On je kazao da je spajanje Rudnika uglja i Termoelektrane (TE) Pljevlja veoma važno sa aspekta ostvarivanja energetskih ciljeva Crne Gore, definisanih Strategijom razvoja energetike do 2025.godine.
- U prvom redu to je izuzetno važan korak ka stvaranju neophodnih preduslova za izgradnju drugog bloka u Pljevljima, saopštio je Kovačević za list Elektroprivreda, prenosi Mina.
Prema njegovim riječima, građani Pljevalja najdirektnije će osjetiti benefite od spajanja energetskih kapaciteta u njihovoj opštini, jer će se izgradnjom drugog termo bloka stvoriti neophodni preduslovi i za toplifikaciju grada.
Kovačević je naveo da je za kontinuiran rad termoelektrane potrebna sigurna isporuka dovoljnih količina uglja, podsjećajući da se prije samo nekoliko godina TE Pljevlja, upravo zbog nedostatka uglja, suočavala sa ozbiljnim teškoćama u radu.
- Generalno, to je uslov za punu optimizaciju rada dva sistema. U regionu, pa i šire imamo situaciju da su rudnik i termoelektrana većinom povezani sistemi, što takođe ide u prilog realizacije ovog projekta, poručio je Kovačević.
EPCG je, kako je dodao, u prošloj godini, puno i naporno radila na stvaranju pretpostavki za pronalaženje najoptimalnijeg rješenja u vezi spajanja.
- Nakon što je savjetnik-konzorcijum uradio Strategiju i Elaborat o finansijskoj analizi spajanja, sada je na akcionarima Rudnika uglja i EPCG da odluče o modelu i dinamici spajanja. Mislim da je sasvim realno očekivati da tokom ove godine dođe do realizacije projekta, smatra Kovačević.
Prema njegovim riječima, prošla poslovna godina, sasvim sigurno, jedna je od najtežih u EPCG.
- Rezultati nijesu ni približni onima koje smo predvidjeli bilansom, a podatak da ćemo je završiti sa skoro 40 miliona EUR gubitka, dovoljno govori o ozbiljnosti problema sa kojima smo se suočavali tokom cijele godine, objasnio je Kovačević.