On je ocijenio da rat koji se dešava u srcu Evrope već negativno utiče na ekonomske tokove u Evropi i svijetu, što se može vidjeti kroz momentalni rast cijena nafte, ali i plemenitih metala koji predstavljaju uobičajeno pribježište kada nastupi iole značajniji oblik neizvjesnosti.
– Koliki će taj uticaj biti, zavisi najprije od toga koliko će sukob trajati, potom i od vrste sankcija koje će bi-ti uvedene Rusiji od strane zemalja razvijenog Zapada, obima devastacije ukrajinske ekonomije i konačno od toga kako će sve to percipirati svjetska robna i novčana tržišta - svjetske berze – istakao je Kostić, koji je predsjednik Crnogorskog udruženja poslodavaca.
Kostić smatra da će se opet doći do situacije da će negativne posljedice biti u korelaciji sa performansama svake ekonomije ponaosob i ste-penom njene ,,spremnosti“ za amortizovanje eksternih šokova.
– Ako kriza potraje, sasvim je izvjestan dalji rast cijene energenata, a u datoj situaciji, koja već ima inflacione tendencije, nije potrebno govoriti šta to znači – poručio je Kostić.
Komentarišući to kako će sankcije koje zapadne zemlje spremaju Rusiji uticati na ekonomska kretanja, Kostić je naveo da će njihov obuhvat i intenzitet biti dodatni otežavajući faktor.
– Nemoguće je da u globalizovanoj ekonomiji sankcije nemaju i obrnuto dejstvo na sve kroz devastiranje ruske ekonomije. U svakom slučaju, obim i težinu ekonomskih posljedica je veoma teško predvidjeti, ali ono što je sigurno jeste sljedeće - sa rastom krize raste pesimizam na berzama, što će reći rastu cijene, sa time se usporavaju ili odlažu investicije, a lanci snabdijevanja postaju komplikovaniji i skuplji – upozorio je Kostić.
Sve to, kako ukazuje, dovodi do usporavanja i komplikovanja ekonomskog oporavka svjetske ekonomije, a tražnja je na višem nivou od ponude što je još jedan značajan faktor u prilog daljeg pritiska na cijene.