Društvo

Radionica u Kolašinu

Koraci ka društvenoj uključenosti mladih sa invaliditetom

Dvodnevni seminar (18. i 19. jun 2021.godine) o pravima lica sa invalididetom na temu “PR i medijsko predstavljanje” čiji je organizator NVO “Djeca Crne Gore” iz Tuzi, uz finansijku podršku Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, otvoren je danas uKolašinu.

Koraci ka društvenoj uključenosti mladih sa invaliditetom Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Projekat “Pravo na život bez diskriminacije” okupio je mlade osobe sa smetnjama u razvoju, njihove roditelje i novinare kako bi se upoznali sa medijskim pravima i načinu izvještavanja te uobičajenim problemima u medijskom predstavljanju lica sa invalididetom (LSI) u Crnoj Gori, kojem je jedan od glavnih ciljeva upravopovećanje socijalne uključenosti i nivoa informisanja lica sa invaliditetom. 

Kroz planirane dvodnevne radionice učesnici će se upoznati sa osnovama novinarstva i izvještavanja o LSI, sa posebnom pažnjom na terminologiju koja se može naći u medijimakada su pristup i ljudska prava u pitanju.

“Specifični ciljevi projekta su smanjenjestereotipa i predrasuda prema osobama sa invaliditetom u crnogorskom društvu, povećanje informisanosti javnosti i samih lica sa invaliditetom o pravima osoba sa invaliditetom, smanjenje stereotipa i predrasuda prema LSI kod srednjoškolaca i ostalih građana i građanki” pojasnila je predsjednica NVO Djeca Crne Gore Sabra Decević.

Ona je istakla značaj povećanja zainteresovanosti lokanih medija i broja priloga o LSI kroz promovisanje dobrih i uspješnih priča, te pozvala medijske kuće na saradnju kako bi zajedničkim djelovanjem doprinijeli zastupljenosti LSI u cjelokupnom društvu.

Decević je pojasnila kako su u prethodnom periodu sprovedene brojne aktivnostimeđu kojima je čak i urađeno istraživanje javnog mnjenja o percepciji osoba sa invaliditetom kao i poznavanju antidiskriminacionih zakona, koje je pokazalo da je neophodno povećati informisanost i svijest građana i građanki (srednjoškolaca) o pravima, mogućnostima, kao i problemima sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju uključujući i zabranu diskriminacije LSI.

“Djelovanjem želimo da povećamo informisanost samih LSI o mogućnostima koje postoje u našem društvu i na koji način mogu najbolje iskoristiti njihove potencijale kroz organizovanje Škole za ljudska prava LSI” pojasnila je Decević dodavši kako je posjeta institucijama koje se bave promovisanjem prava LSI, među kojima suMinistarstvo za ljudska i manjinska prava CG, Ombudsman, Zavod za zapošljavanje, itekako uticali na svijest ovih lica i njihovih roditelja o pravima i mogućnostima daljeg obrazovanja i zapošljavanja.

Seminar vodi Kristina Ćetković, dugogodišnja novinarka i borac za ljudska prava.

Portal Analitika