„U potpunosti smo posvećeni proširenju kao najvećoj geopolitičkoj investiciji za mir i bezbjednost, za naš narod i naš kontinent. Ovo je takođe bila centralna tema samita Zapadnog Balkana kojim sam predsjedavao dan prije Evropskog savjeta“, izjavio je Košta u svom prvom govoru u Evropskom parlamentu od kada je izabran za predsjednika Evropskog savjeta.
Kazao je da šest zemalja Zapadnog Balkana, Ukrajina i Moldavija naporno rade na ispunjavanju svojih obaveza, prenosi N1.
„Nema sumnje da je budućnost ovih zemalja u našoj Uniji. Vrijeme je da ispunimo svoja obećanja kao što oni ispunjavaju svoja“, poručio je on.
Košta je takođe poručio da EU jasno podržava Ukrajinu dokle god je to potrebno u cilju postizanja sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira.
„Mir mora biti mir koji su izabrali Ukrajina i Ukrajinici. Zbog bezbjednost Ukrajine i Evrope“, kazao je Košta.
„EU i SAD su međusobno najveći partneri“
Na samitu Evropskog savjeta je razgovarano i o ulozi Evrope u svijetu, rekao je Košta i dodao da EU mora da obnovi odnose sa Velikom Britanijom i da radi na jačim transatlantskim vezama, ukorijenjenim u zajedničkoj istoriji i dubokim vezama sa SAD i Kanadom, „partnerstvu koje je decenijama podržavalo mir i ekonomski rast, zasnovano na zajedničkim vrijednostima i interesima“.
„EU i SAD su međusobno najveći trgovinski i investicioni partneri. U interesu je obje strane da nastave da gaje stabilan, uravnotežen i predvidiv trgovinski odnos. Radujemo se bliskoj saradnji sa novom američkom administracijom na unapređenju pozitivne i poštene ekonomske saradnje i radu na prosperitetu i bezbjednosti kao našim zajedničkim prioritetima dok, naravno, štitimo sopstvene interese“, kazao je Košta.
On je dodao da EU treba da ojača bilateralne i multilateralne odnose s trećim zemljama, zasnovane na zajedničkim interesima, prosperitetu i prioritretima kao što su klimatska akcija, održivi razvoj ili smanjenje siromaštva i bolesti.
Multipolarni svijet, dodao je, otvara nove mogućnosti za Evropu i zahtijeva prilagođene pristupe.
„Zemlje EU povećavaju svoje budžete za odbranu“
Predsjednik Evropskog savjeta je rekao da je EU stub međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima i da pordžava principe suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nepovredivosti granica.
EU je projetak mira, ali da bi se očuvao mir, istakao je, EU treba da preuzme veću odgovornost za svoju odbranu, stratešku autonomiju i suverenitet.
Zbog toga, kako je dodao, zemlje EU od 2014. i posebno od 2022. povećavaju svoje budžete za odbranu, a očekuje se da 23 članice koje su saveznici NATO u odbranu ulažu više od dva odsto.
„U potpunosti koristimo nove alate koje imamo da bismo povećali proizvodnju municije i nabavili najhitnije i najkritičnije odbrambene proizvode“, rekao je Košta.
On je najavio neformalni sastanak evropskih lidera o odbrani za 3. februar, kojem će prisustvovati i generalni sekretar NATO Mark Rute i britanski premijer Kir Starmer.
„Ovo je prvi put da će se evropski lideri okupiti na sastanku koji je isključivo posvećen odbrani. Da pripremimo teren za naredne odluke koje ćemo morati da donesemo i da damo političke smjernice za Bijelu knjigu o odbrani koju pripremaju Evropska komisija i visoki predstavnik“, kazao je Košta.
EU, prema njegovim riječima, mora da postane otporniji, efikasniji, autonomniji i pouzdaniji bezbjednosni i odbrambeni akter jer će na taj način postati jači transatlantski partner, uključujući i u kontekstu NATO.
„Konačno, odbrana i konkurentnost idu ruku pod ruku. Ulaganje u odbranu na integrisan način, uz izgradnju sigurne mreže evropskih lanaca snabdijevanja, energetske autonomije i inovativne industrije, može podstaći naše ekonomije i otvaranje novih radnih mjesta“, naveo je Košta.