Abiznis

Američki investitor izašao iz najveće hotelske grupacije u Crnoj Gori

Kostić za osam miliona kupio akcije Strateksa u Budvanskoj rivijeri

Kostić, koji je od ranije vlasnik 15,23 odsto akcija Budvanske rivijere, kupio je akcije Strateksa po cijeni od 6,4 eura, što je dnevni rast od deset procenata

Nil Emilfarb i Miodrag Kostić Foto: Foto: Pobjeda
Nil Emilfarb i Miodrag Kostić
PobjedaIzvor

Beogradska i budvanska kompanija iz američke Strateks grupe Nila Emilfarba prodala je juče za 7,9 miliona eura svoj udio u Budvanskoj rivijeri srbijanskom biznismenu Miodragu Kostiću i time izašla iz najvećeg hotelsko-turističkog preduzeća u Crnoj Gori.

Trgovina

Prodaja je obavljena na Montenegroberzi kroz četiri transakcije, posredstvom Hipotekarne banke i brokerske kuće Bull and Bear. Akcijama je trgovano po cijeni od 6,4 eura, što je dnevni rast cijene od deset odsto, a otkupile su ih dvije Kostićeve kompanije, od kojih je jedna AIK banka, koja već posjeduje 15,23 odsto akcija HG Budvanska rivijera. Tako se najbogatiji čovjek u Srbiji učvrstio u vlasništvu Budvanske rivijere sa skoro trećinom udjela i postao najozbiljniji kandidat za privatizaciju ovog preduzeća.

- Članice sistema MK grupe su na Montenegroberzi kupile 12,1 odsto akcija HG Budvanska rivijera. Ovom transakcijom naš ukupni vlasnički udio u HG Budvanska rivijera iznosi 28,7 odsto, čime potvrđujemo ranije iznijete strateške planove o širenju poslovanja u Crnoj Gori - saopšteno je Pobjedi u Kostićevoj kompaniji.

Strateks je u Budvanskoj rivijeri imao 15,23 odsto vlasništva i u toj kompaniji kažu da su sve prodali Kostiću, sa kojim su od 2016. imali sklopljeno strateško partnerstvo.

U saopštenju dostavljenom medijima, Emilfarb je juče istakao da je nakon šest dugih godina i vjere u projekat i viziju Budvanske rivijere, odlučio da je vrijeme da se povuče.

- Uvjereni smo da je nakon mnogo iznevjerenih dogovora, rokova i neisplaćenih dividendi jedini put ka uspjehu realizacija sopstvenih projekata, koji nijesu uslovljeni odlukama Vlade i politike. Nakon projekta Dukley gardens, koji sa ponosom nastavljamo da razvijamo, ljetnju sezonu započinjemo sa projektom Nikki beach. Ova saradnja sa reprezentativnim američkim brendom predstavlja novo poglavlje u našem poslovanju uz nadu da će neki novi investitori nailaziti na veće razumijevanje i bolju biznis atmosferu, poručio je Emilfarb.

Problemi

On se i ranije žalio na „partijsko upravljanje“ Budvanskom rivijerom, za koje je tvrdio da je ekonomski neodrživo, te da onemogućava ozbiljne investicije i transformaciju u modernu hotelsku grupu. Strateks je najveći američki investitor u Crnoj Gori, u kojoj posluje od 2006. godine. Od tada je, kako tvrde u njegovoj kompaniji, u projekte u našoj državi uložio više od 140 miliona eura.

Emilfarb je 2011. sa Ukrajincima Igorom Čapljiginom i Igorom Peljuhnom preuzeo završetak projekta stambeno-turističkog kompleksa na Zavali, nakon finansijskog kraha ruskog investitora Sergeja Polonskog i njegove kompanije Miraks, koja je prodala 60 odsto stanova u gradnji. Strateks je, da bi sačuvao svoju i investicije drugih kupaca, završio gradnju rezidencijalnog naselja koje je preimenovao u Dukljanske vrtove i otvorio 2015. godine.

Nešto ranije preuzeo je upravljanje Lukom Budva sa namjerom da gradi modernu marinu u metropoli crnogorskog turizma, u čemu nije uspio zbog nepostojanja planskih dokumenata. Planirano je bilo i da mu se u tome pridruži turska Dogus grupa, ali je nakon negodovanja lokalnih vlasti investitor iz Turske odustao od projekta. Zakup Luke Budva na snazi je do 2027. godine, ali su predstavnici nove Vlade nedavno najavili raskid ugovora sa Strateksom.

U okviru Budvanske rivijere trenutno posluje pet hotela – „Slovenska plaža“, ,,Aleksandar“, ,,Palas“, ,,Kastellastva“ i ,,Mogren“. Prethodno je tadašnja Vlada odlučila da iz njenog vlasništva izdvoji hotele ,,Sveti Stefan“ i ,,Miločer“, koji su u dugoročnom zakupu kompanije Adriatik propertis, i 2019. ih objedinila u novo preduzeće Sveti Stefan hoteli, za koje je odlučeno da neće biti predmet privatizacije. Na preduzeće Sveti Stefan hoteli preslikano je vlasništvo Budvanske rivijere. U oba preduzeća većinski vlasnik je država sa 58 odsto akcija.

Portal Analitika