"Tržište nije mehanizam niti etičkih normi, niti socijalne pravde. Tržište je mehanizam usklađivanja cijena zavisno od ponude i tražnje. Znam da bi svi voljeli da mehanizam funkcioniše na etičkim kategorijama, ali stvarnost je drugačija. Tražnja nije promijenjena i to je osnovna stvar. Kad tražnja nije promijenjena, ne postoji nijedan razlog da bi oni, koji su formirali cijene tako kako su ih formirali, sada ponovo kalkulisali sa njima na niže. Iskustveno je potvrđena činjenica da je kretanje cijena na dolje vrlo rigidan proces i da se to vrlo rijetko dešava", kazao je Kostić.
Kostić objašnjava da su inflaciona očekivanja na sceni i ugrađena su u postojeće cijene i to, kako dodaje, još više ide u prilog tome da se neće desiti snižavanje cijena.
"Siguran sam da danas više niko ne postoji koji vjeruje da inflacija u budućnosti neće rasti i to je još jedan prilog tome da se snižavanje cijena neće desiti".
Kostić napominje da ukoliko cijene goriva na svjetskom tržištu i dalje budu rasle, vrlo brzo će se istopiti benefit potrošačima u dijelu smanjenja akciza.
"Radi se o tome da na cijenu goriva ne možemo uticati, mi za to nemamo mehanizam, ni mnogo snažnije ekonomije nemaju mehanizam za to, a na djelu je potpuna neizvijesnost u dijelu snabdijevanja energentima svjetske potrošnje iz prostog razloga jer je u toku rat u Ukrajini, a sa druge strane što je korona napravila da postoji jedan poremećeni lanac snabdijevanja, što je sve zajedno, uz potrebu za dinamiziranjem ekonomskog rasta, podiglo cijene energenata i sva je prilika da se taj proces neće brzo okončati", zaključio je Kostić.