On je podsjetio i da se Vlada oslonila na procjenu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
“Čini mi se da se Vlada u procjeni prihoda od turizma u ovoj godini oslonila na procjenu MMF, koja je na tom nivou, pa se ne mogu oteti utisku da je autoritet te međunarodne organizacije bio značajniji od realne utemeljenosti procjene. MMF je nerijetko griješio u raznim prognozama, što nije njegova osobenost, već karakteristika svih koji se bave procjenom, pa se lako može desiti da to bude i sada.Ako mora, onda neka to bude greška koja će nas obradovati. Ipak, moram reći, da mi se procjena čini ambicioznom, imajući u vidu da je maj, a da je situcija sa korona virusom daleko od stabilne, što smatram ključnim činiocem uticaja na ostvarenje turističkih prihoda u ovoj sezoni”, navodi Kostić.
Dodatno, ukazuje, platežno sposobna tražnja je oslabila, i kod nas i u regionu, a mi, vjeruje, možemo u ovoj godini računati najvećim dijelom na taj priliv.
“Vjerujem i da će želja za putovanjem zbog raznih ograničenja u prethodnoj godini biti ekstremno izražena kod građana svih zemalja, ali udovoljavanje toj želji će stajati pod nizom ekonomskih, socijalnih, organizacionih, operativnih praktičnih i političkih činilaca. Ostaje pitanje u kolikom obimu i gdje će ta želja biti realizovanana kojim odredištima? Nadajmo se da ćemo biti izbor za većinu njih”, navodi Kostić.
Pored zdravstvene bezbjednosti Cme Gore, kao i platežne moći potencijalnih turista, sezona će, ističe, zavisiti i od dva najhitnija faktora.
“To je sposobnost turističkih subjekata u pripremi sezone zbog odsustva resursa usljed pandemije, kao i odsustvo opštih uslova za valjanu realizaciju pripreme turističke sezone u vidu nedostataka brojnih relevantnih informacija kao odgovorna upite turoperatera o funkcionisanju u kovid uslovima i slično. Drugi faktor odnosi se na avio-dostupnost, odnosno neizvjesnost u pogledu operabilnosti nove nacionalne avio-kompanije i mnogih nepoznanica u vezi s njom koje već bilježe negativan uticaj na izglede sezone”, ocjenjuje Kostić.