U Crnoj Gori se, prema istraživanju ove NVO, prosjeku svakog petog dana u godini desi incident motivisan vjerskom, etničkom ili ideološkom mržnjom, odnosno sukob, prijetnja, fizički ili verbalni napad na ljude ili imovinu, a sve zbog različitog imena, uvjerenja, stava, pripadnosti.
“Ovaj podatak je samo vrh ledenog brijega, odnosno podatak dobijen analizom slučajeva koji su dospjeli u javnost. Ta radikalizacija je već odavno izašla iz okvira zapaljive retorike mržnje i sa interneta i stranačkih govornica se preselila u “stvarni život”, gdje je svoj iskaz dobila u brojnim radikalizovanim pojedincima i organizovanim radikalnim grupama”, rekla je Kovačević.
CDT je, kako je dodala, nedavno Nacionalnom timu za borbu protiv nasilnog ekstremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma (NOT) uputio inicijativu za organizovanje sjednice na kojoj bi se raspravljalo o djelovanju radikalnih grupa i pojedinaca, naročito u kontekstu medijskih objava u kojima se pominju čak i istrage pod sumnjom za krivično djelo terorizam.
“Na sve ovo većina relevantnih aktera u društvu godinama ćuti. Političke elite se skrivaju iza međusobnog optuživanja i relativizacije dok javnosti predstavljaju lažne umirujuće slike o stanju u crnogorskom društvu. Nadležni organi pomažu nečinjenjem, zatvaranjem očiju i neadekvatnom kaznenom politikom”, istakla je Kovačević.
U društvu je, prema njenim riječima,, kreirana atmosfera zastrašivanja i vođenja kampanje protiv svakog pojedinca ili grupe koja ne miri i javno govori protiv ovih, sve češćih i sve opasnijih, pojava.
“CDT uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije pokreće projekat čiji je cilj uključivanje najšire društvene zajednice u borbu protiv rastuće radikalizacije društva. U narednoj godini u saradnji sa NOT-om kao i drugim važnim društvenim akterima planiramo niz aktivnosti u crnogorskim opštinama. Dio naših aktivnosti biće programi podrške i obuke za predstavnike državnih organa koji se bave ekstremizmom i radikalizmom”, najavila je Kovačević.