- Moje najave iz novembra prošle godine, da Uprava obrađuje dva predmeta čija je sadržajna suština da je velika količina deponovanog keš novca u jedinici vremena od godinu dana, realizovana kod jedne poslovne banke, su procesuirane ka nadležnim državnim organima. Uprava je te podatake i dokumentaciju skupila u saradnji sa stranim finansijskim službama i domaćim zakonskim obaveznicima. Radi se o dva predmeta i novčana sredstva su deponovana kod iste poslovne banke, rekao je Portalu Analitika direktor Uprave Predrag Mitrović.
Sumnjivi novac: Upitan da li se proslijeđeni slučajevi tiču „slučaja Šarić”, Mitrović je kazao da se ove dvije transakcije ne mogu dovesti u vezu sa firmama Darka Šarića. Pri tom, Mitrović nije želio da saopšti ime poslovne banke kod koje su sredstva deponovana i koja je suma u pitanju. Prema pouzdanim saznanjima Portala Analitike, milionski sumnjivi keš je, u ta dva slučaja, deponovan kod NLB Montenegrobanke. Direktor Uprave za sprječavanje novca nije želio ni da potvrdi ni da demantuje saznanje našeg portala.
No,više izvora Portala Analitika potvrdilo je da je sumnjivo deponovanje novca obavljano na računima nerezidenata, jednog kosovskog i kineskog državljanina. Prema tim informacijama, NLB Montenegrobanka je problematičnu transakciju novca na račun kosovskog i kineskog državljanina prijavila Upravi u redovnoj proceduri ali na tu transakciju nije stavila oznaku sumnjivosti, što je po Zakonu morala da učini.
Nemar ili pranje novca: U ovom slučaju je još rano govoriti da li je riječ o nemaru ili pranju novca. Po pravilu, pranje novca je veoma teško dokazivo krivično djelo svugdje u svijetu: banke svoj nemar pravdaju činjenicom ne žele da transakciju svoga klijenta unaprijed označe sumnjivom, bacajući tako sjenku sumnje na svoje klijente bez jasnih dokaza.
Pravila su, ipak, jasna. Tako, na primjer, ukoliko klijent banke proda nekretninu, banka ima 48 časova da saldira transakciju, a u tom vremenu Uprava ili Tužilaštvo, mogu da blokiraju transakciju ukoliko utvrde da ima indikatore sumnjivosti.Prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, i banka može označiti neku transakciju sumnjivom, ali se to u praksi kod nas veoma rijetko dešava.
NLB prijeti novčana kazna: Ukoliko se pokaže da se u konkretnom slučaju radi o pranju novca, NLB Montenegrobanka bi mogla da ima problema. Prema slovu Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma član 92, ukoliko se pokaže da NLB banka nije poštovala procedure, kazniće se novčanom kaznom, od pedesetostrukog do tristastrukog iznosa minimalne zarade.Banka je dužna da, prema istom Zakonu, prilikom svake transakcije čija vrijednost prelazi 15.000 eura ili prilikom više međusobno povezanih transakcija - obavi identifikaciju i provjeri te transkacije.
Pranje novca i finansiranje terorizma su vidovi kriminala koji bilježe najveći rast učestalosti u svijetu. U Crnoj Gori su, do sada, bile svega tri presude za krivično djelo pranja novca. Da li će dva proslijeđena slučaja istovremeno značiti i rigoroznu primjenu zakona?
P.Zečević