“Ovim putem informišemo i da su pregovori sa Srpskom pravoslavnom crkvom započeti još 2012. godine, zbog čega smatramo neophodnim da Temeljni ugovor bude potpisan u što kraćem vremenskom roku”, napominje on.
Govoreći o Temeljnom ugovoru sa Srpskom pravoslavnom crkvom, Kovač napominje da je došlo do odrđenog revidiranja dokumenta u normativnom djelu, kao i u preambuli Ugovora.
“Ove izmjene suštinski ne mijenjaju svrhu samog Ugovora, ali u potpunosti usklađuju nacrt teksta Ugovora sa pravnim poretkom Crne Gore”, navodi Kovač.
Na pitanje Euronews Srbija da li bi potpisivanje Temeljnog ugvoora sa SPC mogao da ugrozi opstanak Vlade, Kovač odbacuje takvu mogućnost.
“Naprotiv, vjerujemo da će upravo taj čin dovesti do višeg nivoa demokratije u državi koja uvažava identitet svakog ljudskog bića i pravo na slobodu vjeroispovesti, koje je zagarantovano međunarodnim pravom i ustavima svih liberalno-demokratskih država, pa tako i Ustavom Crne Gore”, zaključuje on.
Kovač napominje da su svi ugovori nastali kao logičan slijed prepoznatih potreba, odgovornog partnerskog odnosa i pristupa.