Kako je kazao, "u tradiciji našeg naroda i kroz Zakonik knjaza Danila i kroz Sretenjski ustav i brojne druge zvanične dokumente bila je sloboda i jednakost za sve."
Dodaje da smo u današnjoj Crnoj Gori imali slučaj da su vjerske slobode prvo bile ugrožene pokušajem da se otme imovina najvećoj vjerskoj zajednici.
„A sada nakon tog perioda imamo nastavljače te politike koji nisu u ime Crne Gore u UN osudili čin spaljivanja Кurana, svete knjige muslimana. Naravno na to nije reagovalo burno ni javno mnjenje u Crnoj Gori a pogotovo ne najuticajniji mediji kojima su inače članci i vijesti prepuni priče o multikonfesionalnosti, multikulturalnosti i tome slično. Crna Gora se u svom glasanju u UN pridružila najvećim zapadnim zemljama koje su obrazložile kako je osuda spaljivanja u suprotnosti sa njihovim stavom o ljudskim pravima i slobodi izražavanja. I tako se država Crna Gora opet našla u jednoj apsurdnoj situaciji u kojoj ona sama putem svojih organa i predstavnika podržava takve načine ostvarivanja ljudskih prava i slobode izražavanja kakvo je predmetno spaljivanje Кurana a sa druge strane prejudicira i sumnja kakav je to moj položaj ruku i prstiju bio prilikom intoniranja državne himne na nekom događaju mnogo manjeg značaja od onih koje organizuju UN. Dakle Crna Gora se izjasnila: Spaljivanje Кurana je ljudsko pravo i sloboda izražavanja a položaj nečijih prstiju, mahinalan i slučajan, treba do kraja ispitati. Ugled multi ovakve i onakve Crne Gore nisu narušili oni koji su rekli da je spaljivanje Кurana demokratska tekovina već onaj kome su se prsti sumnjivo pomjerali prilikom intoniranja himne pa je eto to neko mogao da shvati pogrešno i zato ga treba izvesti pred sud. Кo hoće da bude pošten ovdje je sve jasno“, naveo je Kovačević.
Dodaje i da se juče desio napad velikog broja medija na vjerska prava i slobode građana Crne Gore, među kojima je, kako kaže, i on sam.
„Oni koji nisu pravoslavni hrišćani, koji ne prisustvuju liturgijama i sabornim molitvama, hoće da nama koji prisustvujemo odrede kako i za koga treba da se molimo. Gospodo, naše je neotuđivo pravo i ustavom zajemčena vjerska sloboda da prisustvujemo službama i obredima naše vjerske zajednice, da se tamo molimo za duše onih za koje mislimo da treba. Zato ovaj jučerašnji udar na vjerske slobode u Crnoj Gori treba posebno istaći i preduzeti sve pravne radnje da se naša vjerska prava i slobode zaštite. Da ne dođemo do situacije u kojoj prvo moramo otići u policiju da prijavimo za koga idemo u hram da zapalimo svijeću pa da nam onda oni kažu možemo li ili ne. Ne damo svetinje“, poručio je Kovačević.