Kako navode, žene u Crnoj Gori koje su uspjele da prevaziđu prepreke neprijateljskog političkog i ekonomskog okruženja i zadatih društvenih uloga i iskorače u javno i političko danas su suočene sa političkim nasiljem koje, ni u približnoj mjeri, ne pogađa njihove muške kolege.
"Kulminacijom nasilja u javnom diskursu u prethodnih par godina posebno su pogođene žene, političarke, novinarke, aktivistkinje. One su izložene nasilju koje nije motivisano samo političkim razlikama, već čiji je cilj da ih degradiraju kao žene i isključe iz učešća u političkom i javnom životu", navodi se u saopštenju.
U javnoj sferi, a naročito na društvenim mrežama, žene su sve više izložene mizoginiji i seksizmu, navode iz CDT-a, ali i posebnoj vrsti orkestriranih kampanja defamacije, ponižavanja i diskreditacije.
Kako navode, samo u prethodnoj godini CDT je zabilježio više desetina kampanja na društvenim medijima čiji je cilj bio daomalovaže, ućutkaju i zastraše političarke i žene koje su se uopšte usudile da učestvuju u javnom životu.
"Njihova aktivistička potreba je kontinuirano izlagana podsmijehu i osudi za „miješanje u sve“. Njihova predanost i gorljivost u odbrani svojih stavova diskreditovani su kao iracionalnost i histerija. Vrijednost njihove žustre argumentacije je umanjivana mizoginim lekcijama o lijepom ponašanju. Njihova uvjerenja su označavana raznim sinonimima za ludilo i etiketama koje nijesu dobijale njihove muške kolege. Njihove godine, frizure, odjevne kombinacije i fizički izgled bili su predmet najvulgarnijih seksističkih napada – u riječi ili karikaturi", navode u saopštenju.
Dodaju i da smo kao društvo dopustili da anonimna ekstremizovana gomila odlučuje koga će isključiti iz javnog života. A njihova meta češće od drugih bile su žene.
"Ovo stanje kompromituje temeljne principe demokratije jer ženama uskraćuje pravo da na ravnopravnim osnovama i slobodno učestvuju u političkom i javnom životu", navodi se u saopštenju.
Zbog toga, kako kažu, pozivaju političke lidere i nosioce javnih funkcija da zauzmu čvrst stav protiv mizoginih napada usmjerenih na žene.
"Pozivamo tužilaštvo da konačno preduzme odlučne korake na suzbijanju diskriminacije, mržnje i netrpeljivosti motivisane rodnim predrasudama. Pozivamo institucije nadležne za regulaciju medija da dosljedno i strogo sankcionišu svako ispoljavanje nasilja i diskriminacije nad ženama u medijima. Pozivamo poslanike i poslanice da u predstojećoj izbornoj reformi posebnu pažnju posvete regulaciji seksističkog jezika i govora mržnje u kampanjama i zaštite žene kandidatkinje od nejednakosti i zastrašivanja u izbornom procesu. Pozivamo organe javne vlasti da usvoje nove ili revidiraju postojeće etičke kodekse kako bi se dosljedno sankcionisali govor mržnje i mizogini istupi nosilaca javnih ovlašćenja, javnih funcionera i državnih i lokalnih službenika i namještenika", navode iz CDT-a.