crnoj Gori upisano u birački spisak druge države uvidom u javne portale druge države u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti", navodi Koprivica.
Imajući u vidu sve prethodno, pozvao je DPS da odmah dostave dokaze prikupljene u skladu sa zakonom i u skladu sa Mišljenjem AZLP iz 2021. godine da su ova lica nezakonito upisana u birački spisak ili da u suprotnom prestanu sa političkim zloupotrebama.
"Prošlo je vrijeme etiketiranja građana, lažnih optužbi, zastrašivanja i nezakonitih upisa. Još jednom podsjećamo da je MUP u prethodnom periodu tražio od nadležnih organa drugih država informacije o navodnim upisima određenih lica u birački spisak tih država, te da nadležni organi tih država nijesu potvrdili te informacije, jer saglasno njihovom pravnom poretku takve informacije nije moguće dostaviti. DPS ovo odlično zna i baš zato dostavlja ovakve spiskove lica, navodno upisanih u biračke spiskove drugih država, bez jednog jedinog dokaza zasnovanog na zakonu i to nakon zaključenja biračkog spiska, jer u suprotnom, to ne bio bio još jedan u nizu predizborni politički performans", poručio je Koprivica.
U skladu sa zakonom, iz biračkog spiska se, pojašnjava, brišu birači koji su izgubili biračko pravo smrću, gubitkom crnogorskog državljanstva i odjavom prebivališta.
"Političke konstrukcije, pokušaji medijskog pritiska i manipulacije javnošću neće imati nikakav uticaj na naš rad. Ministarstvo ostaje otvoreno za svaki dobronamjeran dijalog, ali odlučno odbacuje pokušaje da se kroz već viđene performanse i saopštenja retroaktivno prikrije odgovornost bivše vlasti za stanje u kojem je sistem zatečen. Ujedno pozivamo sve subjekte da ne krše zakone, mišljenje AZLP i ne zloupotrebljavaju lične podatke građana Crne Gore. Ukoliko DPS ne dostavi dokaze to će biti potvrda da su prekršili Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i Mišljenje AZLP", zaključio je Koprivica.