Društvo

Koprivica: DIK da kontroliše finansije partija i zloupotrebe resursa

Izvor



On je kazao da kontrolu nad finansiranjem partija i zloupotrebom državne imovine u kampanji treba da sprovodi nezavisno tijelo.

„CDT vjeruje da je za napredak u ovoj oblasti neophodno formiranje nezavisne i profesionalne DIK sa odgovarajućim kapacitetima da ovlašćenja i obaveze koje su joj date u nadležnost sprovede u djelo“, rekao je Koprivica agenciji MINA.

On smatra da DIK treba da dobije ovlašćenja za finansijske provjere i za izricanje administrativnih sankcija kao i jasnu obavezu da pokreće odgovarajuće postupke pred sudovima.

„CDT se tokom procesa izrade Zakona o finansiranju političkih partija zalagao da nadzor nad tim aktom sprovodi profesionalna i nezavisna DIK. Od donošenja Zakona o DIK se odustalo, zbog nedostatka političke volje“, kazao je Koprivica.

On je podsjetio da prema Zakonu o izboru odbornika i poslanika javni funkcioneri koje imenuje ili postavlja Vlada i koje bira ili imenuje lokalna samouprava, državni službenici i namještenici ne mogu učestvovati u izbornoj kampanji, niti mogu javno izražavati svoje stavove povodom izbora, u radnom vremenu, odnosno dok su na dužnosti.

Ta odredba, smatra Koprivica, jasno definiše krug osoba koja se ne smiju baviti kampanjom u toku radnog vremena.

„Međutim, državni resursi se ni u kom slučaju ne smiju koristiti u svrhu izborne kampanje, i to je zabranjeno nizom zakona“, kazao je on.

Koprivica je pojasnio da Zakon o državnoj imovini nalaže da se stvari i druga dobra u državnoj imovini koriste ekonomično i u skladu sa njihovom prirodom i namjenom, a namjena im, kako je naveo, definitifno nije da služe izbornoj kampanji.

„Zakon o izboru odbornika i poslanika zabranjuje korišćenje imovine državnih organa, javnih preduzeća, javnih ustanova i fondova, jedinica lokalne samouprave, i kompanija u kojima država ima vlasnički udio za predstavljanje izbornih lista“, rekao je on.

Koprivica je dodao da je Zakonom o finansiranju političkih partija dodatno zabranjeno državnim i javnim funkcionerima korišćenje službenih automobila nakon radnog vremena, od dana raspisivanja do dana održavanja izbora, osim u slučajevima službene potrebe.

„Zakonodavni okvir je sasvim jasan po tom pitanju. Primjena Zakona je ono što predstavlja problem, jer izgleda da ni jedna od potencijalno nadležnih institucija nije zainteresovana da štiti državno vlasništvo od zloupotreba, i procesuira one koji koriste državnu imovinu u svrhu kampanje“, rekao je on.

Koprivica je ocijenio da učesnici izbora u Crnoj Gori nijesu ravnopravni.

„I u drugim državama vlast često ima određenu prednost u izborima, ali je u Crnoj Gori to naročito izraženo, kao rezultat činjenice da se nakon dugogodišnje vlasti jedne partije gotovo u potpunosti izgubila razlika između partijskog i državnog“, kazao je on.

Koprivica smatra da aktuelni propisi premijera i ministre ne sprječavaju da učestvuju u kampanji, „što je, kako je kazao, posljedica institucionalnog i izbornog sistema, i ustavnog pravila da Vlada kojoj je prestao mandat nastavlja rad do izbora nove.

„To ministre dovodi u dvostruku ulogu, oni su u isto vrijeme javni funkcioneri, ali i kandidati na listama svojih partija. I to otvara brojne mogućnosti za zloupotrebe“, precizirao je on.

Koprivica je ocijenio da iskustva prethodnih izbora pokazuju da ministri ne učestvuju u kampanji samo u svoje slobodno vrijeme, već da zagovaraju ciljeve svoje partije i na poslu, kada je njihov rad plaćen iz džepova građana Crne Gore.

On je naveo da se u kampanji u svrhu promocije partijskih ciljeva, reklamiraju državni projekti, koji su realizovani novcem svih poreskih obveznika, za koga god oni glasali.

“Već godinama imamo praksu da se sredstva institucija službena vozila, telefoni, oprema, troškovi rerezentacije koriste za organizaciju predizbornih skupova. Takođe, kameni temeljci, presijecanje vrpci, sve je to u suštini zloupotreba javne funkcije u svrhu predizborne promocije”, kazao je Koprivica.

On smatra da se situacija neće popraviti, dok se ne promijeni politička kultura u Crnoj Gori, što nije jednostavno.

„Ta promjena će se dogoditi kad budemo imali javne funkcionere koji poštuju i čuvaju državnu imovinu, i kad budemo imali javnost koja je osjetljiva na zloupotrebe državne imovine, i građane koji negativno reaguju na te pojave“, rekao je Koprivica.

Prema njegovim riječima, ta promjena ne može se dogoditi spontano, i zbog toga je neophodno dosljedno primjeniti postojeća pravila, i kazniti svako kršenje zakona - kažnajavati zloupotrebe državne imovine, sprovođenje kampanje u državnim institucijama i u toku radnog vremena.

„To je jedini način da se i političarima i građanima pošalje jasna poruka da je takvo ponašanje protivzakonito i nekorektno, i da postoje institucije sistema koje će zaštiti ravnopravnost učesnika izbora“, kazao je on.

Upitan da li je kršenje Izbornog zakona činjenica da je ministar saobraćaja i pomorstva Andrija Lompar nosilac liste Socijaldemokratske partije na lokalnim izborima u Kotoru, Koprivica je kazao da za to ne postoje pravne prepreke.

Portal Analitika