-Rekao bih da je u pitanju više motiva. Prvi, koji je po mom mišljenju i primaran, jeste da su u Vladi svjesni kako je u vremenu krize naročito važno voditi računa o principu socijalne pravičnosti odnosno što pravednijeg rasporeda tereta prilagođavanja uslovima krize, pa u tom smislu i žele poslati jasnu poruku kako su svjesni da "standarde u ponašanju" kreiraju oni koji su na vrhu upravljačke ljestvice, kazao je Kostić za Portal Analitika.
Vlada je zatražila od Skupštine da smanji plate poslanicima sedam odsto kao što je to urađeno sa ministarskim zaradama kroz paket mjera štednje koje su pratile ovogodišnji rebalans budžeta. Prema predlogu izvršne vlasti, plate zaposlenima u svim regulatornim agencijama, moraju se svesti na nivo zarada koje su u državnoj upravi, a sav višak prihoda koje regulatori ostvare davaće državnom budžetu.
- Drugi po rangu motiv koji, takođe, nije bez značaja, jeste izvjesna ušteda u budžetu i na izvjestan način jačanje prihodne strane budžeta od eventualno neutrošenih prihoda regulatornih agencija. Sada je svaki prihod ili ušteda značajan bez obzira o kome se iznosu radi. Situacija ni sada ni u doglednom periodu neće dozvoljavati nikakve neracionalnosti, naveo je Kostić, koji ima opravdanja za ovaj potez.
-Na kraju, mislim, da je neophodno imati u vidu, ono na šta često zaboravljamo u ovakvim situacijama jer smo svi pod snažnim utiskom o "pravednoj" raspodjeli tereta krize - a to je da će motivacija i posvećenost u obavljanju posla onih na koje se odluka bude odnosila biti pod snažnim uticajem ovakve mjere. Jednu politiku nikada nije moguće promijeniti, a da se pri tome ne mijenja i druga, zaključio je Kostić.