Region

Kosovo: Poslanici novog saziva skupštine položili zakletvu, glasanje za predsjednika nije uspjelo

Novi poslanici kosovske skupštine danas su položili zakletvu, ali je propao pokušaj glasanja za predsjednika novog saziva zakonodavnog tijela i to u dva navrata.

Kosovo: Poslanici novog saziva skupštine položili zakletvu, glasanje za predsjednika nije uspjelo Foto: Printscreen, RSE
RSEIzvor

Kandidat Samoopredeljenja, Aljbuljena Hadžiju, nije dobila dovoljno glasova, odnosno od minimalnog broja 61, za nju je i prvi i drugi put glasalo 57 poslanika. Zasijedanje je odloženo za ponedjeljak.

Uprkos prethodnim neuspjelim pokušajima 15, pa 17. aprila, danas je usvojen izvještaj Komisije za verifikaciju kvoruma i mandata.

Uoči glasanja odobren je zahtjev predstavnika opozicije da se u izvještaju konstatuje da su svi ministri i premijer pojedinačno podnijeli ostavke.

"Stvorila se mogućnost da glasamo o izvještaju i položimo zakletvu. Ostavka je pojedinačno zabilježena u zapisniku", rekao je lider Demokratske partije Kosova (PDK), Memlji Krasnići.

Potom je uslijedilo pozitivno glasanje o izvještaju u Palamentu.

"Zaključujem da je Skupština usvojila izvještaj Privremenog komiteta za verifikaciju mandata i kvoruma poslanika devetog saziva", kazao je predsjedavajući Avni Dehari.

Potom se prešlo se na novu tačku dnevnog reda – polaganje zakletve poslanika.

Predsjedavajući je zatražio od poslanika da ustanu kako bi im pročitao zakletvu, a zatim i da istu potpišu, naglašavajući da će samo tako biti validna.

"Ja poslanik Skupštine Republike Kosovo zaklinjem se da ću časno i predano obavljati dužnosti i dostojanstveno predstavljati narod, da ću raditi u interesu Kosova i svih građana, zalagati se za zaštitu ustavnosti, zakonitosti, suvereniteta, teritorijalnog integriteta, institucionalnog interegiteta Kosova, u skladu sa zakonima zemlje. Zaklinjem se", pročitao je Dehari.

Nakon polaganja zakletve poslanika prešlo se na treću tačku dnevnog reda – izbor predsjednika Skupštine Kosova.

Dehari je pozvao predstavnike Samoopredjeljenja, stranke koja je osvojila najviše glasova, odnosno poslaničkih mjesta u parlamentu, da predlože kandidata za ovu funkciju.

Predlog je iznio predsjednik kosovske skupštine u prethodnom sazivu, Gljauk Konjufca.

Za predsjednicu Skupštne predložio je doskorašnju ministarku pravde, Aljbuljenu Hadžiju.

Međutim, ona nije dobila podršku većine poslanika u kosovskom parlamentu, odnosno 61 poslanika.

Za Hadžiju glasalo je 57 poslanika, 20 je bilo protiv, a troje uzdržano.

"Nije izglasan kandidat predložen od strane Pokreta Samoopredjeljenje", rekao je Dehari nakon glasanja. Potom je odredio pauzu od 15 minuta.

Doskorašnji ministar poljoprivrede, Faton Peci, iz Pokreta Samoopredjeljenje, kazao je poslije neuspjelog glasanja da ova stranka navodno "ima brojeve" za formiranje vlade, ali bez preciziranja sa kim su sklopili koalicioni sporazum.

Najavio je razgovore i pregovore oko toga da li će Hadžiju ponovo biti predložena za predsjednicu parlamenta ili neko drugi.

"Ne prihvatamo nametanja spolja", ujedno je poručio.

Nakon pauze uslijedio je novi pokušaj glasanja, takođe za istog kandidata.

Konjufca je ponovo predložio Aljbuljenu Hadžiju, a u trenutku glasanja u Skupštini je bilo 112 poslanika.

Međutim, Hadžiju ponovo nije dobila dovoljno glasova, odnosno "za" je glasalo 57 poslanika, protiv 19, a uzdržana su bila tri poslanika.

Sjednica je tada prekinuta na 48 sati. Predsjedavajući Avni Dehari najavio je novo zasijedanje za 48 sati, odnosno u ponedjeljak u 15 časova.

Usvajanje izvještaja Komisije za verifikaciju mandata i kvoruma otvorilo je put za polaganje zakletve poslanika, a zatim za izbor predsjednika i potpredsjednika Skupštine. Tek nakon prolaska kroz sve ove korake, deveti saziv Skupštine Kosova će se smatrati konstituisanim.

Nakon konstituisanja Skupštine, otvorio bi se put za formiranje nove Vlade Kosova. Nijedna partija nije osvojila dovoljno glasova da sama formira vladu. Pokret Samoopredjeljenje (LVV), koji je prethodno izrazio želju da formira izvršnu vlast samo sa nesrpskim partijama, nedavno je promijenio stav, rekavši da mu je potrebna saradnja sa jednom od albanskih partija zastupljenih u Skupštini.

Dok Kosovo još uvek nema nove institucije dva mjeseca nakon održavanja izbora, Evropska unija je izjavila da je "od suštinskog značaja" da država što prije formira novu Vladu, kako bi se nastavile važne reforme "u svim sektorima, koje će poboljšati kvalitet i uslove života za narod Kosova".

Portal Analitika