Region

Kraj crveno-zelene koalicije

Izvor

(Specijalno za Portal Analitika iz Sarajeva)

 

Crveno-zelena koalicija, kako su politički rivali u Bosni i Hercegovini nazvali partnerstvo između Socijaldemokratske partije (SDP) i Stranke demokratske akcije (SDA), konačno je otišla u historiju. Za novog partnera SDP, odnosno njen lider Zlatko Lagumdžija izabrao je novoosnovanu stranku, Savez za bolju budućnost (SBB) BiH, čiji je predsjednik Fahrudin Radončić vlasnik „Dnevnog avaza“ i uspješan biznismen.

Riječ je o stranci koja je za veoma kratko vrijeme postigla nezapamćen uspjeh i postala značajan faktor na bosasnkohercegovačkoj političkoj sceni, a Radončić je, kako je neko primijetio, preko noći postao najpoželjniji politički partner u BiH. Atraktivne ponude za ulazak u vlast stizale su mu i od SDP-a i od SDA. Iako mu je čelnik SDA Sulejman Tihić nudio ulazak u vlast na način da SBB preuzme sve pozicije SDP-a, Radončić se, ipak, odlučio na koaliranje s Lagumdžijom.

0606domnarodaMeđusobne ucjene: Neprincipijelna koalicija SDP-a i SDA od samog osnivanja funkcionirala je na međusobnim ucjenama, nadgornjavanjima, političkim nadmudrivanjem i odmah nakon njenog osnivanja, poslije opštih izbora u BiH počela je da puca po svim šavovima.

Prva ozbiljnija pukotina u partnerskim odnosima te dvije stranke nastala je na pitanjima ustrojstva policije u Federaciji BiH, kada je SDA optužila SDP da želi staviti šapu na policijske agencije na svim nivoima. Koalicioni partneri su nakon toga počeli da se mimoilaze po mnogim pitanjima. Svađa crveno-zelene koalicije dostigla je kulminaciju nakon glasanja u Parlamentu BiH o državnom budžetu, koji je sveden na 950 miliona maraka. Stranka demokratske akcije usprotivila se činjenici da je budžet BiH smanjen, a da su, istovremeno, budžeti entiteta dobrano povećani.

Nakon glasanja SDA protiv predloženog budžeta, koji je usvojen uprkos protivljenju te stranke, Lagumdžija je najavio raskid koalicije i uputio zahtjev predsjedavajućem Vijeću ministara BiH Vjekoslavu Bevandi da smijeni ministre i zamjenike ministara iz SDA.

- Razlog nesaradnje sa SDA nije više budžet. Mi smo se u SDP-u uvjerili da ta stranka ozbiljnu „evropsku i državnu priču“ koristi za lokalne izbore i da se kreće ka radikalizaciji koja ne treba ni BiH, niti Bošnjacima. Odgovorno tvrdim da smo pristali na ultimatum SDA i pustili da država bude na privremenom finansiranju, da bi sada ušli u krizu za koju SDP ne bi želio da odgovara, jer bi to bila kriza koja bi bila direktno rušenje države - kazao je Lagumdžija.

S druge strane, nisu izostale ni optužbe SDA na račun dojučerašnjeg koalicionog partnera.

Lider SDA Sulejman Tihić udario je na najosjetljivije pitanje u FBiH, tvrdeći da je saznao da je Zlatko Lagumdžija obećao lideru Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Draganu Čoviću stvaranje trećeg, hrvatskog entiteta, što je Lagumdžija s gnušanjem odbacio. On je precizirao da su pozicije SDP-a jasne, a to znači „Sejdić - Finci” - DA, tri izborne jedinice - NE.

0606sulejmantihicUrušavanje države: Nepodržavanje budžeta od strane delegata Doma naroda Parlamentarna BiH iz reda SDA Tihić smatra neposrednim, formalnim razlogom za raskid koalicije.

- Pravi razlozi su neslaganje sa Zakonom o policiji za koji SDA smatra da ugrožava nezavisnost policije, suprotstavljanje SDA pokušaju SDP-a da izvrši totalne kadrovske promjene, te protivljenje pokušaju da se iz centrale SDP-a diktiraju i donose odluke o javnim preduzećima i institucijama - kazao je Tihić, naglašavajući da smanjenje budžeta BiH znači urušavanje države.

Nakon upućivanja zahtjeva državnom premijeru za smjenu ministara iz reda SDA, o čelnici SDP-a i SBB-a utanačili su principe saradnje ove dvije stranke i tako je rođena nova koalicija. Naime, Lagumdžija i Radončić potpisali su u Sarajevu protokol o principima uspostave saradnje dviju stranaka i utvrdili principe saradnje u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

Pomenutim principima naglašena je „neophodnost ubrzanja sveukupnih reformi u BiH radi bržeg ostvarivanja pretpostavki za članstvo u NATO-u i dobijanje kandidatskog statusa BiH u EU, a među prioritetima je i provedba presude u predmetu „Sejdić/Finci“ koja poodavno koči napredak BiH ka evroatlantskim integracijama, s obzirom da se predstavnici nacionalnih manjina u BiH ne mogu kandidirati za Predsjedništvo BiH, niti mogu biti delegati u Domu naroda, jer taj eksluzivitet, barem za sada, drže konstitutivni narodi (Srbi, Bošnjaci i Hrvati).

- Jedno od kapitalnih pitanja o kojem smo se složili jeste institucionalna borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, istakao je Lagumdžija, navodeći da su se u tom kontekstu fokusirali na uspostavljanje zakonodavnih i institucionalnih rješenja pitanja nelegalno stečene imovine.

Prema usuglašenim principima dviju stranaka, novi ministar sigurnosti bi trebao biti iz SBB-a BiH i to predsjednik ove stranke Fahrudin Radončić, koji bi zamijenio dosadašnje ministra iz SDA Sadika Ahmetovića. Savezu za bolju budućnost bi, prema dogovoru sa SDP-om, trebalo pripasti i mjesto zamjenika ministra finansija i trezora BiH, dok bi ministra odbrane BiH iz SDA Muhameda Ibrahimovića trebao zamijeniti kadar SDP-a.

Kako je dogovoreno, premijeri iz SDP-a iz Sarajevskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Unsko-sanskog kantona razriješiće dužnosti ministre iz SDA „te će se pokrenuti aktivnosti usaglašavanja sa SBB-om da se što prije deblokira vlast u tim kantonima“.

Neočekivana situacija: Predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić kazao je da je novonastala situacija za SBB, kao lidera opozicije, došla neočekivano te da su pregovori nastavljeni tamo gdje se stalo prije godinu i po.

- Mislim da ćemo našim ulaskom u politiku relaksirati mnoge odnose na nivou države i vratiti u politiku i polititičku praksu nešto što se zove riječ, poručio je Radončić.

Predsjedništvo SDA u ponedjeljak je na vanrednoj sjednici potvrdilo da koalicija sa SDP-om više ne postoji. Predstavnici SDA poručili su da neće odstupiti s pozicija jer, kako su naglasili, te pozicije nisu rezultat volje SDP-a ili neke druge političke stranke, već su rezultat volje građana iskazane na izborima.

- SDA je u koaliciju sa SDP-om ušla sa željom da za BiH napravi više nego što su to uradile ostale koalicije prethodnih godina. Nažalost, pokazalo se da su za SDP važniji stranački i lični interesi nego interesi države - kazao je predsjednik SDA Sulejman Tihić i dodao da su „posljednja dešavanja došla u teškom trenutku za BiH”.

On je ponovio da SDA neće odstupiti sa svojih pozicija te da će, kada za to dođe vrijeme, vidjeti kako će postupiti u Domu naroda. Za smjene kadrova SDA u kantonima Tihić tvrdi da su nezakonite jer su prekršene brojne odredbe poslovnika.

I aktuelni predsjedavajući Predsjedništva BiH i visoki funkcioner SDA Bakir Izetbegović poručio je da „SDA ima kapacitete zaustaviti poteze izbacivanja naših ministara iz Vijeća ministara”.

Već je sada jasno da slijede teški dani za ionako napetu scenu u BiH. Stranka demokratske akcije mogla bi blokirati rad institucija i izazvati novu krizu u ovj zemlji. Lagumdžija je poručio da bi izazivanje krize institucija (recimo: nedolaskom delegata SDA u Dom naroda) predstavljalo direktno antidejtonsko djelovanje, odnosno rušenje institucija BiH, izražavajući uvjerenje da do toga neće doći. Ocijenio je da je prioritet u trenutnoj konstelaciji da se deblokira Vijeće ministara BiH i da se u četiri pomenuta kantona uspostave vlade koje će biti efikasne.

0606radoncictekstFahrudin Radončić izjavio je da je sada SDA u jednoj vrsti šoka. „Radi se o stranci koja je 22 godine eksploatirala narod i živjela na grbači naroda. Radi se o stranci koja je duboko uvjerena da je narod tu samo za manipulacije, izborne prevare i vladanje pet bošnjačko-fundamentalističkih porodica. Oni će učiniti sve da ne odu s vlasti, jer kod njih nije kao u normalnim demokratijama vlast sredstvo da se pomogne narodu, već je vlast sredstvo da se pljačka, ubija, kao u slučaju Leutara i Ugljena i opstaje na kriminalu bez pravnih posljedica. Prema tome, oni će učiniti sve da se ne ispuni bošnjačka volja, budući da je 80 posto Bošnjaka na prošlim izborima, glasujući za SDP, SBB i druge stranke, kazali da žele promjene i prestanak vladavine SDA. Očekujem turbulentno vrijeme, ali bez velike drame. Oni će otići, jer je to volja naroda i otići će mnogo lakše nego što misle”, smatra Radončić.

Nepotrebno djelovanje OHR-a: Na pitanje da li očekuje reakciju visokog predstavnika u BiH ukoliko SDA bude paralizirala državne institucije u BiH, Radončić je odgovorio da postoji takva parlamentarna matematika da djelovanje OHR-a neće biti potrebno.

- Mislim da će se kroz dizanje ruku u svim parlamentima stvar riješiti u demokratskom duhu i unutar institucija BiH. Ako se izaslanici SDA ne pojave na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH, ući će direktno u antidejtonsku aktivnost i ona će biti zasnovana na tome da tri Bošnjaka blokiraju bošnjačku političku volju. Iskreno, ne očekujem toliku političku ludost, a čak da se ona i dogodi postoje i drugi načini da se blokada zaobiđe. Vijeće ministara uvijek može podnijeti ostavku i onda cijela procedura izbora ide ispočetka. Ako SDA bude koristio blokadu u Domu naroda, pokazat će da su politički glupani i antidržavni elementi - kaže Radončić.

Na današnjoj vanrednoj sjednici Predsjedništva te stranke, Radončić je potvrdio da prihvata mjesto ministra sigurnosti BiH i pozvao SDA da se ponaša konstruktivno, „kao što se SBB ponašao sve vrijeme dok je bio u opoziciji”.

Različiti su stavovi predstavnika ostalih političkih stranaka u BiH o novonastaloj situaciji koja u ovom momentu ide na ruku HDZ-u, koji se nikada nije pomirio s činjenicom da su „njihova hrvatska” mjesta u Federalnoj vladi zauzeli članovi „šestorke” Hrvatska stranka prava (HSP) i Narodna stranka Radom za boljitak, koju predvode braća Lijanović. Ukoliko razvoj situacije bude išao putem koji je trasirao Lagumdžija, hrvatska ministarska mjesta u Federalnoj vladi preuzeli bi kadrovi HDZ-a. No, kočnica tome još uvijek je činjenica da je OHR svojevremeno suspendirao odluku Centralne izborne komisije o nelegalnosti Federalne vlade, o čemu se aktuelni visoki predstavnik Valentin Incko ovih dana nije oglašavao.

Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potvrdio je da će SNSD podržati najavljenju rekonstrukciju Vijeća ministara, bez obzira na personalna rješenja. On smatra da je SDA napravila “grešku kada je ušla u opstrukcije, jer je drugih pet političkih partija bilo veoma odlučno da na pitanju budžeta BiH pravi konsenzuz i kompromis”. Iznio je stav da su se u SDA očigledno “prekombinovali i donijeli katastrofalnu političku odluku da ne glasaju za budžet”. Dodik je kazao da SNSD i SDS ne traže da predlože četvrtog ministra za Vijeće ministara BiH, već da jedan Bošnjak koji će doći umjesto SDA bude teritorijalno iz RS.

Predsjednik SDS-a Mladen Bosić nada se da će ova kriza, u koju je upala skupštinska većina, a samim tim i Vijeće ministara, „biti u najkraće vrijeme razriješena u interesu građana BiH“.

0606iyetbegoviciinckoSocijaldemokratska unija (SDU) BiH pozvala je OHR i visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da donese odluku o raspisivanju prijevremenih opštih izbora koji bi trebali biti održani zajedno s predstojećim lokalnim izborima, a zbog, kako su naveli, teške političke situacije u BiH.

Teatar apsurda: Predsjednik SDU-a BiH Nermin Pećanac kazao je novinarima da, s ovakvom političkom situacijom u BiH, neće pogriješiti ako kaže da „dolazi u pitanje i sam opstanak BiH”.

I Stranka za BiH (SBiH) smatra da bi zajedno s predstojećim lokalnim izborima u BiH trebalo održati i opšte izbore. Potpredsjednik SBiH, reditelj Gradimir Gojer poručio je da su u BiH trenutno na sceni „zbunjujući teatar apsurda”, lideri i „liderokratija” koja potpuno zanemaruje građanina BiH i čovjeka.

Lider Partije demokratskog progresa (PDP), pak, vjeruje da neće biti nikakvih promjena u Vijeću ministara BiH. On smatra da su trenutna dešavanja samo predstava uoči lokalnih izbora u BiH i da će se za petnaestak dana sve smiriti, a da će Vijeće ministara i politička scena u BiH ostati isti.

U svakom slučaju, politička scena u BiH se ponovo uzburkala. Ovoga puta ona je uokvirena granicama Federacije BiH, dok Republika Srpska stoji po strani i mirno posmatra razvoj situacije.

Mnogi, pak, vjeruju da bi ulazak Saveza za bolju budućnost u vlast donio svježinu i novu snagu, te da bi bio faktor spajanja do juče nespojivih i duboko podijeljenih političkih opcija u BiH.

Utoliko više, što je riječ o novoj političkoj snazi, odnosno partiji koja nije opterećena hipotekama prošlosti, neuspjeha i malverzacija. Na tome se i temelji podrška ovoj stranci u popriličnom dijelu bh. javnosti koji smatra da SBB-u treba pružiti šansu.

Ruždija ADŽOVIĆ

Portal Analitika