
U cilju zaštite stanovništva i cjelokupnog područja Donjeg Grblja, a posebno u cilju zaštite ukupnog biodiverzteta i turističkog imidža ovog područja, Opštinski odbor DPS Kotor tražio je od Skupštine opštine Kotor da u dnevni red današnje sjednice uvrsti apel upućen Vladi Crne Gore da obustavi namjeru davanja koncesije na eksploataciju kamena i proširenje ležišta kamenoloma Platac u Donjem Grblju, koje je planirano kroz Nacrt koncesionog akta za ležište Platac.
OO DPS Kotor podržava stav mještana i rukovodstva Mjesne zajednice Savina u iskazanoj želji da se obustavi namjera davanja koncesije od strane Vlade Crne Gore kroz Nacrt koncesionog akt za ležište Platac, te smatramo da je davanje koncesionog akta za kamenolom trajno štetna za mještane i cjelokupno područje Donjeg Grblja.
„Takođe, naglašavamo činjenicu da je predmetno koncesiono područje dio Plana zaštićenog Parka prirode Platamuni, te Nacrt koncesionog akta smatramo kontradiktornim u pogledu normirane zaštite biljnog i životinjskog svijeta na tom području. Tvrdimo da bi dalja eksploatacija i proširenje ležišta kamenoloma Platac trajno narušila turistički imidž područja Donjeg Grblja koji je glavni izvor prihoda za većinu domicilnog stanovništva“, navedeno je u dopuni dnevnog reda za IX sjednicu SO Kotor u koji je Analitika imala uvid.
Cijelo područje Donjeg Grblja nalazi se u obuhvatu Zaštićene okoline (bafer zona) Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora. Opština Kotor je još 2019.godine dostavila Primjedbe na Nacrt Državnog plana eksploatacije mineralnih sirovina za period od 2019-2028 godine.
„Primjedbama na Nacrt plana traženo je da se isključi mogućnost novih eksploatacionih polja u obuhvatu bafer zone Područja Kotora, a koja obuhvata djelove teritorija opština Kotor, Tivat i Herceg Novi i da se nakon isteka postojećih koncesionih ugovora pristupi sanaciji i rekultivaciji kamenoloma. Te primjedbe, nažalost, nijesu uvažene“, dodaje se u dokumentu dostavljenom SO Kotor.
Državni plan eksploatacije mineralnih sirovina za period od 2019-2028 godine prikazuje zonu zaštićenog Područja Kotora, ali ne i njegovu bafer zonu. Većina kamenoloma u Kotoru nalazi se u bafer zoni, koja uživa isti nivo zaštite kao i zaštićeno područje. Sa tog aspekta nije prihvatljivo da se dalje uzrokuje promjena reljefa i negativni uticaj na pejzaž zaštićenog Područja.
„Rudarska aktivnost neminovno dovodi do negativnih uticaja na životnu sredinu. U prvom redu, negativni uticaji eksploatacije i obrade mineralne sirovine se odnose na značajniju promjenu reljefa - uticaj na pejzaž, povećanu buku i zagađenje vazduha izduvnim gasovima i kamenom prašinom“, ističe se u dokumentu dostavljenom lokalnom parlamentu.