Kako prenosi portal Klix.ba, posljednje odredište učesnicima samita bilo je staro jezgro grada Mostara i čuveni Stari most, sa koga je, u čast gostiju, član „Mostarskih lasti“ izveo je skok.
Prethodno su članovi državih delegacija i ostali učesnici samita UNESCO-a obišli vjerske znamenitosti Hercegovine: katoličko svetište u Međugorju, pravoslavni manastir u Žitomislićima, derviku tekiju u Blagaju i sabornu crkvu u Bjelušinama.
Radni dio 10. samita UNESCO-a okončan je usvajanjem Deklaracije „Vjersko i kulturo-istorijsko nasljeđe kao osnova intenzivnije saradnje među državama“. Deklaraciju su jednoglasno podržali šefovi država i predstavnici delegacija zemalja jugoistočne Evrope.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, kao domaćin Samita, zahvalio je svim učesnicima, i pozdravio usvajanje Deklaracije.
- Sa zadovoljstvom konstatujem veliki stepen saglasnosti svih učesnika sa činjenicom da kultura i nasljeđe mogu imati veliki značaj u saradnji naših zemalja. Takođe, zadovoljan sam što su svi učesnici izrazili želju za nastavkom saradnje između naših zemalja na polju kulture i kulturnog nasljeđa - rekao je Izetbegović.
Predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov izrazio je zadovoljstvo činjenicom da su ovi sastanci, koji podstiču dijalog među zemljama, dobili na značaju, posebno jer su započeti na inicijativu bivšeg predsjednika Makedonije Borisa Trajkovskog, 2003. godine.
- Ovi sastanci su pomogli u mijenjanju slike o Balkanu, kako u ekonomskom i političkom, tako i u kulturnom pogledu. Pomogli su u procesu pomirenja i stabilizacije u cijelom regionu. Jasno je da zemlje regiona imaju iste ciljeve, a to su euroatlantske integracije. Ponoviću ono što sam rekao i prije, a to je da je mir u Evropi neodrživ bez mira na Balkanu - kazao je Ivanov.
Makedonski predsjednik je istakao da su odnosi među zemljama regiona bili „zategnuti“ zbog proteklih istorijskih događaja, te da se samo kroz dijalog mogu prevazići predrasude.

- Stvari koje su se dogodile u našem regionu posljednjih godina su nezamislive. Ali, uspjeli smo ponovo izgraditi politički dijalog i naše odnose i ponosni smo na to. I današnji sastanak je bio posvećen poboljšanju i unapređenju dijaloga, a u temeljima takve filozofije, leži tolerancija - rekao je Topi.
On je ponovio kako svi u regionu trebaju biti dio razgovora u duhu tolerancije o obnavljanju spomenika.
- Nerazumljivo je, i nije u skladu sa savremenim mentalitetom, da Kosovo još uvijek nije prisutno na ovakvim skupovima. Želim ponuditi svoje mišljenje o tome da bi politika komuniciranja i skupova u okviru svjetske kulturne baštine trebala da uključi i Kosovo - istakao je Topi, i dodao da i Kosovo želi da obnovi svoje spomenike, kao i sve zemlje učesnice Samita.
Ministar kulture Republike Srbije Predrag Marković, zahvalio je na toleranciji i onome što je naučeno o prošlosti u proteklih deset godina održavanja Samita. On se posebno zahvalio predsjedniku Albanije, koji je kazao principijelni stav svoje zemlje da svi treba zajednički da brinu o kulturnom nasljeđu na teritorijama svojih država.
- Iz prošlosti moramo da učimo. Ponoviću riječi iz svog plenarnog obraćanja - ako se nešto obnavlja i uspostavlja, treba da ide korak po korak, ne smije se trčati i marširati preko mostova. Kada su u pitanju regionalni skupovi, Beograd i Priština su, pod pokroviteljstvom EU-a, postigli dogovor i on će sada polako ulaziti u praksu. Ali, kako je i ovaj Samit pod pokroviteljstvom UNESCO-a, svakako ćemo poštovati sva načela koja se tiču UNESCO-a i UN-a - rekao je Marković.
On je ponovio načelno opredjeljenje Srbije da se sačuva svaki spomenik kulture i svako nasljeđe, bilo da je to srpsko nasljeđe na Kosovu, koje je već proglašeno svjetskom baštinom, ili neko drugo, bez obzira da li je stradalo prije sto ili prije osam godina.
- Očekujem i nadam se da će o ovim pitanjima, u duhu tolerancije i iskrenog razumijevanja koje postoji na Samitu, a čemu se posebno zahvaljujem domaćinu, razgovarati Srbija, Albanija, Makedonija, i da će taj redosljed biti dobra priprema i značiti da smo iz prošlosti nešto naučili - istakao je Marković.
- Dobro je da smo došli u poziciju da o bolnim pitanjima iz prošlosti razgovaramo na civilizovan način. Vrijeme će riješiti pitanje Kosova i nadam se da će to biti uskoro – zaključio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
(Foto: klix.ba)