U srijedu je okončan proces prebrojavanja glasova za parlamentarne izbore na Kosovu , a brojke pokazuje da je pokret Samoopredjeljenje (PS) premijera Albina Kurtija osvojio najveći broj glasova - 42,28 odsto, čime je obezbijedio 48 mjesta u parlamentu, ali nedovoljno da samo uz pomoć nesrpskih manjinskih zajednica formira novu Vladu Kosova.
Demokratska partija Kosova (DPK) zauzela je drugo mjesto sa 20,96 odsto glasova, odnosno sa 24 poslanička mandata. Demokratski savez Kosova (DSK) osvojio je 18,43 odsto glasova i obezbijedio 20 mandata, dok je koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Inicijativa osvojili 7,08 odsto glasova čime su obezbijedili osam mandata.
Srpska lista je osvojila devet od deset mandata srpske zajednice, jedan mandat je osvojila stranka aktuelnog ministra za zajednice i povratak Nenada Rašića.
Nesrpske manjine imaju deset mandata, svaka od manjina po jedan dok je samo Demokratska partija Turaka osvojila dva poslanička mjesta.
Iako je prebrojavanje završeno u srijedu, Centralna izborna komisija je prema Zakonu o opštim izborima dužna je da sačeka najmanje 48 sati prije nego što objavi konačne rezultate izbora za Skupštinu Kosova, pošto je zakonom predviđena mogućnost podnošenja pritužbi Izbornom panelu za žalbe i predstavke (IPŽP) u roku od 48 sati u vezi sa administracijom prebrojavanja koje je obavljeno u Centru za brojanje i rezultate.
Ehat Miftaraj, politički analitičar, kaže da „i pored činjenice da PS nije dobila dovoljno glasova za formiranje vlade, imajući u vidu specifičnosti ustavnog sistema na Kosovu, ostaje nekoliko scenarija na koje utiču i unutrašnji i spoljni faktori“.
Prema njegovim riječima, prvi scenario je koalicija između Samoopredeljenja i stranaka nevećinske zajednice, uključuju i srpske političke stranke.
“Da bi se ovaj scenario realizovao u praksi, bio bi potreban pomirljiv pristup PS i umjeren jezik da bi se ostavio prostor za saradnju, što se do sada nije desilo. Naprotiv, lider PS je opozicione lidere govorom mržnje i uvredljivim jezikom nazvao ‘hajvanima’, koji može imati dva smisla – budale ili stoka“, kaže Miftaraj.
Prema njegovim riječima, stvara se utisak da se PS, bar u javnosti svojim djelovanjem, uzdržava od prava da formira sljedeću vladu, stvarajući atmosferu i klimu podele i polarizaciju protiv svih.
Ali analitičari vide i druge moguće scenarije, kao što je formiranje manjinske vlade od opozicionih političkih partija, barem sa nevećinskim zajednicama. Ovaj scenario je, kaže Miftaraj, moguć, ako postoji politička volja među tri opozicione političke stranke.
“Pod uslovom da nađu zajednički jezik i da se najmanje dvije opozicione stranke slože da mesto premijera pripadne jednoj od njih, usaglase vladin program i usaglase stavove u vezi sa dijalogom Kosova i Srbije i drugim važnim pitanjima, kao što su odnosi sa EU, kaznene mjere itd“, rekao je on.
DPK je i danas po ko zna koji put izjavom lidera Memljija Krasnićija isključila mogućnost koalicije sa PS. Takav stav imaju i DPK i ABK-Inicijativa.
Bez obzira ko bude formirao vladu početkom sljedeće godine Kosovo ulazi u novu političku krizu jer je vrijeme izbora predsjednika Kosova za šta je neophodno da u sali prilikom glasanja bude najmanje 80 poslanika, što je prema sadašnjoj situaciji i raspoloženju teško ostvarljivo.
Vrlo je vjerovatno, smatraju stručnjaci, da će Kosovo najkasnije u martu ići na nove parlamentarne izbore.