
„Akcize na gorivo su jedna od najznačajnijih stavki u punjenju budžeta i prostora za njihovo smanjenje svakako ima, ali treba imati na umu da se time smanjuju budžetski prihodi“. naveo je Kostić.
On ističe da je ključni faktor pad tražnje za naftnim derivatima u uslovima pandemije koronavirusa.
„Sigurno da je sad, u vrijeme zdravstvene krize, privredi i građanima svaka pomoć dobrodošla. Međutim, problem je i u finansiranju državnih rashoda, jer država, ako ih ne može pokrivati iz izvornih prihoda, mora da se zadužuje“, napominje Kostić.
Portparol SDP-a Mirko Stanić ističe da bi se usvajanjem njihove inicijative za smanjenje akciza značajno uticalo na pad cijena goriva, jer je posljednje povećanje od 9 centi po litru, uz 2 centa PDV, pa još 2 centa zbog povećanja PDV-a, dovelo do toga da gorivo u Crnoj Gori bude skuplje nego u mnogim zemljama EU, uključujući Poljsku, Češku, Austriju, Luksemburg i mnoge druge.
„Na današnji dan u cijeni litra supera od 1.27 i 1.30 eu plaća se čak 77 centi akciza i PDV, a na 1.13 dizela 63 centa, što znači da građani plaćaju preko pola vrijednosti samog goriva državi. Povećanje koje se dešava već 4 kruga zaredom, a tri puta ove godine, će biti još veće kako se bude oporavljala cijena goriva na svjetskim berzama“, naglašava Stanić za Portal Analitika.
To će, konstatuje, biti ogroman udar za građane i privredu koji još trpe posljedice koronavirusa i negativnih efekata po crnogorsku ekonomiju.
„Briga o standardu građana se ne može voditi samo na riječima, već se mora pokazati i na djelima. Prava prilika će biti kad se bude glasalo o predlogu SDP da se smanji akciza na gorivo za 15 odsto, čime bi se litar dizela, koji koristi preko 72 odsto vozila u našoj zemlji, smanjio na granicu od oko 1 eura. Problem sa previsokom cijenom goriva je i to što je cijena goriva tradicionalno u Crnoj Gori "ugrađana" u brojne robe i usluge u našoj zemlji, tako da pretjerano povećanje osjete svi tako što plaćaju veće cijene. Do povećanje cijena goriva dolazi neprekidno od novembra mjeseca kad je cijena eurosupera 98 bila 1.13, a danas je 1.30 eura, eurosupera 95 1.09, a danas je 1.27 eura, dok je cijena dizela povećana sa 0.97 na 1.13 eura“, zaključuje Stanić.
Prema posljednjem obračunu maloprodajnih cijena naftnih derivata koji je objavljen za period od 14 kalendarskih dana (od 2. do 16. marta 2021. godine), akciza za BMB 95 i BMB 98 iznosi 0,549 eura, dok je za eurodizel 0,44 eura.
Kada je u pitanju PDV, za BMB 95 i BMB 98 porez na dodatu vrijednost iznosi 0,22 eura, dok za eurodizel iznosi 0,19 eura.