Društvo

Istraživanje CDT-a o ispunjavanju političkih kriterijuma u oblasti medija

Korona-kriza i politička previranja unazadili medijsku scenu

„Vrijeme zdravstvene krize i političko-religijskih previranja dodatno je pogoršalo stanje na medijskoj sceni Crne Gore. Prema ocjenama međunarodnih eksperata medijske slobode u Crnoj Gori imaju tendenciju urušavanja,pandemijakoronavirusaznačajno je uticala na održivost medija,a talasi dezinformacija nizali su se jedan za drugim“, navodi se u saopštenju koje potpisuje Darvin Murić, glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me, a povod je istraživanje CDT-a o ispunjavanju političkih kriterijuma u oblasti medija.

Korona-kriza i politička previranja unazadili medijsku scenu Foto: CDT
Portal AnalitikaIzvor

Kako napominje, iako je prethodna vlast usvojila izmjene zakona kojima se regulišu mediji,poboljšanja nije bilo. Štaviše, pojedine odredbe tih zakona otvorenopovrjeđujupovjerljivost novinarskih izvora.

„Vlast formirananakon30.avgusta već je najavila da se zakonodavstvo opet mora mijenjati, ali konkretnih koraka ka poboljšanju stanja u medijima i uslova rada za novinare nije bilo. Finansijska kriza izazvanapandemijomkoronavirusadodatno je otežala položaj već nedovoljno plaćenim novinarima. U posmatranom periodu desila se promjena u menadžment i vlasničkoj strukturi nekoliko značajnih medijskih kuća koje djeluju u Crnoj Gori. Ukoliko se ovaj trend nastavi, crnogorska medijska scena može postati homogena i kontrolisana iz pojedinih političkih i ekonomskih centara moći. Javni servis na meti je brojnih kritika,a izmjene zakona koji regulišu njegov rad iznova ga nijesu transformisale u profesionalan i servisu službi građana a ne partija“, ocijenio je Murić. 

Odnos države prema napadima na novinare, kako naglašavca, i dalje je pasivan. 

„Uprkos sitnim pomacima, nerasvijetljeni slučajevi napada na novinare vuku se iz godine u godinu, neriješeni, uprkos stalnim pritiscima međunarodne zajednice da se što prije riješe.

Na polju borbe protiv dezinformacija konkretnog napretka nema, iako su učinjeni koraci u tom pravcu poput najave uvrštavanja razvoja medijske pismenosti u nadležnost Direktorata za medije u Ministarstvu za javnu upravu, digitalno društvo i medije, čime bi trebalo da konačno počne i institucionalna borba protiv dezinformacija“, ocijenio je Murić.

Ipak, kako napominje, građani Crne Gore i dalje su izloženi velikom broju neistina koje do njih dopiru štoprekodruštvenih mreža, što putem medija, a velikim dijelom od tabloidaiz regiona čije plasiranje lažnih vijesti na medijsku scenu CrneGore ostajeveliki i otvoren problem.

„Eksperti koji su učestvovali u našem istraživanju stanje u medijima ocjenjuju sa 2.2 na skali od 1 do 5. Istraživanje o napretku Crne Gore u ispunjavanju političkih kriterijuma na putu ka Evropskoj uniji (EU) radimo uz finansijsku podršku Balkanskog fonda za demokratiju (BTD) i Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu”, napominje Murić.

Portal Analitika